Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Jakub Stasiak
Jakub Stasiak
|
aktualizacja

PIT 2020. Ulga na dziecko a działalność gospodarcza

0
Podziel się:

Osoby prowadzące działalność gospodarczą mają w określonych przypadkach prawo do skorzystania z ulgi na dziecko. Jak wyglądają obowiązujące w 2020 roku regulacje? Kto może odliczyć ulgę prorodzinną? Przedstawiamy aktualne dane – wysokość ulgi oraz limity.

Ulga na dziecko a działalność gospodarcza
Ulga na dziecko a działalność gospodarcza (iStock.com)
bEJngfRx

Ulga na dziecko 2020 dla osób prowadzących działalność gospodarczą

Ulga na dziecko jest jedną z najbardziej powszechnych preferencji, z których mogą skorzystać polscy podatnicy. Dzięki niej można zmniejszyć wysokość należnego do zapłaty podatku dochodowego. Ustawodawca pozwala odliczać od podatku kwoty, które są uzależnione od liczby dzieci pozostających na utrzymaniu rodziców. Z ulgi mogą skorzystać nie tylko osoby fizyczne zatrudnione na umowę o pracę czy zlecenie, ale także rodzice prowadzący własną działalność gospodarczą. Pod jakimi warunkami?

Rozliczenie PIT 2020 – ulga na dziecko

Ulga podatkowa na dziecko przysługuje osobom fizycznym opodatkowanym na zasadach ogólnych (skala podatkowa 18 proc. i 32 proc.), które składają do urzędu skarbowego formularze PIT-36 i PIT-37. Nie ma przy tym znaczenia, czy osoby te osiągają dochody z tytułu umowy o pracę, o dzieło, zlecenie, czy prowadzą własną działalność gospodarczą. Jeśli zatem jeden z małżonków jest zatrudniony na etacie, a drugi ma własną, jednoosobową firmę opodatkowaną według skali podatkowej, to możliwe jest uzyskanie ulgi prorodzinnej.

bEJngfRz

Z ulgi mogą skorzystać rodzice dzieci:
• niepełnoletnich,
• pełnoletnich, które nie ukończyły 25 lat, jeśli uczą się lub studiują,
• niepełnosprawnych, bez względu na wiek, które w roku podatkowym podlegającym rozliczeniu PIT otrzymywały zasiłek pielęgnacyjny lub rentę socjalną.

W przypadku uczących się lub studiujących dzieci, które nie ukończyły 25 lat, prawo do ulgi przysługuje tylko w sytuacji, kiedy roczne dochody dzieci mieszczą się w granicach 3089 zł. Dochody liczone są jako przychody po odliczeniu kosztów ich uzyskania. Do dochodów nie wlicza się natomiast renta rodzinna.

Ile można zyskać – ulga na dziecko 2020

Wysokość ulgi podatkowej jest uzależniona od liczby wychowywanych dzieci. Rodzice wychowujący jedno i dwoje dzieci mogą liczyć na odliczenie w wysokości 92,67 zł za każdy miesiąc w roku podatkowym, co daje łącznie nawet 1112,04 zł. Na trzecie dziecko przysługuje ulga prorodzinna w wysokości 166,67 zł na miesiąc, czyli 2000,04 zł rocznie. Na czwarte i każde kolejne dziecko można zyskać 255 zł na miesiąc, co daje 2700 zł ulgi na rok.

bEJngfRF
Zobacz także: Oglądaj też: Zerowy VAT na książki. "Czekamy na decyzję KE"

Ulga podatkowa na dziecko – kto nie może dokonać odliczenia?

Ulga prorodzinna nie obejmuje podatników prowadzących działalność gospodarczą, którzy korzystają z podatku liniowego (19 proc.) i rozliczają się na formularzu PIT-36L. Na preferencyjne zasady rozliczania podatku dochodowego nie mogą też liczyć osoby opodatkowane ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, które składają formularz PIT-28, a także rozliczający się w formie karty podatkowej.

bEJngfRG

Jeśli natomiast podatnik, który osiągał dochody opodatkowane inaczej niż na zasadach ogólnych, a dodatkowo był np. zatrudniony na podstawie umowy o pracę, to może uzyskać ulgę prorodzinną na rozliczeniu PIT uwzględniającym dochody ze stosunku pracy. W takiej sytuacji należy złożyć dwa formularze – PIT-37 za pracę na etacie oraz np. PIT-36L za działalność opodatkowaną podatkiem liniowym 19 proc.

Ustawodawca określił również ograniczenia dochodowe, którym podlegają rodzice wychowujący jedno dziecko. W przypadku wspólnego rozliczania się, dochody przypadające na rodzinę nie mogą przekroczyć 112 tys. zł rocznie. Jeśli rodzice rozliczają się indywidualnie, to dochód nie może być wyższy niż 56 tys. zł. W przypadku rodziców dwojga i więcej dzieci nie obowiązują żadne limity dochodowe, a zatem nawet osoby osiągające bardzo wysokie zarobki mogą skorzystać z ulgi prorodzinnej.

bEJngfRH

Nie wiesz, jak wypełnić formularz? Jeśli otrzymujesz wynagrodzenie z kilku źródeł (np. umowa o pracę, działalność gospodarcza opodatkowana podatkiem liniowym), możesz skorzystać z pomocy infolinii podatkowej (801 055 055), której konsultanci udzielają odpowiedzi na pytania związane z rozliczeniem PIT. Doradcy wytłumaczą, w jakiej sytuacji można liczyć na zwrot podatku i dlaczego warto pobierać UPO (Urzędowe Poświadczenie Odbioru) przy korzystaniu z rozliczeń przez internet.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEJngfSa
podatki
faq
ulga na dzieci
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)