Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Jakub Stasiak
Jakub Stasiak
|
aktualizacja

PIT 2020. Ulga na dziecko studiujące

4
Podziel się:

Rodzice pełnoletnich dzieci, które uczą się lub studiują, mają prawo do odliczenia od podatku dochodowego ulgi prorodzinnej. Jakie dodatkowe warunki trzeba spełnić, żeby zmniejszyć należny podatek? Ile wynosi ulga na dziecko w rozliczeniach składanych w 2020 roku?

Ulga na dziecko studiujące
Ulga na dziecko studiujące (Fotolia)
bELhScrp

Podatnicy mogą obniżyć podatek, jeśli wychowują dzieci do ukończenia 25. roku życia. Dotyczy to wszystkich uczących się w szkołach, o których mowa w przepisach o systemie oświaty lub studiujących na uczelniach wyższych.

Kto może skorzystać?

Do odliczenia od podatku dochodowego ulgi prorodzinnej są uprawnieni nie tylko rodzice (opiekunowie prawni, rodzice zastępczy) dzieci małoletnich, czyli do ukończenia przez nie 18 roku życia. Z możliwości preferencyjnego rozliczenia PIT mogą także skorzystać rodzice wychowujący dzieci niepełnosprawne i to bez względu na wiek. Warunkiem jest otrzymywanie przez dziecko w danym roku podatkowym zasiłku (dodatku) pielęgnacyjnego lub renty socjalnej.

Zobacz także: Oglądaj też: Zerowy VAT na książki. "Czekamy na decyzję KE"
bELhScrr

Ostatnią grupą są rodzice dzieci pełnoletnich, które nie ukończyły jeszcze 25 roku życia, ale uczą się lub studiują. Żeby w takiej sytuacji skorzystać z ulgi prorodzinnej, dziecko nie może rocznie osiągać dochodów wyższych niż 3089 zł. Do kwoty tej nie wlicza się renty rodzinnej. Za dochody należy uznać przychody dziecka pomniejszone o koszty uzyskania przychodu.

Ulga prorodzinna na studenta – kto się kwalifikuje?

Nauka w jakich szkołach uprawnia do skorzystania z ulgi prorodzinnej? Według ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ulga przysługuje na dziecko uczące się w szkołach, o których mowa w przepisach o systemie oświaty, przepisach o szkolnictwie wyższym i nauce lub przepisach regulujących system oświatowy lub szkolnictwo wyższe obowiązujących w innym kraju.

bELhScrx

Będą to np. szkoły ponadpodstawowe (liceum, technikum), a także uczelnie wyższe – zarówno publiczne, jak i niepubliczne. Do odliczenia ulgi mają prawo także rodzice dzieci studiujących w trybie niestacjonarnym (zaocznym), wieczorowym lub eksternistycznym.

Ulga na dziecko (2020) – limit dochodu

Ustawodawca wprowadził pewne ograniczenia dochodowe, które dotyczą jednak tylko rodziców mających jedno dziecko. W ich przypadku maksymalny dochód może wynieść rocznie 112 tys. złotych. Dotyczy to rodziców rozliczających się wspólnie. Podatnicy, którzy korzystają z rozliczenia indywidualnego, nie mogą zarabiać więcej niż 56 tys. złotych – w przeciwnym wypadku stracą prawo do korzystania z ulgi na dziecko studiujące. W przypadku rodziców mających dwoje i więcej dzieci nie obowiązują limity dochodowe.

Rozliczenie PIT – ulga na dziecko studiujące

Wysokość ulgi prorodzinnej jest uzależniona od liczby wychowywanych dzieci. Rodzice studentów mogą odliczyć po 92,67 zł miesięcznie (1112,04 zł rocznie) na pierwsze i drugie dziecko, 166,67 zł miesięcznie (2000,04 zł rocznie) na trzecie dziecko i nawet 225 zł miesięcznie (2700 zł rocznie) na czwarte i każde kolejne dziecko.

bELhScry

Co ciekawe, nawet jeśli student z danym roku podatkowym zawrze związek małżeński, to rodzic może skorzystać z ulgi prorodzinnej. W takiej sytuacji ulga przysługuje do momentu zawarcia ślubu. Przykładowo, jeśli ślub miał miejsce w maju, to można rozliczyć ulgę za miesiące od stycznia do kwietnia – w przypadku jednego dziecka będzie to zatem 4 x 92,67 zł, czyli 370,68 zł. Ulga nie przysługuje natomiast za miesiące od maja do grudnia.

Jak uzyskać ulgę na dziecko studiujące?

Żeby odliczyć od podatku dochodowego ulgę na dziecko studiujące, należy wypełnić standardowy formularz PIT-36 lub PIT-37 i dołączyć do niego druk PIT/O. Rozliczenie PIT-36 wypełniają podatnicy prowadzący działalność gospodarczą, którzy korzystają z opodatkowania na zasadach ogólnych (skala podatkowa 18 proc. lub 32 proc.).

PIT-37 składają natomiast rodzice zatrudnieni m.in. na umowę o pracę czy umowę o dzieło, za których podatki odprowadzają płatnicy lub podmioty niebędące płatnikami. W formularzu PIT/O należy podać liczbę dzieci, ich numery PESEL lub imiona, nazwiska oraz daty urodzenia. Następnie wpisujemy okres, za który przysługuje prawo do odliczenia – może to być cały rok lub tylko kilka miesięcy. Wysokość ulgi wpisujemy także do formularza PIT-36 lub PIT-37.

bELhScrz

Zwrot nadpłaty podatku PIT następuje w ciągu 3 miesięcy od daty złożenia deklaracji – w przypadku formularzy przekazywanych osobiście lub listownie do urzędu skarbowego, a także 45 dni – w przypadku deklaracji przekazywanych elektronicznie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bELhScrS
podatki
faq
ulga na dzieci
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(4)
roza
7 miesięcy temu
Witam, czy rodzice moga odliczyc w picie dziecko do 26 roku zycia, studiujace zaocznie i pracujace? czy to obowiazuje wylacznie w przypadku studiujacych dzieci?
Kwiat
8 miesięcy temu
Niestety , nie jest to sprawiedliwe. gdy rodzic zarabia ponad 20 tysięcy miesięcznie, ma 2 lub 3 dzieci to bez limitu dochodwego. Jeszcze na te dzieci po 500+ A gdy ma tylko 1 dziecko, to nie może rozliczyć.
mona83
8 miesięcy temu
Do Polaka: zgadza się, ta ulga jest jeszcze z czasów PO-PSL ale PIS wprowadził dodatkowo 500+. Czyli dołożył każdemu dziecku 500 zł miesięcznie.
bELhScrT
Polak
8 miesięcy temu
Ta sama kwota od kilku lat chyba od czasów PO-PSL oraz kwota wolna od podatku też ustalona przez PO-PSL ,czyżby minister finansów nic nie robił ,a szkoda.