Notowania

Ulga na dziecko studiujące

Podatnicy mogą obniżyć podatek, jeśli wychowują dzieci do ukończenia 25. roku życia. O czym powinni pamiętać?

Podziel się
Dodaj komentarz

Podatnicy mogą obniżyć podatek, jeśli wychowują dzieci do ukończenia 25. roku życia. Dotyczy to wszystkich uczących się w szkołach, o których mowa w przepisach o systemie oświaty lub studiujących na uczelniach wyższych.


W grę wchodzą również instytucje zagraniczne. Prawo do odliczenia przysługuje również w przypadku osób kształcących się według przepisów regulujących system oświatowy i szkolnictwo wyższe w krajach innych niż Polska.

Co do zasady, urlop dziekański nie pozbawia prawa do ulgi. Może być ona też odliczana za okres wakacyjny. Jeśli potomek ukończył studia w trakcie roku, przysługuje odliczenie za miesiące, w których się uczył. W przypadku utraty statusu studenta, na przykład przed obroną pracy magisterskiej czy licencjackiej, tego czasu oczekiwania nie traktuje się jako okresu nauki.

Dziecko studiuje i pracuje. Co w tej sytuacji? Ulga przysługuje pod warunkiem, że syn lub córka nie uzyskał w danym roku podatkowym dochodów przewyższających kwotę wolną od podatku, czyli 3091 zł (w przypadku 19 proc. opodatkowania - 3089 zł). Nie ma przy tym znaczenia, czy wynagrodzenie zostało uzyskane przed czy po zakończeniu nauki. Przepis dotyczy również pieniędzy zarobionych za granicą.

Podatku nie obniżą również rodzice dzieci, które prowadzą działalność gospodarczą opodatkowaną 19 proc. stawką podatku lub ryczałtem ewidencjonowanym albo podlegają przepisom ustawy o podatku tonażowym.

_ _

Tagi: pit 2016, podatki, faq, ulga na dzieci, pit 2011
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz