Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Jakub Stasiak
Jakub Stasiak
|
aktualizacja

Ulga na internet. Czy przedsiębiorca z podatkiem liniowym może skorzystać?

0
Podziel się

Wydawać by się mogło, że ulga internetowa to doskonałe rozwiązanie dla przedsiębiorców, którzy z pewnością ponoszą wysokie wydatki związane z opłacaniem dostępu do sieci. Jak się jednak okazuje, nie każdy przedsiębiorca ma prawo do skorzystania z ulgi na internet, szczególnie gdy rozlicza się zgodnie z podatkiem liniowym. Istnieją pewne wyjątki od tej reguły. Jakie? O tym dowiesz się w dalszej części wpisu.

Ulga na internet. Czy przedsiębiorca z podatkiem liniowym może skorzystać?
Ulga na internet. Czy przedsiębiorca z podatkiem liniowym może skorzystać? (Shutterstock.com)
bDTpoIfF

Ulga internetowa dla przedsiębiorców
Ulga internetowa to tylko jedna z wielu ulg, z których można skorzystać przy składaniu rocznej deklaracji podatkowej. Zastosowanie odliczenia z pewnością jest korzystne, lecz nie każdy ma do tego prawa. Sytuacja jest szczególnie skomplikowana w przypadku przedsiębiorców z podatkiem liniowym bądź rozliczających się poprzez kartkę podatkową. Większość z nich nie może bowiem skorzystać z ulgi na internet. Istnieją jednak pewne wyjątki od tej reguły.

Jeżeli podatnik pracuje dodatkowo na etacie bądź osiąga inne dochody, które są opodatkowane według skali podatkowej (18% i 32%), to wówczas zyskuje prawo do odliczenia wydatków poniesionych na internet. Co więcej, ulga internetowa dotyczy również podatników ryczałtowych. Na względzie należy mieć fakt, że do kosztów zaliczyć można wyłącznie koszty związane z prowadzoną działalnością gospodarczą. Jeśli przedsiębiorca uzna, że chce zaliczyć do nich wydatki poniesione na dostęp do sieci, to wówczas nie może ich odliczyć w ramach ulgi internetowej.

Nieco inaczej przedstawia się kwestia podatników, którzy używają internetu w miejscu zamieszkania, zarówno do celów prywatnych, jak i służbowych. Precyzyjne rozdzielenie kosztów dostępu do sieci, które faktycznie były poświęcone na cele firmowe może okazać się bardzo trudnym zadaniem. Właśnie dlatego, w takiej sytuacji lepszym rozwiązaniem będzie odliczenie poniesionych wydatków na internet w ramach ulgi internetowej. I tu jest jednak pewien haczyk. Korzystne będzie to tylko wtedy, gdy wydatki na Internet nie przekroczyły kwoty 760 zł, a więc maksymalnej kwoty ulgi.
Ulga na internet- ile razy można odliczyć?
Możliwość odliczenia ulgi na internet jest ograniczona czasowo. Co to właściwie oznacza? Każda osoba ma do niej prawo tylko dwukrotnie. Co więcej, z odliczenia należy skorzystać w następujących po sobie latach, czyli np. 2019 i 2020. Nie może mieć miejsca sytuacja, w której podatnik rozlicza ulgę na internet w 2019, a następnie w 2021 roku. Jej maksymalna wysokość wynosi 760 złotych i kwota ta jest wspólna dla wszystkich. W tym przypadku znaczenia nie odgrywa wysokość dochodów ani tym bardziej suma wydatków poniesiona na internet.
Ulga na internet - do kiedy?

bDTpoIfH

Jak już wspomniano, ulga za internet to specyficzny rodzaj ulgi, z której skorzystać można tylko przez 2 lata z rzędu. Później podatnik traci prawo do odliczenia. Jeżeli dotąd nie rozliczałeś ulgi podatkowej związanej z opłatami poniesionymi na internet, to jak najbardziej masz do tego prawo. Ulga podatkowa 2020 powinna zostać uwzględniona w deklaracji PIT. W związku z tym, że ulga internetowa jest niezmienna dla wszystkich podatników (moja o jej wysokości), to bardzo łatwo ją wyliczyć. Służy do tego m.in. kalkulator ulg podatkowych. Należy jednak mieć na względzie, że z ulgi skorzystają jedynie osoby, które faktycznie poniosły wydatki na internet, tj. ich dane widnieją na umowie bądź fakturze.

Roczne rozliczenie podatkowe należy złożyć do 30 kwietnia. Jeśli zatem zależy Ci na czasie, to warto zrobić to jak najszybciej. Wówczas wystąpi większe prawdopodobieństwo, że otrzymasz ewentualny zwrot podatku w miarę sprawnie. Najłatwiej zrobić to korzystając z portalu podatkowego Ministerstwa Finansów. Mój e-PIT to szansa na szybkie i bezproblemowe rozliczenie podatku, które nie będzie angażujące dla podatników. Jeśli posiadasz profil zaufany to całość zajmie Ci zaledwie kilka minut. Osoby, które potrzebują uzyskać więcej informacji na temat rozliczenia podatkowego, mogą skorzystać z infolinii podatkowej.

bDTpoIgi
ulga na internet
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)