Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Money.plPodatkiPIT 2017Poradniki PITUlga rehabilitacyjnaUlga rehabilitacyjna. Czy można odliczyć wydatki na leki?
 • Ulga rehabilitacyjna. Czy można odliczyć wydatki na leki?

   

  W ramach ulgi rehabilitacyjnej można od dochodu odliczyć także wydatki na lekarstwa. Dotyczy to jednak nadwyżki ponad 100 zł miesięcznie.


  Podstawą ubiegania się o ulgę jest zaświadczenie od lekarza specjalisty. Z dokumentu musi jasno wynikać, kto i jak długo (stale czy czasowo) musi przyjmować konkretne leki. Podatnik musi posiadać faktury z apteki. Na dowodzie zapłaty znajdują się najważniejsze informacje: kto, komu, kiedy i za jaką kwotę sprzedał dane produkty.

  Podatnik powinien zsumować wydatki z aptek za każdy miesiąc, a kwoty przekraczające 100 zł może odliczyć od dochodu.

  Przykład

  W styczniu wydatki na leki wyniosły 90 zł, w lutym - 125 zł, w kwietniu - 380 zł, we wrześniu - 67 zł i w grudniu - 217 zł.

   

  Do odliczenia pozostają nadwyżki ponad 100 zł na miesiąc, czyli: za styczeń 0 zł, za luty 25 zł, za sierpień 280 zł, za wrzesień 0 zł, za grudzień 117 zł. W sumie w rozliczeniu rocznym można odliczyć 422 zł.

  Ulga na leki nie dotyczy kosztów, które zostały sfinansowane ze środków innych źródeł (np. Narodowego Funduszu Zdrowia). Chyba, że zostały pokryte tylko częściowo. W tej sytuacji, pozostałą sumę można odpisać od dochodu.

   

  Odliczenia należy dokonać po zakończeniu roku podatkowego. Do zeznania podatkowego na drukach PIT-36 i PIT-37 należy dołączyć formularz PIT-0.

Narzędzie oblicza:
składki na ZUS, na NFZ, wynagrodzenie brutto, zaliczkę na podatek dochodowy, koszt ponoszony przez pracodawcę