Podatki

 • Na Wyspach klimat gospodarczy jak sprzed 40-50 lat. Skumulowały się podwyżki cen

  Na Wyspach klimat gospodarczy jak sprzed 40-50 lat. Skumulowały się podwyżki cen więcej

  Bezrobocie w Wielkiej Brytanii jest na najniższym poziomie od 1974 roku, a inflacja na najwyższym od 1982 roku. Najnowsze statystyki dotyczące cen pokazują skokowe podwyżki między marcem i kwietniem 2022. To efekt m.in. powrotu do normalnej stawki podatku VAT w gastronomii i wprowadzonych urzędowo podwyżek cen energii.

 • To ostatnie dni na rozliczenie podatku giełdowego. Straty można przekuć w zyski

  To ostatnie dni na rozliczenie podatku giełdowego. Straty można przekuć w zyski więcej

  Do 2 maja trzeba się rozliczyć z fiskusem z dochodów uzyskanych w 2021 roku. Dotyczy to także inwestorów, którzy na giełdach handlowali akcjami, obligacjami czy walutami. Z każdej złotówki dochodu muszą oddać do kasy państwa 19 groszy. Jeśli tego nie zrobią, grozi im mandat od 300 zł do nawet 60 tys. zł.

 • Certyfikat rezydencji podatkowej - co to jest i jak go uzyskać?

  Certyfikat rezydencji podatkowej - co to jest i jak go uzyskać? więcej

  Osiągasz dochody za granicą? Prowadzisz interesy z kontrahentami z zagranicy? Może być Ci potrzebny certyfikat rezydencji podatkowej, czyli dokument, który potwierdza Twoją rezydencję podatkową. Certyfikat ten określa, w którym kraju jesteś zobowiązany do zapłaty podatku. Jak uzyskać certyfikat rezydencji podatkowej i kiedy będzie potrzebny?

 • Czynny żal - jak napisać i do kiedy złożyć?

  Czynny żal - jak napisać i do kiedy złożyć? więcej

  Nie rozliczyłeś deklaracji podatkowej w terminie? Popełniłeś błąd, który skutkował zapłaceniem niższej kwoty podatku? Niedopełnienie obowiązków podatkowych może podlegać karze grzywny lub pozbawienia wolności. W takim przypadku możesz jednak złożyć czynny żal, czyli dobrowolnie przyznać się do popełnienia zabronionego czynu. Czym jest czynny żal? Jak go złożyć i jakie są warunki jego skuteczności?

 
 • Ograniczenia w zwolnieniu z podatku od darowizny - jak uniknąć opodatkowania?

  Ograniczenia w zwolnieniu z podatku od darowizny - jak uniknąć opodatkowania? więcej

  Darowizna, podobnie jak spadek, są objęte obowiązkowym podatkiem. W polskim prawie istnieją jednak wyjątki, które zwalniają z obowiązku uiszczenia opłaty. Aby zwolnienie przysługiwało, trzeba jednak pamiętać o pewnych formalnościach. Ich niedopełnienie może skutkować bolesnymi karami. Jak zapłacić podatek od darowizny? Kiedy nie trzeba tego robić i o czym należy pamiętać?

 • Podwójne opodatkowanie a dochód z zagranicy

  Podwójne opodatkowanie a dochód z zagranicy więcej

  Osoby, które osiągają dochody poza granicami Polski, obawiają się podwójnego opodatkowania. Jako polscy rezydencki podatkowi, którzy osiągają dochody za granicą, są zmuszeni do rozliczania podatku w kraju. Polska ma zawarte umowy z innymi krajami w sprawie unikania podwójnego opodatkowania, jednak nie ze wszystkimi i na różnych zasadach. Jak uniknąć ponownego rozliczania się z tego samego dochodu?

Narzędzie oblicza:
składki na ZUS, na NFZ, wynagrodzenie brutto, zaliczkę na podatek dochodowy, koszt ponoszony przez pracodawcę
WIĘCEJ NARZĘDZI