Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Darowizna w PIT 2012. Ile można odliczyć?

0
Podziel się:

Darowizna musi być przekazana organizacji, a nie konkretnej osobie i mieścić się w określonym limicie.

Darowizna w PIT 2012. Ile można odliczyć?
(Pryzmat/Dreamstime)

Tylko do końca roku można zmniejszyć podatek za 2012 rok. Jest to możliwe także dzięki darowiźnie. Aby zmniejszyła ona nasze obciążenia na rzecz fiskusa musi być przekazana organizacji, a nie konkretnej osobie i nie może stanowić więcej niż 6 proc. naszego dochodu.

Jeśli chcemy w ten sposób obniżyć podatek za 2012 rok, musimy wesprzeć wybraną organizację do końca grudnia. W zależności od tego kogo i jaki cel chcemy wesprzeć możemy rozważyć dwie metody: darowiznę i sponsoring. Ta pierwsza wydaje się być prostszą w zastosowaniu dla szeregowego podatnika, któremu pozostało niewiele czasu do końca roku.

Przekazanie darowizny w większości przypadków nie jest uznawane za koszt uzyskania przychodów. Jednak brak ten jest rekompensowany przez możliwość odliczenia darowizny od podstawy opodatkowania. Wpłynie to bezpośrednio na obniżenie naszego dochodu, od którego musimy zapłacić podatek. Jest to rozwiązanie korzystne dla tych osób, które są opodatkowane według skali podatkowej, czyli podatników PIT. Jeżeli przekroczą granicę I progu podatkowego (ich dochód wyniesie ponad 85 528 zł) nadwyżkę będą zmuszeni opodatkować stawką 32 procentową ,a nie 18 procentową.

Przykład

Nie każda darowizna pozwoli na zmniejszenie dochodu do opodatkowania. Nie stanie się tak gdy wsparcia udzielimy bezpośrednio potrzebującej tego osobie. Musimy to zrobić za pośrednictwem organizacji. Możemy jednak dokonać wpłaty celowej, wskazując osobę, której chcemy pomóc.

Należy więc sprawdzić, czy organizacja, której chcemy przekazać darowiznę jest organizacją, o której mowa w art. 3 ust. 2 i 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie. Są tam wymienione np. fundacje, stowarzyszenia, spółdzielnie socjalne, szkoły publiczne, kluby sportowe.

Jeśli nie mamy jeszcze wybranej organizacji lub chcemy sprawdzić, czy organizacja, której zamierzamy przekazać darowiznę jest organizacją pożytku publicznego możemy to zrobić w wykazie takich organizacji. Jest on publikowany w Dzienniku Urzędowym RP _ Monitor Polski _ przez Ministra Pracy i Polityki Społecznej. Wybrana organizacja musi realizować określone cele społeczne (art. 4 ustawy o działalności pożytku publicznego).

Nasze pieniądze możemy przeznaczyć między innymi na cele pomocy osobom w trudnej sytuacji życiowej, ochrony i promocji zdrowia, działalności wspomagającej rozwój gospodarczy, rozwój techniki, innowacyjność, na cele nauki, szkolnictwa, kultury, sztuki.

Uwaga!

Oddzielną kategorię stanowią darowizny przekazane na cele kultu religijnego (np. na budowę kościoła), czy też darowizny na cele honorowego krwiodawstwa w wysokości ekwiwalentu pieniężnego za pobraną krew.

Tylko 6 procent dochodu

Musimy także pamiętać, że łączna kwota dokonanych darowizn podlegających odliczeniu nie może przekroczyć kwoty stanowiącej 6 proc. naszego dochodu. Oznacza to przykładowo, że darczyńca, który uzyskał dochód 55000 zł odliczy maksymalnie 3300 zł, a jeśli jego dochód wyniósł 90000 zł nie może odliczyć więcej niż 5400 zł. Przy dochodzie w wysokości 240000 zł możemy odliczyć nawet 14400 zł. Ograniczenia w wysokości odliczanych darowizn nie będą miały jednak zastosowania w przypadku przekazania środków na cele kultu religijnego.

Żeby bezpiecznie zmniejszyć swój podatek trzeba uzyskać właściwe dokumenty. Jeśli dokonujemy wsparcia finansowego należy zachować dowód wpłaty na rachunek bankowy obdarowanego. Jeżeli udzielamy wsparcia rzeczowego pamiętajmy o dowodzie, np. oświadczeniu lub umowie, w którym wskazane zostaną nasze dane identyfikujące oraz darczyńcy, wartość przekazanej darowizny a także oświadczenie obdarowanego o jej przyjęciu.

Wymóg ten nie dotyczy honorowych dawców krwi, którzy zamierzają odliczyć wysokość potencjalnego ekwiwalentu. Zmniejszenia podstawy opodatkowania dokonają na podstawie zaświadczenia jednostki organizacyjnej realizującej zadania w zakresie pobierania krwi o ilości bezpłatnie oddanej krwi lub jej składników przez krwiodawcę.

Dowody przechowujemy przez 5 lat

Gdy już skorzystamy z odliczenia pamiętajmy o zachowaniu dokumentów potwierdzających przekazanie takiej darowizny przez 5 lat licząc od końca roku za który płacimy podatek. Dokumenty dotyczące rozliczenia za 2012 r. musimy więc trzymać do 31 grudnia 201 r. Przez taki okres urząd może zweryfikować poprawność naszego rozliczenia podatkowego.

W niektórych przypadkach darowizna będzie jednak stanowiła koszt uzyskania przychodu. Stanie się tak gdy przekażemy żywność organizacji pożytku publicznego. Wtedy kosztem będzie koszt wytworzenia lub cena nabycia produktów spożywczych. Tutaj również musi być przeznaczenie wyłącznie na cele działalności charytatywnej prowadzonej przez te organizacje.

Dodatkowy 1 procent od podatku

Kiedy po wszystkich możliwych odliczeniach obliczymy już nasz podatek możemy jeszcze zdecydować, komu chcemy przekazać jego 1 proc. W tym przypadku nasze wsparcie również może trafić tylko do organizacji pożytku publicznego. Pieniądze przekaże jednak w naszym imieniu naczelnik urzędu skarbowego. Żeby darowizna trafiła do wybranej organizacji musimy wskazać jej dane w zeznaniu podatkowym (numer wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego) oraz podać kwotę jaką chcemy przekazać (maksymalnie 1 proc. podatku za dany rok).

wiadomości
kraj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)