Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Jak lepiej oszczędzać - systematycznie czy jednorazowo?

0
Podziel się:

Powszechnie wiadomo, że odkładanie pieniędzy nie jest celem samym w sobie. Ma służyć realizacji marzeń, takich jak zapewnienie lepszego startu dziecku w dorosłe życie, kupno domu, samochodu, czy dodatkowa emerytura.

*Powszechnie wiadomo, że odkładanie pieniędzy nie jest celem samym w sobie. Ma służyć realizacji marzeń, takich jak zapewnienie lepszego startu dziecku w dorosłe życie, kupno domu, samochodu, czy dodatkowa emerytura. *

Jest wiele pomysłów na wykorzystanie oszczędności – każdy z nas ma swoje potrzeby. Jednak zanim przejdziemy do wydawania pieniędzy, trzeba najpierw je mieć.
Ale jak zacząć oszczędzanie? Czy lepiej odłożyć od razu większą sumę pieniędzy (np. ze spadku, ze sprzedaży samochodu lub z innych źródeł) czy też lepsze jest odkładanie nawet niewielkich kwot, ale za to robienie tego systematycznie np. raz w miesiącu, czy raz na kwartał? Odpowiedź jest prosta – każda z metod jest równie dobra.

Byle zacząć

Posiadanie znacznej sumy pieniędzy daje nam pewien komfort psychiczny – mając je do dyspozycji, trzeba się tylko zastanowić jak sensownie je zainwestować, aby pomnożyć kapitał. Jednak nie każdy ma tyle szczęścia – osoby, które nie mają dużych oszczędności, mogą i powinny przeznaczać na ich budowanie pewne sumy z domowego budżetu. Najważniejsze, aby czyniły to systematycznie. Każdy moment i każda kwota jest równie dobra na start.
Wszyscy wiemy, że samodzielne odkładanie pieniędzy łatwo jest zaplanować, ale gorzej bywa z realizacją tego zamierzenia. Zawsze znajdzie się jakiś powód do wydania pieniędzy, które mogłyby zasilić nasze oszczędności. Dla utrzymania systematyczności dobrze jest wybrać taką formę, która niejako zobliguje nas do np. comiesięcznej wpłaty pieniędzy na rachunek oszczędnościowy (bo nie chodzi o trzymanie odłożonych pieniędzy w domu – w takiej formie one nie pracują, nie zostają pomnożone). Propozycję dla osób, które muszą mieć jakąś motywację dla robienia systematycznych oszczędności przygotowały Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych. Programy takie nazwano planami systematycznego oszczędzania – w dniu podpisania umowy klient umawia się z TFI, że będzie raz na miesiąc (kwartał albo rok) wpłacał do funduszu określoną sumę.
W niektórych TFI dodatkową zachętą jest obniżenie opłaty manipulacyjnej w takich planach przy deklaracji oszczędzania w pewnym okresie czasu, np. trzech lat. Niewywiązywanie się z tej umowy przez uczestnika nie grozi poważniejszymi konsekwencjami poza pobraniem pełnej opłaty manipulacyjnej przez TFI.

Podwoili oszczędności

Dalej jest już łatwiej. Zgodnie z zasadą „pieniądz robi pieniądz” odkładane oszczędności zaczynają z czasem pracować i dosłownie mnożyć się.
W 2003 r. kilka funduszy inwestycyjnych osiągnęło prawie 100-proc. stopę zwrotu, zatem udało im się podwoić wpłacone do nich pieniądze. Najbardziej cieszyli się z tego ci, którzy do funduszy wpłacili znaczne sumy – jeśli ktoś miał 50 tys. zł, to po roku już 100 tys. A jeśli ktoś wpłacił 500 zł, to po roku miał 1 tys.

Systematyczność

Ważne jest, aby utrzymać systematyczność i stale wpłacać do funduszu choćby najmniejsze kwoty. Wcześniej czy później uda się przecież odłożyć dostatecznie dużo pieniędzy, które dodatkowo pomnożone przez doświadczonych doradców inwestycyjnych zatrudnionych w Towarzystwach Funduszy Inwestycyjnych, złożą się na oczekiwany efekt. A może nawet udane inwestycje przekroczą nasze oczekiwania.
Artykuł przygotował ekspert SEB, Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych przy współpracy z Media Tak - Domem Sprzedaży Prasy Regionalnej

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)