Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Jak rozliczyć łączne dochody z kraju i zagranicy?

0
Podziel się:
_ Pytanie: _

W 2007 r. pracowałem w Wielkiej Brytanii.Mój okres pobytu trwał około 90 dni, a więc byłem krócej niż 183 dni. W czasie zarobkowania otrzymywałem payslipy, czyli płaciłem tam podatki.Niestety nie wyrobiłem home office i National Insurance. Po powrocie do kraju podjąłem pracę w kraju niemalże natychmiast. Tak więc w 2007 r. pracowałem zarówno w Polsce jak i Wielkiej Brytanii. Moje pytanie jest następujące - jak mam rozliczyć się z polskim fiskusem? Czy muszę wykazywać łącznie dochody w PIT, jeżeli tak to jakie będę potrzebował dokumenty z Anglii, czy tylko rozliczyć się z dochodów w Polsce?

_ Odpowiedź: _

Dochody osiągnięte w Anglii zobowiązany jest Pan wykazać w rozliczeniu rocznym razem z dochodami osiągniętymi w Polsce na formularzu PIT-36. Do zeznania za 2007 r. należy dołączyć PIT/ZG. Zgodnie z umową o unikaniu podwójnego opodatkowania między Polską a Anglią w rozliczeniu rocznym ma zastosowanie metoda wyłączenia z progresją. Przy tej metodzie dochody uzyskane za granicą są zwolnione z podatku w Polsce, ale mają wpływ na podatek od dochodów podlegających polskiemu fiskusowi.

Przychody z zagranicy należy przeliczyć na złote według kursu z dnia otrzymania lub postawienia środków pieniężnych do dyspozycji pracownika. Kurs ten jest ogłaszany przez bank, z usług którego korzysta pracownik i ma on zastosowanie przy kupnie walut obcych. Jeżeli bank stosuje różne kursy walut obcych i nie jest możliwe zastosowanie kursu wcześniej określonego, stosuje się kurs średni walut obcych z dnia uzyskania przychodu ogłaszany przez NBP. W sytuacji, gdy pracownik nie korzysta z usług banku, to przychody z zagranicy należy przeliczyć według średniego kursu walut obcych z dnia uzyskania przychodów, ogłaszanego przez NBP. W ten sam sposób powinny zostać przeliczone zaliczki na podatek zapłacony zagranicą.

_ Pytanie: _

Mam pytanie dot. rozliczenia za 2007. Od 2006r przebywam za granica. W 2007r nie osiągnęłam żadnych dochodów ani w PL ani tez w kraju w którym mieszkam jako rezydent. W Polsce nie mam już meldunku. Z mężem od kilku lat mam rozdzielność majątkowa, wiec rozliczałam się samodzielnie. Czy jestem zobowiązana składać w US zeznanie podatkowe a jeśli tak to który pit mnie obowiązuje ?

_ Odpowiedź: _

Obowiązek złożenia zeznania rocznego mają wszystkie osoby, które osiągnęły w 2007 roku dochody podlegające opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Obowiązek ten dotyczy także tych osób, które osiągnęły w danym roku niewielkie dochody i których dochody nie przekroczyły kwoty wolnej od podatku. Natomiast osoby, które nie osiągnęły żadnych przychodów nie są zobowiązane do składania zeznanie rocznego.

_ Pytanie: _

Proszę o poradę w następującej sprawie - od kwietnia 2006 roku pracowałam w Holandii a ponieważ przez pierwsze miesiące roku uzyskiwałam dochody z pracy w Polsce to za rok 2006 rozliczyłam się z całości dochodów z polskim fiskusem odliczając jedynie kwotę podatku zapłaconego w Holandii. Rok 2007 cały przepracowałam w Holandii, tam też rozliczam się z podatku, w Polsce nie osiągnęłam żadnych dochodów. Czy w tym wypadku muszę składać zeznanie podatkowe w Polsce i zapłacić w Polsce podatek od dochodów z Holandii?

Od stycznia 2008 roku ponownie pracuję w Polsce...jednak w 2007 "ośrodkiem moich interesów życiowych i gospodarczych" była Holandia.

_ Odpowiedź: _

Metoda unikania podwójnego opodatkowania, którą przewiduje umowa podpisana między Polska i Holandią, to proporcjonalne odliczenie. Metoda ta oznacza, że dochód osiągany za granicą jest opodatkowany w Polsce, ale od należnego podatku odlicza się podatek zapłacony za granicą. Odliczenie to możliwe jest tylko do wysokości podatku przypadającego proporcjonalnie na dochód uzyskany w obcym państwie. Nie ma znaczenia czy podatnik osiągnął dochody w Polsce czy nie, gdyż przy zastosowaniu metody odliczenia proporcjonalnego istnieje obowiązek wykazania w zeznaniu rocznym dochodu uzyskanego zagranicą.

_ Pytanie: _

W zeszłym roku kalendarzowym otrzymałam alimenty z zagranicy, zaległe alimenty, w Polsce pracowałam krótko. Chciałam się zapytać jaki PIT mam złożyć do Urzędu Podatkowego i czy od alimentów z zagranicy są potrącone podatki?

_ Odpowiedź: _

Jeżeli pracowała Pani na umowę o pracę, to powinna Pani zeznanie roczne złożyć na formularzu PIT-37. Natomiast alimenty to przychody z innych źródeł i czy są opodatkowane zależy od tego, kto je otrzymuje oraz od ich kwoty.

Zwolnione z opodatkowania są alimenty na rzecz:

  • - dzieci, które nie ukończyły 25 roku życia, oraz dzieci bez względu na wiek, które zgodnie z odrębnymi przepisami otrzymują zasiłek pielęgnacyjny,
    • - innych osób niż wymienione wcześniej zasądzone przez sąd, do wysokości nieprzekraczającej miesięcznie 700 zł.

Istotne znaczenie ma także kraj, z którego otrzymywała Pani alimenty. W zależności od tego, jaka jest umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania podpisana między Polską a tym krajem, to alimenty te mogą być opodatkowane w Polsce lub nie.

rozliczenie pit
podatki
działalność gospodarcza
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)