Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Agnieszka Zawadzka
|

Jak uniknąć błędów w PIT?

0
Podziel się:

Money.pl zbadał, jakie są najczęstsze błędy popełniane przez podatników.

Jak uniknąć błędów w PIT?
(PAP/Paweł Kula)

Money.pl zbadał, jakie są najczęstsze błędy popełniane przez podatników.

W tym roku najwięcej wątpliwości przy rozliczeniu PIT budzi nowa ulga prorodzinna. Podatnicy mają też wiele wątpliwości związanych z nowym sposobem rozliczania jednoprocentowej darowizny na organizacje pożytku publicznego.

Nowa ulga - nowe problemy

Po raz pierwszy możemy skorzystać z ulgi prorodzinnej. Pytania zadawane przez czytelników Money.pl w ramach naszych dyżurów eksperckich już wskazują, że budzi ona wiele wątpliwości i problemów.

_ Od podatku dochodowego, pomniejszonego o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne, podatnik ma prawo odliczyć rocznie 1145,08 za każde wychowywane dziecko. _

Korzystając z ulgi trzeba szczególnie uważać na kilka warunków.

Przede wszystkim problemy pojawiają się, gdy dziecko osiągnęło w 2007 roku dochody w kwocie powodującej konieczność uiszczenia podatku (poza dochodami z renty rodzinnej). W uproszczeniu można więc powiedzieć, że ulga przysługuje, gdy dziecko zarobiło nie więcej niż 3013,37 złotych.

Mimo, że ulga przysługuje na dzieci uczące się, do ukończenia przez nie 25 roku życia, nie dotyczy to wszystkich rodzajów szkół, a jedynie tych, o których mowa w przepisach o systemie oświaty lub w prawie o szkolnictwie wyższym.* *

| ULGA W RODZINIE ZASTĘPCZEJ: |
| --- |
| _ Pytanie: _ Postanowieniem Sądu zostałam rodziną zastępczą dla swojej siostry. Jestem osobą stanu wolnego. Ojciec ma ograniczone prawa rodzicielskie. Czy mogę rozliczać się w sposób przewidziany dla osób samotnie wychowujących? _ Odpowiedź: _ Niestety, nie. Prawo do rozliczania się jako osoba samotnie wychowująca dziecko ma jedynie jeden z rodziców albo opiekun prawny. Osoba, która została rodziną zastępczą nie może zatem w rozliczeniu rocznym skorzystać z preferencyjnego opodatkowania swoich dochodów. więcej... |

Dla odliczenia ulgi rodzinnej nie ma natomiast znaczenia, czy dziecko wychowywane było przez rodziców przez cały rok, czy tylko przez jego część.

- _ Ulga prorodzinna przysługuje osobom wychowującym w roku 2007 własne lub przysposobione dzieci małoletnie. Przepisy podatkowe nie wymagają wychowywania dziecka przez cały rok - wyjaśnia ekspert . _

Zmiany w odliczeniu 1 procentu

Kolejną zmianą w stosunku do lat ubiegłych jest przekazywanie jednego procent podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego. W tym roku przekazywać go będzie urząd skarbowy, podatnik, jeśli chce skorzystać z tej formy darowizny, musi pamiętać tylko o podaniu w deklaracji odpowiedniego numeru KRS obdarowywanej organizacji.

Zmiana w przekazywaniu środków na OPP ma jednak jedną wadę: ponieważ deklaracje podatkowe przewidują tylko jedną rubrykę, w której wskazać można odpowiednią organizację, nie ma możliwości, jak w latach ubiegłych, obdzielenia darowizną kilku z nich.

Dokąd iść z PIT-em?

Szczególnie wiele problemów mają podatnicy z wyborem właściwego urzędu skarbowego.

- _ Zeznanie roczne powinno się złożyć w urzędzie skarbowym właściwym na miejsce zamieszkania. Wielu podatników jednak składa rozliczenia podatkowe wg miejsca zameldowania, a więc nieprawidłowo _ - tłumaczy Karolina Sierputowska ekspert z kancelarii SOHOFinance.

Problem mają też zazwyczaj ci, którzy w trakcie roku zmieniali miejsce zamieszkania - w ich przypadku urzędem właściwym dla złożenia zeznania jest ten, w którym zarejestrowani byli ostatniego dnia w roku podatkowym.

Wspólne rozliczenia

Rozliczenie podatku razem z współmałżonkiem pozwala - zwłaszcza przy dużych różnicach w dochodach - sporo zaoszczędzić. Trzeba jednak pamiętać, że nie wszyscy mają do niego prawo.

Małżeństwo zawarte w trakcie ubiegłego roku wspólnie rozliczyć się nie może. Tak samo ze wspólnego rozliczenia nie mogą skorzystać małżonkowie, z których jeden prowadził działalność gospodarczą opodatkowaną podatkiem liniowym lub ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

-_ Jeżeli podatnik wybrał jedną z tych form opodatkowania, to nie może skorzystać z preferencyjnego sposobu rozliczenia dochodów z innych źródeł _ - przestrzega ekspert.

| WSPÓLNE ROZLICZENIA: |
| --- |
| _ Pytanie: Czy mogę rozliczyć się wspólnie z partnerem, z którym prowadzę wspólne gospodarstwo domowe, jednak żyjemy w związku nieformalnym? _ Odpowiedź _: W takim przypadku nie ma prawa do wspólnego rozliczenia. Pytanie: _ Mam rozdzielność majątkową z żoną. Czy mogę rozliczać się wspólnie z żoną za rok 2007? Czy są jakieś ograniczenia? _ Odpowiedź: _ Jednym z podstawowych warunków, które trzeba spełnić, aby małżonkowie mogli skorzystać z preferencyjnego rozliczenia rocznego podatku dochodowego, jest istnienie wspólności majątkowej. więcej... |

Starannie sprawdzajmy wpisywane dane

Zdecydowanie najczęstszym błędem - i to już od kilku lat - są pomyłki przy wpisywaniu numeru NIP. Podatnicy często mylą NIP pracodawcy, zamieszczony w pozycji nr 1 otrzymanego z zakładu pracy PIT - 11 z własnym numerem identyfikacyjnym, który powinni podawać w zeznaniu rocznym.

-_ Proste błędy rachunkowe są dość często spotykane. Najczęściej mając dochody z kilku źródeł i sumując potem kwoty z informacji PIT-11błędnie sumowany jest dochód, koszty czy zaliczki a co za tym idzie błędnie wyliczany jest podatek, kwota do zapłaty czy kwota do zwrotu - ostrzegają eksperci z Urzędu Skarbowego w Elblągu . _

Kolejne błędy wynikające z nieuwagi raczej, niż z niewiedzy, to brak informacji o dołączonych do zeznania załącznikach oraz brak podpisu pod zeznaniem.

_ - Najczęstszym błędem popełnianym przez osoby fizyczne jest brak kopii złożonego zeznania. Wydaje się niepotrzebne przechowywanie już złożonych rozliczeń rocznych. Jednak w sytuacji jakichkolwiek niejasności zawsze można sprawdzić w swoim dodatkowym egzemplarzu, czy wszystko było poprawnie wypełnione i na tej podstawie w razie potrzeby złożyć korektę zeznania rocznego. - _ podkreśla Karolina Sierputowska.

pit
giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)