Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Letnie zmiany w akcyzie

0
Podziel się:

Przełom lipca i sierpnia to czas zmian w akcyzie. Ministerstwo Finansów wprowadziło w tym czasie cztery nowelizacje przepisów wykonawczych do ustawy o podatku akcyzowym.

Pierwszą zmianę znajdziemy w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 1 marca 2004 r. w sprawie zezwoleń na prowadzenie składu podatkowego, działalności jako zarejestrowany handlowiec oraz niezarejestrowany handlowiec, a także na wykonywanie czynności w charakterze przedstawiciela podatkowego (Dz. U. Nr 35, poz. 312).

Doprecyzowano zapis dotyczący okresów magazynowania wyrobów akcyzowych przez podmioty prowadzące działalność polegającą na magazynowaniu wyrobów akcyzowych zharmonizowanych, wyprodukowanych lub przetworzonych przez inny podmiot.

Po ust. 4 dodano ust. 4a, który mówi, iż w przypadku przeładunku cystern kolejowych z gazem płynnym zgodnie z przepisami § 90-93 rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 20 września 2000 r. (Dz. U. Nr 98, poz. 1067 oraz z 2003 r. Nr 1, poz. 8) - do podmiotu prowadzącego taką działalność nie stosuje się ust. 1 pkt 3 (dot. minimalnej pojemności magazynowej) i ust. 4 (dot. minimalnego okresu magazynowania). W tym przypadku nie ustala się minimalnego okresu magazynowania.

Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 20 lipca 2004 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie zezwoleń na prowadzenie składu podatkowego, działalności jako zarejestrowany handlowiec oraz niezarejestrowany handlowiec, a także na wykonywanie czynności w charakterze przedstawiciela podatkowego (Dz. U. Nr 167, poz. 1749) weszło w życie z dniem jego ogłoszenia, tj. 27 lipca 2004 roku.

Również 27 lipca br. weszła w życie nowelizacja rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 kwietnia 2004 r. w sprawie oznaczania wyrobów akcyzowych znakami akcyzy (Dz. U. Nr 80, poz. 742).

Nowela zawiera kilka zmian, m.in. zwolnienie z obowiązku oznaczania znakami akcyzy niektórych wyrobów akcyzowych.

W § 2 wspomnianego rozporządzenia dodano pkt 3, zwalniając tym samym do dnia 31 grudnia 2005 r. z obowiązku oznaczania znakami akcyzy importowane, nabywane wewnątrzwspólnotowo i wytworzone na terytorium kraju wyroby akcyzowe, które zostały wymienione w załączniku nr 3 do ustawy z dnia 23 stycznia 2004 roku o podatku akcyzowym i są objęte zerową stawką akcyzy.

Niewielką zmianę wprowadzono w ust. 2 w § 10. Zgodnie z nowym brzmieniem tego przepisu część dokumentów składanych jako załączniki do wniosku o wydanie oraz sprzedaż banderol lub wydanie upoważnień do odbioru banderol powinny być okazywane jedynie w oryginale. Dane w każdym z załączników muszą być aktualne w dniu składania wniosku.

Nowela usunęła zapis, zgodnie z którym zaświadczenie właściwego naczelnika urzędu skarbowego i właściwego naczelnika urzędu celnego o niezaleganiu w podatkach nie mogło być sporządzone wcześniej niż jeden miesiąc przed dniem złożenia wniosku.

Ostatnią zmianę wprowadzono w załączniku nr 12 do rozporządzenia, w którym prezentowany jest wzór upoważnienia do odbioru banderol podatkowych i legalizacyjnych na opakowania wyrobów tytoniowych, spirytusowych i winiarskich.
W objaśnieniach do upoważnienia nadano nowe brzmienie pkt 3; zamiast opakowań “krajowych” lub “importowanych” –opakowania jednostkowe opisać należy jako:
"wytworzone na terytorium kraju" lub "importowane" lub "nabyte wewnątrzwspólnotowo".

Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 21 lipca 2004 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie oznaczania wyrobów akcyzowych znakami akcyzy opublikowane zostało w Dz. U. Nr 167, poz. 1750 i weszło w życie z dniem ogłoszenia – 27 lipca 2004 roku.

W kilka dni później znowelizowano rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 19 kwietnia 2004 r. w sprawie dokumentacji związanej z przemieszczaniem wyrobów akcyzowych zharmonizowanych (Dz.U. Nr 81, poz. 744).

Skrócono zapis ust.1 pkt 2 w § 20 rozporządzenia. Zgodnie z nowym brzmieniem tego przepisu, jeżeli wyroby akcyzowe zharmonizowane, od których akcyza została opłacona, są odbierane – karta 3 po potwierdzeniu odbioru, jest przekazywana przez odbiorcę do dostawcy. Nie ma już zapisu o potwierdzaniu prawidłowości wpisów w tej karcie i przybijaniu urzędowej pieczęci przez naczelnika urzędu celnego.

W § 21 pojawił się nowy ust. 5a, uzupełniający zasady prowadzenia ewidencji wyrobów akcyzowych zharmonizowanych przez składy podatkowe.
W nowym przepisie wyjaśniono, iż zamknięcie i podsumowanie ewidencji prowadzonej z zastosowaniem technik elektronicznego przetwarzania danych polega na akceptacji przez właściwego naczelnika urzędu celnego odpowiedniego raportu uzyskanego z tej ewidencji.

Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 26 lipca 2004 roku zmieniające rozporządzenie w sprawie dokumentacji związanej z przemieszczaniem wyrobów akcyzowych zharmonizowanych ukazało się w Dzienniku Ustaw Nr 170, poz. 1790 i obowiązuje od dnia ogłoszenia, tj. od 2 sierpnia 2004 roku.

Najświeższe zmiany wprowadzono do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 23 kwietnia 2004 r. w sprawie szczegółowego trybu i warunków dokonywania rozliczeń podatku akcyzowego (Dz.U. Nr 85 poz. 799).

Wraz z wejściem w życie noweli nowe brzmienie uzyska ust. 4 w § 2. Po zmianie przepis ten odnosić się będzie do wyrobów określonych w rozporządzeniu z dnia 22.04.2004 r. w sprawie obniżenia stawek podatku akcyzowego, a nie jak poprzednio – do wyrobów wymienionych w poz. 4 załącznika nr 2 do ustawy o podatku akcyzowym. Sprecyzowano także, iż obniżenie należnej akcyzy dotyczy wyrobów nabytych bądź zaimportowanych na cele opałowe.

Po § 8 dodano kolejne cztery paragrafy: 8a – 8d, rozszerzając tym samym listę przypadków, w którym możliwe jest obniżenie podatku akcyzowego o zapłaconą akcyzę.

§ 8a – w przypadku dodania w procesie produkcyjnym do wyrobów, o których mowa w art. 69-71 ustawy o podatku akcyzowym, alkoholu etylowego w ilości nie większej niż 6 dm3 alkoholu etylowego 100 % vol na 1 hektolitr tych wyrobów, podatnicy mogą zmniejszyć kwotę należnej akcyzy od tych wyrobów o kwotę akcyzy zawartej w cenie dodanego alkoholu etylowego

§ 8b – podatnicy sprzedający wyroby akcyzowe wymienione w poz. 20-23 załącznika nr 2 do ustawy, mogą obniżyć kwotę należnej akcyzy o kwotę akcyzy zapłaconej w cenie nabycia alkoholu etylowego przeznaczonego do produkcji tych wyrobów

§ 8c – podatnicy zużywający w składzie podatkowym do produkcji wyrobów akcyzowych zharmonizowanych inne wyroby akcyzowe zharmonizowane z akcyzą zapłaconą od importu tych wyrobów, mogą obniżyć do wysokości należnej akcyzy kwotę akcyzy od sprzedaży tych wyrobów, o kwotę akcyzy zapłaconej od importu

§ 8d – w przypadku zwrotu w wyniku reklamacji wyrobów akcyzowych zharmonizowanych z zapłaconą akcyzą i skierowania ich do ponownego przerobu w składzie podatkowym, podatnicy mogą obniżyć kwotę akcyzy należnej od sprzedaży wyprodukowanych wyrobów o kwotę akcyzy zapłaconej od reklamowanych wyrobów.

Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 3 sierpnia 2004 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowego trybu i warunków dokonywania rozliczeń podatku akcyzowego wejdzie w życie z dniem jego ogłoszenia.

porady
podatki
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)