Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
PIT 2010: Nie ryzykuj. Za spóźnienie 2,7 tys. zł kary [WIDEO]

PIT 2010: Nie ryzykuj. Za spóźnienie 2,7 tys. zł kary

Fot. PAP/Wojciech Pacewicz

Roczne rozliczenie podatku dochodowego trzeba złożyć do poniedziałku. Spóźnialscy muszą liczyć się z karami. To najczęściej 2,7 tys. zł. Ale maksymalna wysokość grzywny to nawet 12,6 mln zł.

PIT można dostarczyć do urzędu: osobiście, listem poleconym lub złożyć go przez internet. Ta ostatnia opcja cieszy się coraz większą popularnością. Do środy Polacy wysłali już 738 tys. zeznań. Resort finansów liczy na to, że w tym roku w ten sposób rozliczy się co najmniej milion z około 25 milionów podatników.

Fiskus nie ma dokładnych danych, ilu Polaków zdążyło się już rozliczyć, ale jak co roku wiele osób czeka z rozliczeniem do ostatniej chwili. By im to umożliwić, urzędy skarbowe dziś i w poniedziałek będą czynne dłużej niż zwykle.

- Nie ma konkretnych godzin dla całej Polski - zaznacza Maria Hiż z Ministerstwa Finansów. - To naczelnicy poszczególnych urzędów decydują o godzinach otwarcia, ale wszędzie będzie to dłużej niż standardowo - zaznacza. Z reguły urzędy będą otwarte do godz. 18.00. Także w sobotę złożymy zeznanie osobiście. Będzie to możliwe między godz. 9 a 13.

Doradzamy

Nie warto czekać na ostatnią chwilę

Sposobem na uniknięcie kolejek jest wysłanie PIT-a przez internet. Nie warto jednak z tym zwlekać. Z informacji resortu finansów wynika, że na urzędowe potwierdzenie odbioru zeznania, podatnicy muszą czekać z reguły około dwóch godzin. Ale urząd ma na to 24 godziny. Jeżeli więc e-PIT zostanie wysłany tuż przed północą z 2 na 3 maja, podatnik nie będzie miał pewności, że zeznanie trafiło do fiskusa.

Jak złożyć PIT przez internet? Zobacz instruktażowy film Ministerstwa Finansów:

Jeżeli e-PIT wysłaliśmy przed północą 2 maja, a urzędowe potwierdzenie odbioru dotrze do nas już 3 maja to możemy być spokojni, zeznanie zostało złożone w terminie.

Dlaczego nie warto ryzykować? - Po pierwsze podatnik traci prawo do wspólnego rozliczenia dzieckiem lub małżonkiem - zaznacza Małgorzata Brzoza, rzecznik Ministerstwa Finansów. Urząd skarbowy za spóźnienie przy złożeniu deklaracji może ukarać nas też mandatem.

Jeżeli nie musimy płacić należnego podatku jego maksymalna wysokość może sięgnąć 2772 zł, czyli dwukrotności płacy minimalnej. Z danych fiskusa wynika, że właśnie taka kwota jest najczęściej

Mandatu możemy nie przyjąć. W takiej sytuacji sprawa trafi do sądu. Kara, którą może orzec sędzia może być nawet dziesięć razy wyższa. Trzeba liczyć się z koniecznością zapłaty od 138,6 do 27,7 tys. zł. Od czego będzie zależeć wysokość kary? Przede wszystkim od naszych zarobków. Im są wyższe, tym bardziej kosztowne upomnienie.

W 2010 roku obowiązuje podatek dochodowy od osób fizycznych obliczany według skali:
Podstawa obliczenia
podatku w złotych
Podatek wynosi
Ponad do

85 528 PLN 18% minus kwota zmniejszająca podatek 556 zł 02 gr
85 528 PLN
14.839 zł 02 gr + 32% nadwyżki ponad 85.528 zł

NA DRUGIEJ STRONIE CZYTAJ O TYM, CO GROZI SPÓŹNIALSKIM, GDY KWOTA PODATKU DO ZAPŁACENIA PRZEKRACZA 6930 ZŁ

Poprzednia strona
  • 1
  • 2
kara, fiskus, pit, urząd skarbowy, mandat, zeznanie, pit 2010
Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
kara mustafa
79.163.7.* 2011-04-29 23:39
olewam rostowskiego, jego pity, jego kary i grożby. niczego nie będę rozliczał, olewam ich wszystkich z tuskiem na czele
mkmg
77.253.163.* 2011-04-29 15:13
Do rozliczeń z fiskusem polecam biuro infrakom z wrocławia: www.grupa-infrakom.pl - można również przez internet (rozliczają z polskim fiskusem i z zagranicznymi odpowiednikami- w przypadku otrzymywania dochodów z zagranicy).
Bernada
91.150.163.* 2011-04-29 13:59
Ja już otrzymałam zwrot pieniążków, dzięki szybkiej obsłudze biura rachunkowego z Mikołowa. Nie rozumiem jak można tak długo zwlekać z rozliczeniem. Polecam usługi www.tax-net.pl
Zobacz więcej komentarzy (8)