Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Rozliczenie podatku od umów zleceń

Rozliczenie podatku od umów zleceń

Zlecenie a ulga na internet

Student na umowę zlecenie

Rozliczenie PIT a nieodebrana wypłata

Dochody z umowy zlecenia a renta socjalna 

Pytanie:

Jestem zatrudniona na umowę zlecenie. Czy mogę w zeznaniu rocznym za 2007 rok odliczyć ulgę na Internet?

Odpowiedź:

Ma Pani prawo odliczyć w deklaracji rocznej ulgę na Internet. Nie ma znaczenia rodzaj umowy, na podstawie której Pani pracowała w 2007 roku. Wydatki na Internet muszą być odpowiednio udokumentowane fakturami wystawionymi na Panią. Odliczyć można tylko wydatki poniesione w miejscu zamieszkania, bez względu na miejsce zameldowania. Istotny jest fakt, że można odliczyć tylko wydatki z tytułu użytkowania sieci, natomiast wydatki związane z instalacją oraz konserwacją sieci nie podlegają odliczeniu. Ulga na Internet jest limitowana, co oznacza, że odliczenie z tego tytułu nie może przekroczyć 760 zł rocznie. Do zeznania rocznego należy dołączyć PIT/O, w którym wykazuje się odliczenie.

Pytanie:

Jestem studentem, w lato pracowałem na umowę zlecenie. To była moje pierwsza praca. Czy powinienem złożyć zeznanie roczne? Jeśli tak, to jakie?

Odpowiedź:

Jest Pan zobowiązany złożyć zeznanie roczne bez względu na to, jak wysokie osiągnął Pan dochody i z jakiego tytułu. W tym celu do końca lutego powinien Pan otrzymać PIT-11 od pracodawcy, na podstawie którego zobowiązany jest Pan do złożenia rozliczenia rocznego PIT-37 do końca kwietnia 2008 roku.

Pytanie:

Rozliczenie PIT a nieodebrana wypłata
Pracowałem w 2007 roku na umowie zleceniu(student), nie odebrałem jednej wypłaty czy mogę podatek rozliczać, nie uwzględniając jej tak jakby jej nie było?
A co jeśli jej nie rozliczę, a pracodawca się rozliczył z tej wypłaty rozliczył się z US? Mam powody podejrzewać, że wziął ją dla siebie po prostu...

Odpowiedź:

Przepisy definiują przychody jako otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń. W związku z tym, jeśli część wynagrodzenia z tytułu umowy zlecenia nie została wypłacona zleceniobiorcy w roku 2007, to nie należy jej wykazywać w rozliczeniu rocznym.

Pytanie: 

Pracowałam na umowę zlecenie osiągając dochód np: 5000zł i posiadam też rentę socjalną. Czy rozliczając się w  za 2007r w PIT 37 muszę wykazać dochody z renty socjalnej, czy tylko dochody z umowy zlecenia.

Odpowiedź:

Dochody z tytułu renty socjalnej podlegają opodatkowaniu. Powinny więc zostać wykazane wraz z dochodami osiągniętymi z tytułu umowy zlecenia w rozliczeniu rocznym. Dochody z renty socjalnej należy wpisać do formularza PIT-37 w pozycji ,,emerytury i renty".


 

SOHO
Czytaj także
Polecane galerie
powter
213.25.22.* 2011-01-25 14:45
Witam.
Otrzymałem PIT-11. Moj Przychód wyniosł 4745, Koszty uzyskania przychodu 949. Dochód 3796. Ponad to jest jeszcze taka informacja "Zaliczka pobrana przez płatnika" 683( wszystkie dane w zł). Jak mam sie rozliczyć. O co chodzi z tą zaliczka?