Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Ulga na krwiodawstwo 2012. Tyle możesz zyskać

0
Podziel się:

Można odliczyć w PIT ulgę na krwiodawstwo. Zobacz, ile trzeba zarabiać i jakie warunki spełnić, by z niej skorzystać.

Ulga na krwiodawstwo 2012. Tyle możesz zyskać
(cmeder/iStockphoto)
bFdFrAJN

Można odliczyć w PIT ulgę na krwiodawstwo. Zobacz, ile trzeba zarabiać i jakie warunki spełnić, by z niej skorzystać.

Osoby, które honorowo oddają krew mają szansę pomniejszenia daniny, którą należy zapłacić fiskusowi. Dla innych będzie to sposób na kilkusetzłotowy zwrot podatku.

Chodzi o skorzystanie z tzw. _ ulgi na krew _. W praktyce nie jest to ulga, lecz darowizna krwi, ponieważ preferencja przysługuje tylko osobom, które oddadzą ją za darmo.

bFdFrAJP

Decydując się na odliczenie w PIT, musimy pamiętać o limitach. Pierwsza przeszkoda wynika wprost z przepisów ustawy o podatku dochodowym.

Zgodnie z nią ulga ta jest odliczeniem w ramach darowizn, których łączna wartość nie może przekroczyć 6 proc. dochodu podatnika (przychodu w przypadku ryczałtowców).

Musimy również pamiętać, że maksymalne odliczenie możliwe jest wtedy, gdy nie korzystamy z odliczenia innych darowizn. Wspomniany limit jest bowiem łączny dla darowizny krwi, na cele kultu religijnego oraz na rzecz pożytku publicznego.

Ile maksymalnie za krew i osocze?

Trzeba też wspomnieć o drugim limicie przy rozliczaniu omawianej ulgi. Tym razem nie chodzi o ograniczenia ustawowe, lecz biologiczne.

bFdFrAJV

Dawca może jednorazowo oddać 450 ml krwi, przy czym od mężczyzn nie może być ona pobierana częściej niż 6 razy w roku, a od kobiet nie częściej niż 4 razy w roku. Przerwa pomiędzy pobraniami nie może ponadto być krótsza niż 8 tygodni.

Wynika z tego, że mężczyźni oddadzą w ciągu roku maksymalnie 2,7 litra krwi, a kobiety 1,8 litra krwi. Korzystając z omawianej ulgi będą mogli zatem odliczyć odpowiednio do 351 zł (2,7 litra x 130 zł) i 234 zł (1,8 litra x 130 zł) z tytułu oddanej krwi.

Więcej możemy oddać osocza – w ciągu roku nawet 25 litrów. Oznacza to, że odliczenie z tego tytułu może sięgnąć nawet 3250 zł (25 litrów x 130 zł).

bFdFrAJW

Honorowy dawca krwi, w zależności od płci, może zatem w PIT za rok 2012 – z tytułu ulgi na krew –odliczyć maksymalnie kwotę 3.601 zł (mężczyźni) bądź 3.484 zł (kobiety).

Przykładowo mężczyzna, który rozlicza się na PIT-37 skorzysta z pełnego odliczenia przy dochodzie nie niższym niż 60.017 zł. Taki dochód mieści się w skali 18 proc., więc zyska na krwi i osoczu 648,18 zł (3.601 zł x 18 proc.).

Chcesz ulgi? Musisz mieć dokumenty

Aby dokonać odliczenia ulgi na krwiodawstwo należy posiadać zaświadczenie z punktu krwiodawstwa o ilości bezpłatnie oddanej krwi lub jej składników. Zaświadczenia tego nie należy dołączać do zeznania.

Trzeba je jednak przechowywać do momentu upływu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego, czyli przez co najmniej 5 lat licząc od końca roku, w którym się rozliczamy. W tym okresie urząd skarbowy może skontrolować, czy mieliśmy prawo do ulgi.

bFdFrAJX

Korzystając z omawianej preferencji musimy dołączyć do zeznania podatkowego wypełniony załącznik PIT/O.

bFdFrAKq
giełda
porady
KOMENTARZE
(0)