Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Agnieszka Zawadzka
|

Ulgi za 2006 rok

0
Podziel się:

Do 30 kwietnia trzeba rozliczyć się z podatku za rok 2006. Sprawdź ulgi, jakie możesz rozliczyć w deklaracji PIT!

Przede wszystkim warto złapać jeszcze znikającą od stycznia ulgę odsetkową. Ci, którzy ubiegają się o kredyt na zakup, budowę, rozbudowę bądź adaptację domu lub mieszkania z rynku pierwotnego, powinni zdecydowanie naciskać na swój bank, by podpisanie umowy odbyło się przed 1 stycznia. Dzięki temu przez najbliższe 20 lat będą mieli prawo do odliczania odsetek od udzielonego kredytu.

ZOBACZ TAKŻE:

Ostatnią szansę mają też ci, którzy chcieliby skorzystać z mało popularnej, co prawda, ulgi na zatrudnienie pomocy domowej. Co najmniej 12-miesięczna umowa na zatrudnienie osoby bezrobotnej do opieki nad dziećmi, osobami starszymi, czy też ogrodnika, sprzątaczki, kucharki, pokojówki lub kamerdynera upoważnia do ulgi w podatku dochodowym.

Odliczenie przysługuje wyłącznie w przypadku zatrudnienia osoby bezrobotnej, niespokrewnionej i pracującej nieprzerwanie przez co najmniej 12 miesięcy.

ZOBACZ TAKŻE:

Kolejna możliwość dotyczy odzyskania w roku podatkowym 2006 VAT-u za materiały budowlane od realizowanej inwestycji. Podatnicy mają dwie możliwości rozliczenia podatku od faktur wystawionych między 1 maja 2004 r. a 31 grudnia 2007 i opiewających na materiały budowlane, dla których stawka VAT zmieniła się od 1 maja 2004 z 7 na 22 procent.

Mogą zdecydować się na złożenie wniosku jednorazowo - w ciągu 6 miesięcy od zakończenia inwestycji, lub jeśli wolą odzyskać pieniądze w trakcie inwestycji, jeden raz w każdym roku podatkowym.

ZOBACZ TAKŻE:

Do końca roku można było też zbierać faktury za użytkowanie internetu w lokalu lub budynku będącym miejscem zamieszkania podatnika.

Każdy z domowników może odpisać do 760 zł. rocznie.

Warunkiem jest posiadanie zameldowania w mieszkaniu z podłączonym internetem oraz posiadanie dochodu, bo tylko od dochodu można sobie tę ulgę odliczyć.

ZOBACZ TAKŻE:

Kolejną możliwością obniżenia dochodu do opodatkowania jest darowizna na cele zawierające się w sferze zadań publicznych (m.in. pomoc społeczna, działalność charytatywna, ochrona i promocja zdrowia, nauka, edukacja, oświata, kultura i sztuka, ekologia, porządek i bezpieczeństwo publiczne) przekazane organizacjom prowadzącym działalność pożytku publicznego w sferze zadań publicznych (niekoniecznie posiadającym status organizacji pożytku publicznego).

ZOBACZ TAKŻE:

Do końca kwietnia czas mają podatnicy, którzy zamierzają przekazać 1 procent swojego podatku dla organizacji pożytku publicznego. Wpłaty na rachunek bankowy organizacji dokonać mogą do 30 kwietnia 2007 roku, nie później jednak, niż do dnia złożenia deklaracji rocznej.

ZOBACZ TAKŻE:

porady
podatki
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)