Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

21,5 proc. podatku liniowego?

0
Podziel się:

Wprowadzenie 18-proc. podatku liniowego z kwotą wolną od podatku w wysokości 4.000 zł nie byłoby neutralne dla budżetu. Aby osiągnąć zaplanowane na 2004 rok wpływy, stawka musiałaby wynieść ok. 21,5 proc. - podał resort finansów w poniedziałek w komunikacie

bELdoSFx

.

"Wprowadzenie podatku liniowego na poziomie 18 proc. z kwotą wolną od podatku w wysokości 4.000 zł zgodnie z propozycją Rady Przedsiębiorczości nie zachowuje, w przeciwieństwie do stanowiska Rady, warunku neutralności zmian podatkowych dla budżetu państwa" - napisało w komunikacie MF.

W piątek Rada Przedsiębiorczości, reprezentująca organizacje przedsiębiorców, pracodawców i samorządu gospodarczego w Polsce ogłosiła, że chce wprowadzenia od 2004 roku 18-procentowego podatku CIT i PIT.

bELdoSFz

W poniedziałek z propozycją rozważenia podatku liniowego wystąpił premier Leszek Miller podczas obrad Rady Krajowej SLD.

Podatek liniowy wielokrotnie był krytykowany przez ministra finansów Grzegorza Kołodkę, który uznał podatek liniowy za niesprawiedliwy społecznie i nieuzasadniony ekonomicznie.

W poniedziałkowym komunikacie resort, odnosząc się do propozycji Rady Przedsiębiorczości podał, że wprowadzenie w życie jej propozycji wiązałoby się z utratą wpływów budżetowych na poziomie 10 mld zł, z czego strata na wpływach podatkowych i wpływach ze składek na narodowy Fundusz Zdrowia wynosiłaby około 3 mld zł, ubytki związane z koniecznością respektowania praw nabytych dla ulg podatkowych stanowiłyby dodatkowe 5,7 mld zł, a pozostałe 1,3 mld zł to opóźniony efekt wspólnego rozliczenia małżonków i osób samotnie wychowujących dzieci (które to ulgi miałyby według propozycji Rady zlikwidowane).

"Biorąc więc pod uwagę konieczność zachowania planowanych wpływów budżetowych w 2004 roku stawka podatku liniowego w 2004 roku musiałaby wynieść 21,5 proc. Oznaczałoby to drastyczne zwiększenie obciążeń podatkowych osób o najniższych dochodach, przy równoczesnym zmniejszeniu opodatkowania najlepiej uposażonych grup społecznych" - napisało w komunikacie MF.

bELdoSFF

Zdaniem resortu na zmianach proponowanych przez Radę Przedsiębiorczości straciliby podatnicy o rocznych dochodach mieszczących się w przedziale od 4.000 do 60.000 zł, czyli prawie 20 mln podatników.

"Koncepcja wprowadzenia podatku liniowego nie jest więc optymalna i dlatego też nie powinna być realizowana" - podało w komunikacie MF.

bELdoSGa
pit
podatki
wiadomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)