Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Akcyza na papierosy w górę, ale wpływy do budżetu w dół

Akcyza na papierosy w górę, ale wpływy do budżetu w dół

Fot. Perkus/Dreamstime

Rząd zdecyduje dziś, o ile wzrośnie akcyza na papierosy i tytoń. Wiadomo, że od stycznia za paczkę papierosów trzeba będzie zapłacić średnio o około 20 groszy więcej. Ale, mimo podwyżek stawek podatku, budżet z akcyzy dostanie o blisko miliard złotych mniej niż przed rokiem.

- Musimy podnieść stawki akcyzy na papierosy i wyroby tytoniowe, by dostosować się do wymogów unijnych - tłumaczy konieczność podwyżki w rozmowie z Money.pl Magdalena Kobos, rzecznik Ministerstwa Finansów.

Ministerstwo wstępnie oszacowało, o ile więcej trzeba będzie zapłacić za paczkę papierosów. Cena pójdzie w górę o około 20 groszy. Średnio w cenie każdej paczki podatki stanowić będą aż 8,28 zł. Każdy wypalony papieros to 40 groszy dla fiskusa puszczonych z dymem.

Podwyżka akcyzy mocniej dotknie tych, którzy palą tak zwane skręty. Akcyza na tytoń do skręcania skoczy z 32 euro do 40 euro za kilogram. Oznacza to, że 40-gramowa paczka tytoniu może zdrożeć o 1,28 zł.

Neneman: To nie sztuka podnieść podatki i przegrać wybory
Ale to nie koniec. Podwyżki czekają palaczy co roku. Polska zobowiązała się, że w 2018 roku osiągnie minimum akcyzowe wynoszące 90 euro za tysiąc sztuk papierosów. Po 1 stycznia minimalna stawka to 64 euro za 1000 papierosów.

- Do wysokiego poziomu lepiej dojść stopniowo niż skokowo. Bo biznes odczuje to mniej. To również korzystniejsze dla palaczy od skokowej, jednorazowej podwyżki. Poza tym budżet już wcześniej będzie pozyskiwał pieniądze, a przecież o pieniądze w tym wszystkich chodzi - tłumaczył kilka dni temu w rozmowie z Money.pl Jarosław Neneman, były wiceminister finansów.

- Podniesienie akcyzy jest stosunkowo słabo widoczne, to jedna z ukrytych podwyżek, które nie obciążają zbytnio popularności rządu - wyjaśniał na początku sierpnia prof. Krzysztof Rybiński z SGH, były wiceprezes NBP. - Podwyżkę łatwo wytłumaczyć zobowiązaniami wobec Brukseli, poza tym moralnie dość łatwo takiego wzrostu bronić - dodał Rybiński.

- Rząd musi głębiej sięgać do naszych kieszeni, ponieważ nie jest w stanie uszczelnić systemu i zapobiec spadkowi wpływów do budżetu - podkreślał prof. Witold Modzelewski, wiceminister finansów w latach 1992-1993, autor ustawy o akcyzie i VAT. Jego zdaniem wiele firm wykorzystując podwyżkę, podniesie ceny. - Konsumpcji to nie zahamuje, a może poszerzyć szarą strefę - dodaje Modzelewski.

A ta i tak już ma całkiem pokaźne rozmiary. Szacuje się, że procentowy udział nielegalnych papierosów na polskim rynku wynosi nawet 15 procent. Liczba papierosów konfiskowanych w ciągu roku przez celników, policję, straż graniczną i skarbówkę sięga 750 milionów sztuk.

Mimo windowania stawek fiskus wcale nie musi dostać więcej

Paradoksalnie podwyżka akcyzy nie musi wcale oznaczać, że budżet dostanie więcej. Tak było w 2008 roku. Akcyza na papierosy poszła w górę aż o 23,3 proc., ale do kasy państwa wpłynęło o ponad 23 mln zł mniej niż rok wcześniej i aż o ponad 1,2 mld zł mniej niż planowano. Jak to możliwe? Producenci i dystrybutorzy przed wzrostem akcyzy zgromadzili duże zapasów wyrobów tytoniowych opodatkowanych niższą stawką.

źródło: MF; w latach 1999-2009 sprawozdania z wykonania budżetu, 2010 r. ustawa budżetowa

W 2009 roku fiskus, by uniknąć takiej sytuacji wraz z podwyżką akcyzy o 18,1 proc. równocześnie zmienił wzory banderol. Tym samym od lipca 2009 r. można było sprzedawać tylko wyroby tytoniowe opodatkowane wyższą stawka podatku. Dzięki temu wpływy do budżetu wzrosły o prawie 2,6 mld złotych.

Ale są to działania doraźne, bo w tym roku podobnie jak w 2008 - pomimo wzrostu akcyzy na papierosy o ponad 5 proc. przy równoczesnym braku zmiany wzorów banderol - w budżecie zaplanowano, że z tego tytułu do kasy państwa wpłynie o ponad 900 mln zł mniej niż rok wcześniej.

Poprzednia strona
  • 1
  • 2
rząd, podatki, akcyza, ceny, paliwo, tytoń, papierosy, alkohol
Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
donaldinio
78.30.120.* 2012-03-27 23:06
ludzie apeluje do was! - palcie ruskie tylko uczcie tuska rozumu!
namietny palacz
78.30.120.* 2012-03-27 23:00
ja pale ukrainskie i j**** w dupe tuska!
załamka
87.199.30.* 2012-01-03 03:31
Czyli jakby wszyscy rzucili palenie to kolejny podatek nam wprowadzą żeby wyrównać straty!!!
Zobacz więcej komentarzy (78)