Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Bruksela: Zlikwidujcie podatek kapitałowy

0
Podziel się:

Komisja Europejska wzywa kraje UE do całkowitej rezygnacji z podatku płaconego przy zakładaniu spółek albo podwyższaniu kapitału zakładowego, bo uważa go za przeszkodę na drodze rozwoju gospodarczego.

*Komisja Europejska wzywa kraje UE do całkowitej rezygnacji z podatku płaconego przy zakładaniu spółek albo podwyższaniu kapitału zakładowego, bo uważa go za przeszkodę na drodze rozwoju gospodarczego. *
W Polsce podatek ten wynosi 0,5 proc. Mogą stracić gminy, do których trafiają pieniądze z tego podatku.

Dyrektywa z 1969 roku, zmieniona 16 lat później, daje krajom członkowskim UE prawo do pobierania podatku od kapitału zakładowego w wysokości maksymalnie 1 proc. Polska ustawa o podatku od czynności cywilnoprawnych z 2000 roku stanowi, że uiszcza się go z tytułu umowy spółki kapitałowej (z o. o. lub akcyjnej) bądź jej zmiany, a podstawą jest wysokość kapitału zakładowego albo jego podwyższenia. 0,5-procentowy podatek stanowi dochód gmin.

_ Poza Polską, podatek jest stosowany w Grecji, Hiszpanii, Luksemburgu, Portugalii, Austrii i na Cyprze. _"Taki podatek to przeszkoda w rozwoju firm na rynku Unii Europejskiej. Jego zniesienie wpisze się w podejmowane przez nas działania na rzecz wzrostu gospodarczego i tworzenia nowych miejsc pracy" - oświadczył w poniedziałek unijny komisarz ds. ceł i podatków Laszlo Kovacs.

Komisja Europejska zaproponowała, by całkowite zniesienie podatku kapitałowego nastąpiło do roku 2010, z tym że do 2008 roku kraje członkowskie musiałyby obniżyć jego wysokość do maksymalnie 0,5 proc.

Na propozycję Komisji Europejskiej muszą jednomyślnie zgodzić się wszystkie kraje członkowskie UE.

podatki
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)