Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

CIT obniżony, nowa stawka PIT

0
Podziel się:

Minister Kołodko poinformował, że zaproponuje rządowi obniżenie stawki podatku CIT do 19 proc. z 27 proc., czego domagał się minister gospodarki i pracy. Wcześniej Kołodko zakładał obniżenie CIT do 24 proc. lub nawet do 22-20 proc. pozostawiając tę ostatnią decyzję samorządom

.

MF przewiduje też wprowadzenie od 2004 roku czwartej, najniższej stawki PIT na poziomie 17 proc. dla dochodu do 6.600 zł rocznie, przy utrzymaniu pozostałych stawek podatkowych na niezmienionym poziomie 19, 30 i 40 proc.

Zlikwidowane miałyby być wszystkie ulgi i zwolnienia przedmiotowe i podmiotowe w PIT i CIT. Pozostałaby jednak możliwość wspólnego opodatkowania małżonków oraz osób samotnie wychowujących dzieci. Dzięki pozostawieniu tych ulg podatnicy mieliby zyskać w 2004 roku 3,2 mld zł.

Kołodko zaproponował natomiast możliwość przeznaczania przez podatnika 1 proc. podatku na rzecz organizacji społecznych czy kościelnych.

"Proponuję, aby 1 proc. podatku podatnicy mogli przeznaczać na wybrany przez siebie cel w ramach organizacji uznanych ustawowo za instytucje pożytku publicznego" - powiedział minister finansów.

Kołodko dodał, że "możliwość dalszych obniżek stawki podatku PIT powróci, gdy Polska znajdzie się znów na ścieżce wzrostu PKB powyżej 5 proc."

MF proponuje też opodatkowanie rolników podatkiem o stawce 9 proc., zryczałtowanym dla gospodarstw do 15 ha; powyżej 15 ha dochód ustalany byłby na podstawie ksiąg rachunkowych.

Plan Kołodki przewiduje zlikwidowanie 99 mechanizmów indeksacji i waloryzacji z pozostawieniem jedynie waloryzacji rent i emerytur, co gwarantuje konstytucja.

Minister wypowiedział się przeciw propozycji ministra gospodarki, który chciał podniesienia kwoty wolnej od podatku z 2.800 zł do 4.000 zł razem z zawieszeniem na rok waloryzacji rent i emerytur oraz wynagrodzeń w sferze budżetowej.

Kołodko poinformował, że zaproponuje wprowadzenie od 2004 roku podatku od dochodów kapitałowych w wysokości 19 proc.; do końca 2003 roku zyski osiągane na warszawskiej giełdzie są zwolnione od podatku.

"Proponujemy, by ujednolicić podatek kapitałowy, co oznacza obniżenie z obecnych 20 do 19 proc. opodatkowania z lokat bankowych. Proponujemy też opodatkowanie dochodów z transakcji na rynku kapitałowym w wysokości 19 proc. i opodatkowanie dywidend na poziomie 19 proc." - powiedział na czwartkowej konferencji Kołodko.

Minister finansów dodał, że wkrótce rząd zajmie się reformą Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. MF planuje też m.in. likwidację Rządowego Centrum Studiów Strategicznych.

pit
wiadomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)