Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Dzień Wolności Podatkowej. Sprawdź, kiedy wypada w 2013 roku

0
Podziel się

Pojutrze wypada Dzień Wolności Podatkowej i symbolicznie od tego dnia statystyczny Kowalski zaczyna zarabiać na siebie i rodzinę.

Dzień Wolności Podatkowej. Sprawdź, kiedy wypada w 2013 roku
(Bartosz Krupa/East News)
bDyzANEB

173 dni pracował w tym roku statystyczny Polak, by opłacić wszystkie daniny na rzecz państwa. Pojutrze wypada Dzień Wolności Podatkowej i symbolicznie od tego dnia statystyczny Kowalski zaczyna zarabiać na siebie i rodzinę.

Eksperci z Centrum im. Adama Smitha poinformowali, że początkowo tegoroczny Dzień Wolności Podatkowej miał przypaść znacznie wcześniej, bo 15 czerwca. Powodem różnicy były zawyżone prognozy dotyczące naszego PKB w tym roku. Wskazano, że zgodnie z projektem ustawy budżetowej z września 2012 r. nominalny PKB Polski na 2013 r. miał sięgnąć 1688,3 mld zł, a udział wydatków publicznych w PKB - 45,3 proc. Tymczasem polski PKB ma wynieść w br. 1617,71 mld zł, a udział wydatków w PKB 47,26 proc. W efekcie Dzień Wolności Podatkowej przypadnie siedem dni później, niż początkowo zakładano.

Wiceszef Centrum im. Adama Smitha Andrzej Sadowski powiedział PAP, że aby poprawić nasz wynik i by Dzień Wolności Podatkowej przypadał wcześniej, należałoby ograniczyć wydatki rządowe. _ - Takie wydatki, które nie mają nic wspólnego ze wzrostem dobrobytu Polaków _ - wskazał.

bDyzANED

Od 1997 r. Dzień Wolności Podatkowej wypada w okolicach 20 czerwca. Przed rokiem datą tą był 21 czerwca. Z kolei w 2011 r. miało to być 24 czerwca, jednak jak się okazało, z powodu większych wydatków sektora finansów publicznych dzień ten wypadł 7 lipca.

_ - W tym roku szczególnie trudno było nam uchwycić wszystkie, a przynajmniej wszystkie istotne wydatki publiczne, ze względu na ich duże rozproszenie _ - zaznaczyli eksperci. Dodali, że porównując tegoroczny wynik z poprzednimi latami widać, że sytuacja nie ulega zmianie. _ Polacy pracują tak samo długo, czyli ok. pół roku na opłacenie wszystkich przymusowych danin publicznych. Oznacza to pół roku 'przymusowej pracy' dla rządu _ - podkreślił.

Sadowski poinformował, że o ile w innych krajach podatki są w stosunku do rozwoju gospodarczego na podobnym poziomie co w Polsce, to jednak są one lepiej wykorzystywane. _ - Oznacza to, że obywatele mają zapewnione funkcjonowanie sądów, służby zdrowia, policji i innych instytucji publicznych opłaconych z naszych podatków _ - powiedział.

Tymczasem - jak mówił - w naszym kraju te instytucje nie działają tak jak należy. _ - Stąd jeszcze raz płacimy za wizytę lekarza, za ochronę, wynajmując agencję ochrony mienia. Jeszcze raz płacimy za wiele usług, za które już raz rząd 'zabrał' nam pieniądze _ - powiedział.

bDyzANEJ

Dzień Wolności Podatkowej wylicza się na podstawie przewidzianego na dany rok udziału wydatków publicznych w PKB kraju. Im większy jest ten udział, tym dłużej musimy pracować, by zapłacić wszystkie daniny wobec państwa i tym później przypada moment, od którego pracujemy już na własny rachunek. Mniejszy udział wydatków publicznych w PKB to mniej podatków do zapłacenia, krótszy czas pracy, by na nie zarobić, a co za tym idzie - wcześniejsza data Dnia Wolności Podatkowej.

Czytaj więcej w Money.pl
Dzień wolności podatkowej. Od dziś pracujesz na siebie Wszystkie wypracowane od początku roku pieniądze zostały nam zabrane w formie różnych podatków.
Fiskus szybciej odzyska należności. Od kogo? Sejmowa komisja finansów zaproponowała dzisiaj 17 poprawek do nowelizacji ordynacji podatkowej oraz ustawy o kontroli skarbowej.
Ruszą do walki z uchylaniem się od podatków Uczestnicy zakończonego dziś szczytu G8 w Irlandii Płn. zapowiedzieli nasilenie walki z praniem pieniędzy.
bDyzANFe
KOMENTARZE
(0)