Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ekonomiści: Podatki trzeba będzie podnieść

0
Podziel się:

Czas kuglarstwa już się powoli kończy - mówi były wiceminister finansów.

Ekonomiści: Podatki trzeba będzie podnieść
(Amaxim/Dreamstime)

Zdaniem ekspertów wypowiedź Michała Boniego, dotycząca ewentualnych podwyżek, może być przedwyborczą sondą lub świadczyć o determinacji rządu.

Zdaniem byłego wiceministra finansów, szefa katedry finansów i bankowości na Uczelni Łazarskiego, dra Jarosława Nenemana dobrze się stało, że minister Boni otwarcie wspomniał o możliwości podwyżek podatków i składki rentowej. _ - Czas kuglarstwa już się powoli kończy. Niepopularne decyzje trzeba będzie podjąć _ - powiedział Neneman. Do takich decyzji zaliczył cięcia wydatków i podniesienie - choćby przejściowe - podatków albo składki rentowej.

Jego zdaniem wśród łatwych i prostych oszczędności rząd zrobił już wszystko, co mógł, a dalsze obniżenie wydatków byłoby czasochłonne i _ konfliktogenne _, bo komuś trzeba by zabrać pieniądze. Neneman zastrzegł, że według niego lepszym rozwiązaniem od podwyżki podatków byłoby obcięcie wydatków. _ Realia polityczne są takie, że - zdaje się - łatwiej będzie podnieść podatki niż obcinać wydatki _ - dodał.

Jego zdaniem każda podwyżka podatków jest decyzją kontrowersyjną. Były wiceminister zwrócił jednak uwagę, że polski dług publiczny jest bardzo wysoki i narasta w _ zastraszającym tempie _. _ Progi ostrożnościowe w wysokości 55 proc. relacji długu do PKB i w wysokości 60 proc. na horyzoncie wymagają działań _ - zaznaczył.

_ - Skoro w perspektywie roku wyborczego ogłasza się taką możliwość, to sytuacja musi być naprawdę bardzo poważna. Chyba nie mamy innego wyjścia _ - ocenił były wiceminister finansów.

Według ekonomisty z ING Banku Rafała Beneckiego, zapowiedzi ewentualnych podwyżek należy traktować na razie jako sondę opinii publicznej. Ekonomista wskazał, że oceny agencji ratingowych czy działania państw strefy euro i innych dużych gospodarek wywierają presję na Polskę, by zająć się naprawą budżetu.

Zdaniem Beneckiego rząd szuka rozwiązań, które mogłyby zmniejszyć deficyt finansów publicznych do zalecanych przez Komisję Europejską 3 proc. PKB. Ekonomista wskazał, że Plan Konwergencji stawia głównie na cykliczną poprawę dochodów oraz zmniejszenie wydatków na infrastrukturę po zakończeniu Euro 2012.

_ - To wydaje się rozwiązaniem niewystarczającym. Wypowiedź ministra Boniego dotyczy więc potencjalnych ruchów, które być może będą miały miejsce po wyborach. Należy je traktować jako sondowanie opinii publicznej _ - powiedział Benecki. Jego zdaniem do wyborów takie decyzje _ raczej nie wchodzą w grę _.

Według Beneckiego przed podwyżkami podatków czy składek oraz cięciami wydatków w dalszej perspektywie nie uda się uciec. Ekonomista poinformował, że w latach 2007-2010 deficyt strukturalny, czyli niezależny od koniunktury, wzrósł o 4 proc. PKB.

_ - To bardzo dużo. Teraz jest czas na ruch wstecz. Aby deficyt strukturalny naprawdę poprawić, potrzebne są działania zarówno ze strony wydatkowej, jak i dochodowej. Myślę, że przed tym nie uciekniemy, bo nie sądzę, abyśmy doczekali się np. reformy KRUS _ - powiedział. Biuro prasowe Ministerstwa Finansów poinformowało, że resort nie będzie komentował wypowiedzi Boniego.

Przeciwna ewentualnej podwyżce podatków jest organizacja Pracodawcy RP. Według niej konieczne są działania zmierzające do zmniejszenia zadłużenia kraju, jednak podniesienie podatków byłoby - zdaniem Pracodawców RP - _ zaciągnięciem hamulca ręcznego _ dla naszego rozwoju.

_ - Podobnie, podniesienie wymiaru składki rentowej, byłoby impulsem negatywnym dla tworzenia nowych miejsc pracy oraz utrzymania już istniejących _ - podkreślił w komunikacie wysłanym PAP ekspert Pracodawców RP, Piotr Rogowiecki. Wskazał, że sytuacja na rynku pracy determinuje poziom konsumpcji, kondycję finansową ZUS, NFZ oraz liczbę klientów opieki społecznej. _ - To wszystko wpływa na kondycję finansową państwa _- zwrócił uwagę Rogowiecki.

Zamiast podwyżki podatków i składki rentowej Pracodawcy RP proponują zmniejszenie udziału wydatków sztywnych w ogóle wydatków, reformę wydatków socjalnych, działania umożliwiające zmniejszenia dotacji budżetowych do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Organizacja podkreśla, że dziś wydatki socjalne w Polsce są wysokie i źle adresowane, a nasi emeryci są najmłodszymi w Europie.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/15/t46863.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/podatki/artykul/unia;obniza;podatek;od;firm;podnosi;za;to;vat,74,0,637770.html) Unia obniża podatek od firm, podnosi za to VAT Pomiędzy rokiem 2000 a 2010 aż 12 krajów członkowskich UE podniosło stawki VAT.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/84/t89172.jpg ) ] (http://www.money.pl/podatki/wiadomosci/artykul/podarunki;dla;dlugoletnich;malzonkow;beda;zwolnione;z;podatku,199,0,628679.html) Podarunki dla długoletnich małżonków będą zwolnione z podatku? Takimi podarunkami gminy honorują małżonków _ o długoletnim pożyciu _.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/51/t85811.jpg ) ] (http://www.money.pl/podatki/wiadomosci/artykul/czeka;nas;podwyzka;podatkow,235,0,617707.html) Czeka nas podwyżka podatków? Podniesiona ma być składka zdrowotna. W zmian ministerstwo proponuje ulgi na polisy ).
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)