Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Fiskus szybciej odzyska należności. Od kogo?

0
Podziel się:

Sejmowa komisja finansów zaproponowała dzisiaj 17 poprawek do nowelizacji ordynacji podatkowej oraz ustawy o kontroli skarbowej.

Na zdj. Maciej Grabowski
Na zdj. Maciej Grabowski (bip.mf.gov.pl)

Sejmowa komisja finansów zaproponowała dzisiaj 17 poprawek do nowelizacji ordynacji podatkowej oraz ustawy o kontroli skarbowej. Zmiany w przepisach umożliwią skuteczniejszą wymianę informacji podatkowych z fiskusem z innych krajów UE.* *Wiceminister finansów Maciej Grabowski tłumaczył, że projekt nie dotyczy bezpośrednio polskich podatników.

Poprawki zgłoszone podczas dzisiejszego posiedzenia komisji miały charakter legislacyjny, redakcyjny oraz językowy. Zaproponowane w projekcie rozwiązania służą wdrożeniu nowej dyrektywy UE, której celem jest stworzenie bardziej skutecznego systemu wymiany informacji między administracjami podatkowymi państw członkowskich Unii. Polska wymienia się informacjami podatkowymi z innymi krajami UE od 2004 r.

Projekt, jak tłumaczył w maju wiceminister finansów Maciej Grabowski, bezpośrednio nie dotyczy polskich podatników, ale współpracy między organami podatkowymi państw UE. Nowe przepisy mają na celu ułatwienie polskiemu fiskusowi dochodzenie należności podatkowych w innych państwach europejskich, a z kolei administracjom podatkowym z innych państw europejskich ułatwienie dochodzenie ich należności w Polsce.

Zgodnie z nowymi przepisami, wymiana informacji podatkowych obejmie informacje istotne do stosowania i wykonywania przepisów dotyczących podatków stanowiących dochód budżetu państwa oraz samorządu terytorialnego. Wyłączone z niej mają być informacje objęte przepisami unijnymi odnoszącymi się do współpracy administracyjnej między państwami członkowskimi w zakresie podatku VAT, ceł i podatku akcyzowego, a także dotyczące: składek na ubezpieczenie społeczne, opłaty skarbowej, należności o charakterze umownym, w szczególności wynagrodzeń za usługi użyteczności publicznej.

W projekcie określono też dodatkowe warunki korzystania z pomocy państw członkowskich UE przy doręczaniu pism. Zgodnie z projektem, minister finansów będzie musiał wyznaczyć organ, który będzie przekazywał obcym władzom podatkowym wnioski o doręczenie pism, o udzielenie informacji oraz będzie udzielał informacji. Zgodnie z obecnymi przepisami funkcje te pełni teraz Biuro Wymiany Informacji Podatkowych w Koninie, które funkcjonuje w ramach Izby Skarbowej w Poznaniu.

Projekt pozwala, by tzw. upoważnieni przedstawiciele obcej władzy mogli przebywać w siedzibach organów podatkowych i urzędach kontroli skarbowej w Polsce. Dopuszcza też ich obecność w postępowaniach podatkowych i kontrolnych. Resort finansów zaproponował w projekcie prostsze zasady wszczynania i prowadzenia kontroli jednoczesnych (w różnych krajach), co - zdaniem rządu - powinno przyspieszyć i zwiększyć ich efektywność. Zgodnie z projektem zmiany miałyby wejść w życie po 14 dniach od daty ich ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Czytaj więcej w Money.pl
Fiskus zacieśnia współpracę ze służbami UE Projekt zakłada współpracę z innymi państwami UE, która ma polegać na wymianie informacji o zobowiązanych, powiadamianiu o dokumentach oraz dochodzeniu lub zabezpieczaniu należności pieniężnych
Rząd chce utrudnić życie firmom. Tym razem... Rząd chce wprowadzić możliwość odmowy wydania interpretacji, proponując w zamian opinię zabezpieczającą, na którą podatnik wyda 25 tys. zł i poczeka pół roku.
Pętla podatkowa uwiera Polaków Pracodawcy z konfederacji Lewiatan wytykają ministerstwu finansów, że zniechęca przedsiębiorców do inwestowania pieniędzy.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)