Notowania

vat
17.02.2010 14:47

Fiskus zwolni charytatywne SMS-y z podatku

Nowe rozwiązania mają zostać zaprezentowane już w tym tygodniu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Pichunter/Dreamstime)

- _ Rozwiązanie przewidujące zwolnienie z VAT charytatywnych SMS-ów jest gotowe i zostanie upublicznione w tym tygodniu _ - poinformował wiceminister finansów Maciej Grabowski.

Wiceminister podkreśla, że sprawa ta _ ciążyła _ resortowi finansów od jakiegoś czasu, bo wolą MF nie było obciążanie podatkiem charytatywnych SMS-ów.

Grabowski zaznaczył, że propozycja resortu będzie uwzględniać dotychczasową praktykę, która ukształtowała się w relacjach między operatorami telekomunikacyjnymi, a organizacjami pożytku publicznego.

Wiceminister ujawnił, że zwolnienie będzie zależało od spełnienia kilku warunków. _ - To warunki, które są standardowo przyjmowane w relacjach między organizacjami a operatorami. Nie chcieliśmy naruszać tego stanu, który istnieje w tej chwili _ - poinformował.

Organizacja będzie musiała mieć zezwolenie na prowadzenie zbiórki, potrzebna będzie umowa między organizacją a operatorem, operator nie będzie pobierał opłaty od organizacji i rozliczy się z nią w określonym terminie.

Grabowski dodał, że dla operatorów zmiana będzie się wiązała z dodatkowym wysiłkiem, gdyż firmy będą musiały zmienić swoje systemy bilingowe.

Charytatywne SMS-y są jedną z form zbierania pieniędzy przez organizacje dobroczynne. Zawierają one umowy z operatorami, którzy udostępniają im specjalny numer telefoniczny. Opłaty za SMS-y wysyłane na ten numer operator przekazuje na rzecz organizacji. Są one jednak pomniejszone o 22-proc. podatek zawarty w cenie każdego SMS-a, który operatorzy odprowadzają do urzędu skarbowego.

Od dłuższego czasu fundacje walczą o zdjęcie VAT z tej formy darowizn. Przepisy podatkowe nie pozwalają im bowiem występować w sprawach związanych z podatkiem VAT, który fiskus pobiera od charytatywnych SMS-ów.

ZOBACZ TAKŻE:

* [ Rewolucja w **podatkach**: Nowy PIT i CIT? ]( http://www.money.pl/podatki/wiadomosci/artykul/rewolucja;w;podatkach;nowy;pit;i;cit,4,0,580612.html )
* [ PIT 2009: Zmniejsz **podatek** dzięki odliczeniu internetu ]( http://msp.money.pl/wiadomosci/podatki/artykul/pit;2009;zmniejsz;podatek;dzieki;odliczeniu;internetu,165,0,580517.html )
Tagi: vat, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, podatki, najważniejsze, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz