Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Hausner chce określenia ścieżki dochodzenia do 19 proc. podatku VAT

0
Podziel się:

Wicepremier ds. gospodarczych Jerzy Hausner oczekuje, że minister finansów określi w swojej strategii podatkowej ścieżkę ujednolicania stawek podatku od towarów i usług VAT. Docelowa stawka VAT powinna, jego zdaniem, wynosić 19%./ ISB /

Wicepremier ds. gospodarczych Jerzy Hausner oczekuje, że minister finansów określi w swojej strategii podatkowej ścieżkę ujednolicania stawek podatku od towarów i usług VAT. Docelowa stawka VAT powinna, jego zdaniem, wynosić 19%.

„Liczę na to, że minister finansów, przedstawiając projekty wynikające ze strategii podatkowej, będzie taką ścieżkę pokazywał. [...] To oznacza, że chcemy obniżać stopniowo stawkę podatkową z 22% do 19% i stopniowo wycofywać się z części rozwiązań preferencyjnych” – powiedział dziennikarzom w piątek Hausner.

Zaznaczył jednocześnie, że nie proponuje likwidacji wszystkich rozwiązań preferencyjnych (zwolnienie z VAT, stawka zerowa, czy też obniżona), ale większości.

„To musi być ograniczone, żeby móc zejść ze stawką podstawową” – powiedział wicepremier.

Hausner mówi o potrzebie obniżenia stawki VAT do 19% z obecnych 22% już od kilku miesięcy. Uważa, że proces ten musi być połączony ze znacznym ograniczeniem stosowania stawek preferencyjnych, tak aby ograniczyć ubytek wpływów budżetowych z tytułu niższego podatku VAT.

Minimalna wysokość podstawowej stawki VAT w krajach Unii Europejskiej to 15%, a preferencyjnej – 5%. Podstawowa stawka VAT w Polsce należy do najwyższych w Europie.

vat
wiadomości
podatki
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)