Notowania

kary podatkowe
28.12.2012 12:14

Kara za ignorowanie organów podatkowych wzrośnie od nowego roku

Od początku 2013 r. maksymalna kara porządkowa za ignorowanie organu podatkowego wzrośnie z 2700 zł do 2800 zł.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Lisafx/Dreamstime)

Od początku 2013 r. maksymalna kara porządkowa za ignorowanie organu podatkowego wzrośnie z 2700 zł do 2800 zł. Karę porządkową trzeba zapłacić w ciągu siedmiu dni.

Zgodnie z art. 262 par. 1 Ordynacji podatkowej organ podatkowy może wymierzyć karę porządkową temu, kto mimo prawidłowego wezwania: nie stawił się osobiście bez uzasadnionej przyczyny; bezzasadnie odmówił złożenia zeznań, wyjaśnień, wydania opinii, okazania przedmiotu albo udziału w innej czynności; bez zezwolenia organu opuścił miejsce przeprowadzania czynności przed jej zakończeniem.

Kara może zostać nałożona nie tylko na podatnika, ale też na pełnomocnika, świadka lub biegłego. Kary porządkowe nakładane są w formie postanowienia, na które można złożyć zażalenie, ale nie później niż w ciągu siedmiu dni od doręczenia postanowienia, bo tyle jest maksymalnie czasu na zapłacenie kary.

Podniesienie maksymalnego wymiaru kary porządkowej wynika z obwieszczenia ministra finansów z 8 sierpnia 2012 r., opublikowanego w Monitorze Polskim z 2012 r. pod poz. 584.

Czytaj więcej w Money.pl
Co grozi za spóźnienie się z PIT-em? W najlepszym razie zapłacisz mandat do 3 tys. złotych. Gdy sprawa trafi do sądu, grzywna będzie dużo wyższa.
Ważą się losy USA. Amerykanie zbiednieją? To dosłownie rozmowy ostatniej szansy. Walka toczy się o kieszenie wszystkich obywateli Stanów Zjednoczonych.
Podatek VAT od składek członków. Płacić? Czy podmioty otrzymujące rzeczone składki zobligowane są opodatkować je na gruncie podatku VAT?
Tagi: kary podatkowe, podatki, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz