Notowania

podatek
27.01.2010 17:17

Koniec VAT od charytatywnych SMS-ów?

Od dłuższego czasu fundacje bezskutecznie walczą o zdjęcie VAT z tej formy darowizn.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Marek Knitter)

Jest szansa, że wkrótce fiskus zrezygnuje z pobierania VAT od charytatywnych SMS-ów. Resort finansów kończy prace nad wprowadzeniem odpowiedniego rozwiązania - poinformował wiceminister finansów Maciej Grabowski.

Wiceminister powiedział, że na razie jest za wcześnie, by ujawnić, na czym będzie polegać zmiana. Zaznaczył jednak, że wkrótce propozycja będzie gotowa. _ - To nie jest odległy termin, kwestia około tygodnia _ - powiedział Grabowski. Opracowywane przez MF rozwiązanie podlega obecnie wewnątrzresortowym konsultacjom.

_ - Mogę powiedzieć, że nie jest to proste. Gdyby to było proste, problem na pewno dawno zostałby rozwiązany. Z pewnością rząd nie ma takich intencji, aby ten podatek pobierać _ - mówił wcześniej Grabowski. Dodał, że resort jest bliski rozwiązania, które w praktyce byłoby zwolnieniem. Zaznaczył, że powinno ono być możliwe do zaakceptowania zarówno przez operatorów telekomunikacyjnych, jak i przez organizacje pożytku publicznego.

*Charytatywne SMS-y *są jedną z form zbierania pieniędzy przez organizacje dobroczynne. Zawierają one umowy z operatorami, którzy udostępniają im specjalny numer telefoniczny. Opłaty za SMS-y wysyłane na ten numer operator przekazuje na rzecz organizacji. Są one jednak pomniejszone o 22-proc. podatek zawarty w cenie każdego SMS-a, który operatorzy odprowadzają do urzędu skarbowego.
Od dłuższego czasu fundacje bezskutecznie walczą o zdjęcie VAT z tej formy darowizn. Przepisy podatkowe nie pozwalają im bowiem występować w sprawach związanych z podatkiem VAT, który fiskus pobiera od charytatywnych SMS-ów.

Na początku grudnia ubiegłego roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargi ośmiu fundacji zrzeszonych w koalicji _ SMS bez VAT _, które domagały się od fiskusa odpowiedzi na pytanie, czy kwota przekazywana za pomocą SMS-ów może stanowić podstawę opodatkowania VAT. Podobne stanowisko zajął wcześniej WSA w Krakowie.

Zdaniem WSA, przepisy Ordynacji podatkowej pozwalają zainteresowanym podmiotom uzyskać od organów podatkowych informację na temat opodatkowania tylko w _ ich indywidualnej sprawie _. Problem VAT od SMS-ów nie jest jednak indywidualną sprawą organizacji dobroczynnych, bo to nie one pobierają podatek jako VAT naliczony u siebie.

We wrześniu ubiegłego roku koalicja _ SMS bez VAT _ zrzeszająca fundacje charytatywne zaapelowała do ministra finansów o zmianę interpretacji przepisów opodatkowujących SMS-owe darowizny.

W apelu napisano, że w 2008 r. na rzecz organizacji darczyńcy przekazali ponad 22 mln zł, a od tej kwoty fiskus zabrał ponad 4 mln. _ - To, że budżet państwa zarabia miliony złotych na odruchu ludzkiej solidarności, pomniejszając o jedną piątą prywatne środki, które indywidualni darczyńcy przekazują na cele służące dobru ogółu, budzi moralny sprzeciw _ - napisano.

* [ Rewolucja w **podatkach**: Nowy PIT i CIT? ]( http://www.money.pl/podatki/wiadomosci/artykul/rewolucja;w;podatkach;nowy;pit;i;cit,4,0,580612.html )
* [ PIT 2009: Zmniejsz **podatek** dzięki odliczeniu internetu ]( http://msp.money.pl/wiadomosci/podatki/artykul/pit;2009;zmniejsz;podatek;dzieki;odliczeniu;internetu,165,0,580517.html )
* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
Tagi: podatek, vat, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, podatki, najważniejsze, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz