Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
urząd skarbowy
28.04.2008 12:36

Łagodne protesty w skarbówce

Większość urzędów ograniczyła się do protestu w formie akcji informacyjnej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Radek Pietruszka)

*Rozpoczął się trzydniowy protest w urzędach skarbowych. Urzędnicy zapowiadają, że w najbliższych dniach będą brali urlopy na żądanie i oddawali krew. Na razie jednak akcja protestacyjna nie zakłóca pracy większości urzędów. *

Pracownicy skarbówki uważają, że rząd stara się oszczędzać ich kosztem. Przewodniczący Rady Sekcji Krajowej Pracowników Skarbowych NSZZ "Solidarność" Tomasz Ludwiński podkreślił, że pracownicy Urzędów Skarbowych czują się przeciążani nadmiarem obowiązków:

_ - Urzędnicy domagają się również zapowiedzianych podwyżek _ - mówi Tomasz Ludwiński:

Jak zaznaczył przewodniczący Rady Sekcji Krajowej Pracowników Skarbowych NSZZ "Solidarność", pracownicy administracji skarbowej jako praktycznie jedyna grupa zawodowa, która nie otrzymała podwyżki wynagrodzeń. W tym roku wzrost wynagrodzeń w Urzędach Skarbowych wyniósł jedynie 2,3 procent.

ZOBACZ TAKŻE:

Dodał, że zasięg obowiązków urzędników skarbówki jest nieporównywalnie wyższy niż w innych sektorach. Jego zdaniem, rząd jeśli musi przesunąć środki na wynagrodzenia do innych sfer administracji rządowej, to zabiera fundusze właśnie administracji skarbowej.

Warszawa

Na drzwiach do warszawskiego urzędu przy ulicy Lindleya wywieszono informację o prowadzonej akcji ostrzegawczej. Zastępca naczelnika III Urzędu Skarbowego dla Warszawy Śródmieścia Iwona Potyralla mówi jednak, że pierwsza zmiana stawiła się normalnie do pracy. Potyralla zapewniła też, że urząd przygotował się na ewentualny protest kolejnej zmiany.

W pogotowiu są pracownicy funkcyjni i w razie strajku to oni zasiądą w okienkach. W urzędach dzielnicowych uruchomiono dodatkowe dyżury, a w śródmieściu działa urzędomat skarbowy. To urządzenie podobne do bankomatu, w którym można złożyć zeznanie bez pośrednictwa urzędnika.

Pierwsi petenci pojawili się w urzędzie już przed ósmą rano. Byli obsługiwani prawie "od ręki". Urzędnicy spodziewają się najazdu petentów po południu.

Lublin

Na Lubelszczyźnie petenci urzędów skarbowych nie powinni odczuć, że pracownicy skarbówki prowadzą strajk. _ - Popieramy postulaty, ale nie strajkujemy _ - mówi związkowiec Tomasz Lis i dodaje, że w lubelskich urzędach protest ograniczy się do akcji informacyjnej:

Z danych, które rano zebrała Izba Skarbowa w Lublinie wynika, że na ponad tysiąc 800 etatów w całym województwie dzisiaj nie przyszły do pracy 33 osoby. Nie są to jednak ci, którzy biorą udział w strajku - wyjaśnia rzeczniczka Izby Marta Szpakowska. Tylko 8 z tych osób wzięło dzisiaj urlop na żądanie, 25 jest na krótkotrwałych, kilkudniowych urlopach wypoczynkowych, 3 osoby opiekują się dziećmi. Oddaniem krwi nikt nie tłumaczył nieobecności w pracy.

*Gdańsk *

Urzędy skarbowe na Pomorzu działają bez utrudnień - zapewnia izba skarbowa w Gdańsku.

Związki zawodowe zapowiedziały, że zaostrzą dziś akcję protestacyjną. Mieli brać urlopy na żądanie lub odwiedzać punkty krwiodawstwa. Jednak jak zapewnia rzeczniczka gdańskiej izby skarbowej - Barbara Szalińska - w pomorskich urzędach skarbowych strajku nie ma:

Wrocław

Protest pracowników Urzędów Skarbowych we Wrocławiu ogranicza się do akcji informacyjnej.

Na razie nie wiadomo ilu naszych pracowników bierze udział w proteście - mówi Krzysztof Mazur z Urzędu Skarbowego na wrocławskich Krzykach:

Szczecin

Nie ma problemów ze składaniem pitów w szczecińskich urzędach skarbowych.

Jak zapewnia Małgorzata Brzoza rzecznik Izby Skarbowej w Szczecinie, podatnicy obsługiwani są niemal na bieżąco:

| Pamiętaj! |
| --- |
| Zeznanie podatkowe trzeba złożyć do końca miesiąca. Można zrobić to osobiście w urzędzie skarbowym lub za pośrednictwem poczty. 30 kwietnia przed urzędami będą wystawione specjalne urny do których będzie można wrzucać PIT-y. Ci, którzy nie złożą zeznania w terminie muszą liczyć się z karą grzywny. Poza urzędami do środy włącznie czynne są dodatkowe punkty przyjęć zeznań podatkowych w starostwach powiatowych, oddziałach zamiejscowych Urzędu Kontroli Skarbowej i urzędach gmin. |

Tagi: urząd skarbowy, wiadomości, gospodarka, podatki, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz