Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ministerstwo Finansów ustali, jaki jest VAT na montaż szaf

0
Podziel się:

Resort finansów w pilnym trybie przeanalizuje, czy w tym roku stawka VAT na montaż szafy, garderoby czy mebli kuchennych wynosi 23 proc., czy 8 proc.

Ministerstwo Finansów ustali, jaki jest VAT na montaż szaf
(Tiago Estima/Dreamstime.com)

Resort finansów w pilnym trybie przeanalizuje, czy w tym roku stawka VAT na montaż szafy, garderoby czy mebli kuchennych wynosi 23 proc., czy 8 proc. - wynika z odpowiedzi wiceministra finansów Macieja Grabowskiego na interpelację poselską.

Z prośbą o interwencję w tej sprawie zwróciła się do trzech posłanek spółka Komandor Wielkopolska SA, narzekając na brak jasnych reguł naliczania VAT od zabudowy wnęk.

Sprawa stała się kontrowersyjna, gdy okazało się, że część organów podatkowych każe w 2011 roku stosować dla takich usług stawkę 23 proc. VAT, a część twierdzi, że nadal są one objęte stawką preferencyjną, wynoszącą w tym roku 8 procent. Wielu wykonawców tego typu usług nadal wystawia faktury ze stawką 8 procent.

Na początku września do ministra finansów wpłynęła kolejna już interpelacja w tej sprawie. W odpowiedzi z 29 września bieżącego Grabowski nie odniósł się jednoznacznie do kwestii stawki VAT. Zapewnił jednak: _ sprawę zgłoszoną przez panie posłanki traktuję jako pilną i niezwłocznie po podjęciu ostatecznej decyzji co do prawidłowej interpretacji przepisów w tym zakresie zostaną ujednolicone interpretacje w przedmiotowej sprawie _.

_ - W kwestii, o której mowa w interpelacji pań posłanek, otrzymałem obszerny materiał ekspercki, który obecnie jest przedmiotem wnikliwej analizy podległych mi służb. Po jego wszechstronnej analizie podejmę ostateczną decyzję co do prawidłowości dokonanego rozstrzygnięcia interpretacyjnego w tej i podobnych sprawach _ - dodał wiceminister.

We wcześniejszej odpowiedzi z 12 sierpnia bieżącego roku na inną interpelację w tej sprawie wiceminister finansów nie miał wątpliwości, że montaż tzw. trwałej zabudowy meblowej nie może być objęty preferencyjną stawką 8 proc. VAT, nawet jeżeli usługi te są wykonywane w budynkach i mieszkaniach objętych tzw. społecznym programem mieszkaniowym (chodzi tu o domy jednorodzinne, których powierzchnia użytkowa nie przekracza 300 metrów kwadratowych i mieszkania, których powierzchnia użytkowa nie przekracza 150 metrów kwadratowych).

Montaż szaf mógłby być objęty niższym VAT-em, gdyby uznać, że jest to modernizacja. Ale to - jak tłumaczył w sierpniu wiceminister - jest niemożliwe, bo nie ma do tego podstawy prawnej. Już wtedy Grabowski zapewnił, że jeżeli organy podatkowe różnią się w stanowiskach na ten temat, to minister finansów podejmie działania, żeby je usunąć.

Z najnowszych odpowiedzi izb skarbowych na pytania podatników wynika, że izby interpretują tę kwestię identycznie jak wiceminister w sierpniowej odpowiedzi. W interpretacji z 16 września 2011 roku Izba Skarbowa w Poznaniu poinformowała podatnika, że od 1 stycznia 2011 r. stawką 23 proc. VAT jest opodatkowany montaż: szaf na prowadnicach z drzwiami przesuwnymi, zabudowy wnęk z drzwiami przesuwnymi, mebli kuchennych, mebli łazienkowych, mebli biurowych.

I nie ma znaczenia, czy są one montowane w budynkach i mieszkaniach objętych społecznym programem mieszkaniowym, czy w biurach, budynkach handlowo-usługowych albo budynkach przemysłowych.

Wcześniej w sprawie VAT na montaż szaf wypowiedziała się Izba Skarbowa w Łodzi. Ona również wyjaśniła, że VAT na usługi polegające na montażu szaf wnękowych na stałe, bez możliwości przenoszenia ich w inne miejsce, wynosi 23 proc. VAT.

Ze wspomnianej odpowiedzi poznańskiej IS wynika, że niższą stawką 8 proc. VAT jest objęty montaż drzwi przejściowych przesuwnych na prowadnicach między pomieszczeniami, a i to pod warunkiem, że są one zakładane w obiektach budownictwa społecznego (w innych VAT wynosi 23 proc.)

8-proc. stawka VAT dotyczy też - jak wyjaśniła Izba Skarbowa w Warszawie w interpretacji z 23 maja 2011 roku - usług układania podłóg, okładzin ściennych, instalacji białego montażu, drzwi wewnętrznych. Tu również jednak obowiązuje zasada, że prace te muszą być wykonywane w budynkach i mieszkaniach objętych społecznym programem mieszkaniowym.

Więcej o podatkach Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/224/t20704.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/prawo/artykul/darowizna;na;rzecz;dziecka;przedsiebiorcy;a;podatki,134,0,917638.html) Darowizna na rzecz dziecka przedsiębiorcy a podatki Należy przede wszystkim rozważyć konsekwencje darowizny w podatku od spadków i darowizn oraz podatku VAT.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/204/t30668.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/szwecja;chce;obnizyc;vat,72,0,907592.html) Obniżą VAT o połowę, bo chcą więcej pracy Chodzi o podatek naliczany w branży gastronomicznej, który zostanie od 1 stycznia 2012 roku obniżony z 25 proc. do 12 proc.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/2/t156162.jpg ) ] (http://www.money.pl/podatki/wiadomosci/artykul/rewolucja;w;podatkach;zmiany;ktorych;chce;pis;dotkna;wszystkich,157,0,906141.html) Podatkowa rewolucja PiS. Co ma się zmienić? Jarosław Kaczyński zapowiedział przełom w systemie podatkowym. Przedstawił projekty trzech ustaw.
vat
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)