Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Nie rozumiemy prawa podatkowego

0
Podziel się:

Tylko w pierwszym kwartale roku, do urzędów skarbowych wpłynęło ponad 22 tys. wniosków o wydanie wiążących interpretacji podatkowych. Dotyczyło to głównie VAT.

Nie rozumiemy prawa podatkowego

Pod względem liczby złożonych wniosków przoduje Warszawa (ok. 3,4 tys. wniosków w ciągu I kwartału), a także Katowice, Wrocław, Poznań i Gdańsk. W sumie miesięcznie w całej Polsce składanych jest ok. 7,4 tys. wniosków o udzielenie wiążących interpretacji podatkowych. W ten sposób Polacy wolą się zabezpieczyć przed fiskusem.

Wiceminister finansów Stanisław Stec powiedział, że o takie interpretacje zwracają się do izb skarbowych osoby, które mają wątpliwości co do rozliczenia swojego podatku. Tylko w szczególnych przypadkach takie zapytania są kierowane do Ministerstwa Finansów.

Stec podkreślił, że złożone wnioski dotyczyły najczęściej podatku od towarów i usług (VAT), a także podatku dochodowego od osób fizycznych i od osób prawnych. "50 proc. spraw dotyczy rozliczania podatku VAT, a 30 proc. podatku od osób fizycznych" - powiedział Stec.

Najwięcej odnotowano problemów z rozliczaniem VAT w przypadku nabycia samochodu oraz w budownictwie, zaś osoby fizyczne zwracają się najczęściej o interpretację w sprawach użytkowania wieczystego oraz podatku od giełdy. Jak zaznaczył wiceszef resortu finansów, urzędy najczęściej przychylają się do interpretacji wnioskodawcy w sprawie rozliczenia podatku.

Urzędy skarbowe wydały ok. 9 tys. 950 postanowień. Ok. 2,5 tys. wniosków nie zostało rozpatrzonych, ponieważ wymagały uzupełnienia, którego nie dokonał podatnik. Nie pozwoliło to na wydanie stosownej interpretacji - zauważył Stec. Na wydanie postanowienia interpretującego urząd skarbowy ma miesiąc od złożenia wniosku.

Stec poinformował, że w związku ze zbliżającym się terminem zakończenia zbierania oświadczeń podatkowych (PIT)
kierownicy urzędów skarbowych mogą zwiększyć liczbę osób przyjmujących oświadczenia podatkowe, a także wydłużyć czas pracy. Jeżeli będzie taka potrzeba, urzędy będą czynne także w sobotę.

W tym roku ostatnim dniem składania PIT-ów jest 2 maja. Deklarację można też przesłać pocztą, ale trzeba posiadać dowód nadania.

Do tej pory nie złożyli deklaracji głównie ci, którzy muszą wpłacić pieniądze. Najwcześniej zaś rozliczenie składają ci, którym przysługuje zwrot nadpłaconych kwot.

Stec zauważył, że dosyć dużo osób (50 proc. z tych, którzy rozliczają się samodzielnie) korzysta z możliwości odpisu 1 proc. podatku na rzecz instytucji charytatywnych. "Sam z tego skorzystałem, przeznaczyłem 1 proc. podatku na niepełnosprawnych" - powiedział Stec.

podatki
pit
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)