Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Od 1 grudnia taniej sprowadzisz samochód

0
Podziel się:

Od 1 grudnia będą obowiązywać takie same stawki podatku akcyzowego od samochodów używanych co i nowych. Za pojazdy z silnikami o pojemności do dwóch litrów stawka podatku wyniesie 3,1 proc. niezależnie od wieku pojazdu.

bESTNuqd

*Od 1 grudnia będą obowiązywać takie same stawki podatku akcyzowego od samochodów używanych co i nowych, przypomina „Gazeta Wyborcza”. Za pojazdy z silnikami o pojemności do dwóch litrów stawka podatku wyniesie 3,1 proc. niezależnie od wieku pojazdu. *

Natomiast od samochodów z silnikami o pojemności ponad dwa litry stawka podatku wyniesie 13,6 proc. Do tej pory stawki podatku akcyzowego zależały także od wieku pojazdu i rosły aż do 65 proc.

Gazeta szacuje, że za Opla Vectra z 1993 roku, którego deklarowana wartość wynosi 2730 złotych, od 1 stycznia zapłacimy 85 zł akcyzy, a nie jak dotychczas prawie 1,8 tys. zł. Jeszcze korzystniejsze będzie sprowadzanie samochodów nowszych roczników. Przykładowo od Forda Focus z 2002 roku, za którego zapłacimy 22,2 tys. zł, do tej pory należało odprowadzić prawie 8,7 tys. złotych z tytułu akcyzy. Za kilka dni będzie to niecałe 700 zł.

bESTNuqf

_ Tak radykalne obniżenie akcyzy od aut używanych jest efektem zakwestionowania przez Komisję Europejską dotychczasowych zasad naliczania podatku. _ Resort finansów długo bronił się przed zrównaniem stawek akcyzy argumentując, że nie stanowi ona bariery dla sprowadzania używanych aut z Unii. W nowych rozwiązaniach ministerstwo widzi jednak także pozytywy – sprowadzający przestaną na masową skalę zaniżać wartość pojazdów, aby płacić niższy podatek.

Zainteresowani sprowadzeniem używanych samochodów z UE powinni się jednak spieszyć – obecne przepisy mają jedynie charakter przejściowy. Sejm pracuje bowiem nad projektem nowego podatku od samochodów, którego stawki mają być zależne od pojemności silnika i norm toksyczności spalin. Oznaczać to będzie, że sprowadzający odprowadzi wyższy podatek w porównaniu do kwot, jakie będą obowiązywały po 1 grudnia. Będą one jednak i tak znacznie niższe od obecnie obowiązujących.

bESTNuqG
podatki
motoryzacja
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)