Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Odsetki od zaległości podatkowych idą w dół

0
Podziel się:

To efekt obniżki stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej.

Odsetki od zaległości podatkowych idą w dół

Rada Polityki Pieniężnej obniżyła stopy procentowe NBP, co oznacza, że od czwartku zmaleje także stawka odsetek od zaległości podatkowych i od zaległości w opłacaniu składek ZUS. Ostatnia taka obniżka miała miejsce miesiąc temu.

Zasadą jest, że za zwłokę w zapłacie podatku trzeba zapłacić fiskusowi odsetki. Zgodnie z ordynacją podatkową wynoszą one tyle, ile kwota wynikająca z zsumowania 2 proc. i dwukrotności stopy oprocentowania kredytu lombardowego, ustalanej przez Radę Polityki Pieniężnej. Stopa kredytu lombardowego to jedna z podstawowych stóp NBP.

W środę RPP postanowiła obniżyć stopy procentowe o 0,25 pkt proc. Od czwartku więc stopa kredytu lombardowego będzie wynosić 5,75 proc. To oznacza, że stopa procentowa odsetek od zaległości podatkowych zmaleje do 13,5 proc. Obecnie wynosi 14 proc.

Niższe odsetki za zwłokę zapłacą też podatnicy, którzy sami zorientują się, że zapłacili zbyt mało podatku i skorygują deklarację, uzasadniając na piśmie przyczyny korekty, a także zapłacą zaległość w całości w ciągu siedmiu dni od jej złożenia. W takiej sytuacji podatnik ma prawo zapłacić odsetki za zwłokę w wysokości 75 proc. stawki podstawowej. Od czwartku obniżona stawka odsetek za zwłokę będzie wynosić 10,13 proc., a nie - jak dotychczas - 10,5 proc.

Ostatnia obniżka stawki odsetek - w ślad za zmianą stóp procentowych NBP - miała miejsce 6 listopada. Jej skala była identyczna jak teraz, ponieważ wtedy również RPP zdecydowała o obniżce stóp procentowych o 0,25 pkt procent.

Czytaj więcej w Money.pl
Zalegasz u fiskusa? Będą wyższe odsetki Od 10 maja 2012 r. obowiązują nowe, wyższe odsetki od zaległości podatkowych.
Przez to możesz stracić nawet połowę pensji W takiej sytuacji działania fiskusa mogą być bardzo dotkliwe.
Jak wstrzymać egzekucję zaległości podatkowych? Prawo podatkowe przewiduje możliwość zaskarżenia czynności organów egzekucyjnych przez złożenie zarzutu przeciw postępowaniu.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)