Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ostatni dzień zwrotu nadpłat

0
Podziel się:

Najpóźniej dziś fiskus powinien zwrócić podatek tym, którzy PIT za 2005 rok złożyli 2 maja. Jeśli zeznanie było poprawiane, termin zwrotu podatku liczy się od daty dokonania korekty. Skorygować roczny PIT mogą sami podatnicy oraz urząd skarbowy.

*Osoby, które czekały ze złożeniem zeznania PIT za 2005 rok do ostatniej chwili i wykazały w nim nadpłatę podatku, najpóźniej dziś powinny oczekiwać na zwrot pieniędzy z urzędu skarbowego. *

Ostateczny termin trzymiesięczny na dokonanie zwrotu przez fiskusa upływa zwykle 31 lipca. Jednak w tym roku jest to 2 sierpnia ze względu na fakt, że ostatnim dniem na złożenie PIT za 2005 rok był 2 maja. Wszystko dlatego, że 30 kwietnia wypadał w niedzielę, a 1 maja był dniem świątecznym.

Warto liczyć terminy

Te terminy są istotne dla podatników, którzy w deklaracjach złożonych _ Opóźniony zwrot nadpłaty podlega oprocentowaniu w wysokości równej odsetkom za zwłokę pobieranych od zaległości podatkowych. Obecnie jest to 11 proc. w skali roku. _ ostatniego dnia wykazali nadpłatę podatku. W przypadku zeznań rocznych fiskus na zwrot pieniędzy ma trzy miesiące od dnia złożenia PIT.

Trzeba jednak pamiętać, że jeżeli w złożonym zeznaniu popełniony zostanie błąd, to powoduje to wydłużenie terminu na zwrot podatku. Gdy korektę PIT składa podatnik, nadpłata podlega zwrotowi w terminie 3 miesięcy od dnia skorygowania błędu. Natomiast w sytuacji gdy deklarację za podatnika koryguje urząd (w przypadku oczywistych pomyłek i błędów, gdy korekta nie przekracza kwoty 1000 zł), to nadpłata jest zwracana w ciągu 3 miesięcy od dnia upływu terminu do wniesienia sprzeciwu na korektę organu przez podatnika.

Urząd zwleka

Może się zdarzyć, że mimo ustawowych terminów urząd skarbowy zwleka z wypłatą należnych podatnikowi pieniędzy. W takiej sytuacji warto przede wszystkim dowiedzieć się, co jest przyczyną tej zwłoki. Może się bowiem okazać, że pieniądze zostały przelane na niewłaściwe konto bankowe, deklaracja zawiera błędy, do których skorygowania urząd jeszcze nie wezwał podatnika, lub podatnik sam złożył korektę PIT, a jak już wspomniano, w takim przypadku bieg terminu zwrotu nadpłaty liczony jest od złożenia korekty.

Warto jednak pamiętać, że opóźniony zwrot nadpłaty podlega oprocentowaniu w wysokości równej odsetkom za zwłokę pobieranych od zaległości podatkowych.

Obecnie jest to 11 proc. w skali roku. Nadpłaty, których wysokość nie przekracza wysokości kosztów upomnienia w postępowaniu egzekucyjnym, nie podlegają oprocentowaniu.

Nadpłata

Warto wyjaśnić, kiedy powstaje nadpłata. Najprościej rzecz ujmując, powstaje _ Gdy korektę PIT składa podatnik, nadpłata podlega zwrotowi w terminie 3 miesięcy od dnia skorygowania błędu. _wtedy, gdy podatnik wpłaci na konto urzędu skarbowego więcej niż powinien lub dokona wpłaty, do której nie był zobowiązany. Urząd skarbowy może ją zaliczyć na poczet przyszłych zobowiązań podatkowych. Może ją także oddać podatnikowi.

Nadpłata powstaje w kilku przypadkach. Zgodnie z przepisami za nadpłatę uważa się:

- kwotę nadpłaconego lub nienależnie zapłaconego podatku,
- podatek pobrany przez płatnika nienależnie lub w wysokości większej od należnej,
- zobowiązanie zapłacone przez płatnika lub inkasenta, jeżeli w decyzji o odpowiedzialności podatkowej płatnika lub inkasenta, w której określa wysokość należności z tytułu niepobranego lub pobranego, a niewpłaconego podatku, określono je nienależnie lub w wysokości większej od należnej,
- kwotę zobowiązania zapłaconego przez osobę trzecią lub spadkobiercę, jeżeli w decyzji o ich odpowiedzialności podatkowej lub decyzji ustalającej wysokość zobowiązania podatkowego spadkodawcy określono je nienależnie lub w wysokości większej od należnej.

Jeżeli konkretna wpłata dotyczyła zaległości podatkowej, na równi z nadpłatą traktuje się także część wpłaty, która została zaliczona na poczet odsetek za zwłokę.

W przypadku rozliczenia rocznego, nadpłata powstaje najczęściej dlatego, że w zeznaniu podatnicy dokonali odliczeń, np. korzystali z ulgi remontowej czy internetowej.

podatki
pit
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)