Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Palacze oddadzą fiskusowi dodatkowe 236 mln złotych

0
Podziel się:

Rząd przyjmie dziś nowelizację, zwiększającą stawkę akcyzy.

Palacze oddadzą fiskusowi dodatkowe 236 mln złotych
(Dafin /Dreamstime)

Do 2018 roku stawka podatku akcyzowego na wyroby tytoniowe wzrośnie z obecnych 64 do 90 euro za 1000 sztuk papierosów.

Na dzisiejszym posiedzeniu Rada Ministrów zajmie się zmianami w podatku akcyzowym. Resort w założeniach do nowelizacji ustawy wyjaśnia konieczność podwyżek nowymi unijnymi stawkami minimalnymi. Jednak w tej chwili podatek od papierosów spełnia już unijne kryteria, a nowe stawki UE chce wprowadzać stopniowo dopiero od 2014 do 2018 roku.

Rzeczniczka ministerstwa finansów Magdalena Kobos powiedziała, że resort chce, aby podatek ten wzrastał stopniowo.

POSŁUCHAJ MAGDALENY KOBOS:

Kobos przyznała, że resort finansów zdaje sobie sprawę z tego, że wzrost akcyzy na wyroby tytoniowe powoduje wzrost szarej strefy na tym rynku. Podwyżka przynieść ma budżetowi 236 mln złotych, a o 20 groszy podniesie średnio cenę paczki papierosów. Jeszcze silniej dotknie tych, którzy palą tak zwane _ skręty _ - 40-gramowa paczka tytoniu zdrożeje o 1,28 zł.

Rząd na dzisiejszym posiedzeniu zajmie się też założeniami do projektu ustawy o wdrożeniu niektórych przepisów Unii Europejskiej w zakresie równego traktowania. Rada Ministrów zajmie się też rozporządzeniem w sprawie wynagradzania osób pracujących przy spisie ludności w przyszłym roku.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/42/t103210.jpg ) ] (http://www.money.pl/podatki/wiadomosci/artykul/podatkowe;latanie;budzetu;z;akcyzy;rzad;moze;miec;4;5;mld;zl,215,0,652503.html) Podatkowe łatanie budżetu: z akcyzy rząd może mieć 4,5 mld zł Od stycznia w górę pójdzie nie tylko VAT. Rząd już pracuje nad zmianami w akcyzie. Mają dać 1,6 mld zł.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/182/t86710.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/raporty/artykul/fiskus;dokreci;akcyzowa;srube,202,0,562634.html) Fiskus dokręci akcyzową śrubę Polacy już dziś płacą sześciokrotnie wyższą akcyzę na papierosy niż Włosi czy Grecy. A zapłacą jeszcze więcej.
KOMENTARZE
(0)