Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Agnieszka Zawadzka
|

PIT 2009: Zostało już tylko 5 dni! Wszystko o rozliczeniu

0
Podziel się:

Jak rozliczyć ulgi, by zapłacić niższy podatek? Czego potrzeba, by rozliczyć się przez internet? Money.pl radzi, jak rozliczyć PIT.

PIT 2009: Zostało już tylko 5 dni! Wszystko o rozliczeniu

Roczne rozliczenie podatku dochodowego złożyć trzeba do piątku, 30 kwietnia. Można dostarczyć je do urzędu osobiście, listem poleconym lub przez internet.

W tym roku PIT-y przez internet cieszą się dużą popularnością wśród podatników - wypełniło je już 200 tys. osób. Nie wymagają już kosztownego kwalifikowanego podpisu, a do tego składający deklarację otrzymuje od razu od skarbówki potwierdzenie prawidłowości danych i obliczeń zawartych w elektronicznym formularzu.

Do wypełniania i wysyłania e-PITów resort finansów udostępnił specjalny program, który sam przelicza odpowiednie wartości, przypomina o niewypełnionych polach oraz brakujących załącznikach.

Program działa także pod konkurencyjnymi dla Windows systemami operacyjnymi. Obsługuje ona systemy: Linux (Fedora 8 i nowsza, Ubuntu 7.10 i nowsze, openSUSE 10.3 i nowsze), Mac OS (Mac OS X 10.4.11 lub Mac OS X 10.5.4 i 10.5.5).

Rozliczenie przez internet bez kwalifikowanego podpisu od tego roku dostępne jest także dla przedsiębiorców, składających deklaracje PIT-36 i PIT-36L.

Problem ze skorzystaniem z tej formy składania zeznania mogą mieć tylko wspólnie rozliczający się małżonkowie. Przed złożeniem wspólnego e-PITu muszą dostarczyć do urzędu skarbowego druk UPL-1, ze zgodą małżonka na wspólne rozliczenie.

Skorzystaj z ulg i zmniejsz podatek!

Mniejszy podatek zapłacić mogą rodzice i opiekunowie dzieci. Odliczyć można też wydatki na używanie internetu, na rehabilitację niepełnosprawnych oraz darowizny - w tym także honorowo oddaną krew.

Jedna z najpopularniejszych ulg to odliczenie od dochodu wydatków na internet używany w miejscu zamieszkania podatnika.

Dzięki niej można zmniejszyć płacony podatek nawet o 243 złote. Od dochodu odliczyć możemy 760 złotych z zapłaconych w ciągu 2009 roku faktur. Zmniejszenie podatku dla rozliczających się według niższej, 18-procentowej stawki wyniesie więc maksymalnie 136,8 zł, a dla podatników z dochodem powyżej 85 tys.528 złotych, którzy wpadają już w drugi próg i płacą PIT według stawki 32-procentowej - nawet do 243,2 złotych.

Odliczenie internetu ma jednak swoje pułapki. Nie można, miedzy innymi, skorzystać z niego w przypadku, gdy dostawca usługi wystawia faktury zbiorcze - za cały pakiet, obejmujący, przykładowo, internet i telewizję.

Ulga na dzieci rozszerzona

Po raz kolejny zaoszczędzić mogą też rodzice. Ulgę na dzieci odliczą rodzice, rodziny zastępcze i opiekunowie prawni:

  • małoletnich
    • bez względu na wiek - które otrzymywały zasiłek pielęgnacyjny lub rentę socjalną
    • do 25 roku życia, jeśli uczą się lub studiują (także za granicą)

- jeżeli dzieci te nie uzyskały w 2009 roku dochodów podlegających opodatkowaniu według skali podatkowej, przekraczających 3089 złotych.

Ulga prorodzinna, poza korzystnymi zmianami, pozwalającymi skorzystać z niej także rodzinom zastępczym i opiekunom prawnym oraz rozszerzająca odliczenie na potomków uczących się i studiujących za granicą, przeszła tez jedną niekorzystną modyfikację.

Odliczenie na dziecko urodzone w trakcie roku podatkowego przysługuje już nie za 12 miesięcy, ale proporcjonalnie do daty urodzin.

Ulga dla niepełnosprawnych

Podatnicy niepełnosprawni oraz ich opiekunowie mogą odliczyć od dochodu przed opodatkowaniem część wydatków na rehabilitację i poprawę warunków życiowych.

Odliczyć można nie tylko wydatki udokumentowane - na część odliczeń przysługuje po prostu ryczałt.

W tej uldze w ubiegłym roku nic nie zmieniano. Odliczyć od dochodu można część wydatków na leki, sprzęt rehabilitacyjny, przewodników osób niewidomych, adaptację mieszkania dla potrzeb niepełnosprawnego.

Odliczenie darowizn i ulga dla honorowych dawców krwi

Darowiznę od dochodu można odliczyć natomiast tylko wtedy, gdy faktycznie w ciągu roku przekazaliśmy pieniądze lub dary rzeczowe potrzebującym.

Odliczyć można do 6 procent rocznego dochodu, przekazane na cele charytatywne, pożytku publicznego oraz poprzez nieodpłatne oddanie krwi. Szczególnym przypadkiem ulgi na darowiznę jest ulga na działalność charytatywno - opiekuńczą Kościoła, bo nie podlega ona 6-procentowemu limitowi.

Odliczenie potwierdzone musi być dowodami przekazania darowizny. Odlicza się faktycznie przekazane kwoty, w przypadku darowizn rzeczowych - wartość towarów, a w przypadku honorowego krwiodawstwa - 130 zł za każdy oddany litr krwi.

Odliczenie 1 procent podatku

Popularność przekazywania 1 procentu na organizacje pożytku publicznego rośnie z roku na rok. Podatnik wprawdzie nie korzysta na tym finansowo - ulga nie zmniejsza kwoty podatku rocznego - jednak może część PIT przeznaczyć na warte wsparcia cele. Aby skorzystać z odliczenia 1 procent wystarczy podać w zeznaniu dane organizacji, które chcemy wesprzeć. Fiskus sam przekaże pieniądze na ich konta.

Ulgi mieszkaniowe

Ulga odsetkowa - odliczenie odsetek od kredytów na zakup nowo wybudowanego mieszkania - nie funkcjonuje już wprawdzie od dwóch lat, jednak wciąż można korzystać z niej na zasadzie praw nabytych. Ze względu na to, że z ulgi można skorzystać dopiero w deklaracji PIT za rok, w którym doszło do ostatecznego przeniesienia własności lokalu, część podatników w tegorocznym picie odliczać ją będzie po raz pierwszy.

Z ulgi skorzystać mogą podatnicy, którzy w latach 2002-2006 zaciągnęli kredyt na własne potrzeby mieszkaniowe.

Mieszkanie, które upoważnia do ulgi, nie mogło być kupione na rynku wtórnym. Nie przysługuje tez odliczenie w przypadku zakupu kolejnego lokum.

Z ulgi skorzystać mogą podatnicy, którzy w latach 2002-2006 zaciągnęli kredyt na własne potrzeby mieszkaniowe.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)