Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Podatek VAT w 2014 nie będzie obniżony

0
Podziel się:

Ministerstwo Finansów zakłada, że w kolejnych latach zostaną wprowadzone zmiany w VAT, ale niezwiązane ze stawkami.

Na zdj. Jacek Rostowski, minister finansów
Na zdj. Jacek Rostowski, minister finansów (Iwanczuk/Reporter)

W kolejnych latach stawki VAT nie zmienią się - wynika z projektu Aktualizacji Programu Konwergencji przygotowanej przez Ministerstwo Finansów. Podatnicy nie mogą też liczyć na waloryzację progów podatkowych i kwoty wolnej od podatku.

_ Z uwagi na konieczność ograniczenia nierównowagi finansów publicznych, co jest niezbędnym warunkiem dla stabilności makroekonomicznej i długofalowego wzrostu gospodarczego, oraz biorąc pod uwagę bardzo słabą koniunkturę na głównych rynkach eksportowych ograniczającą wzrost polskiej gospodarki, konieczne stało się podjęcie decyzji o utrzymaniu w kolejnych latach aktualnych stawek VAT na niezmienionym poziomie _ - napisano w dokumencie.

Tymczasem ustawa o VAT przewiduje, że w 2014 r. stawki VAT spadną o 1 pkt. proc., w związku z tym podstawowa stawka wyniosłaby 22 proc.

Ministerstwo zakłada w dokumencie, że w kolejnych latach zostaną wprowadzone zmiany w VAT niezwiązane ze stawkami dotyczące m.in.: rozszerzenia mechanizmu odwrotnego obciążenia w VAT (obecnie dotyczy handlu złomem, co ma zapobiec wyłudzeniom podatku)
; możliwości odliczania podatku naliczonego przy zakupie samochodów z tzw. kratką oraz paliw do nich; likwidacją od 2014 roku zwrotu osobom fizycznym VAT związanego z wydatkami budowlanymi.

MF podało w dokumencie, że do 2016 r. nie przewiduje waloryzacji dotychczas obowiązujących progów podatkowych w PIT oraz ustawowych zryczałtowanych kosztów uzyskania przychodów i kwoty zmniejszającej podatek. Zaznaczono, że od 2014 roku na dochody budżetu z PIT wpłynie ograniczenie ulgi internetowej.

W przypadku CIT planowane jest wprowadzenie od 2014 r. opodatkowania spółek komandytowo-akcyjnych (a od 2015 r. - spółek komandytowych) oraz wyłączenie prawa do korzystania ze zwolnienia od podatku CIT wypłat dywidend i innych dochodów (przychodów) z tytułu udziału w zyskach osób prawnych podlegających odliczeniu w spółce wypłacającej.

Zgodnie z dokumentem deficyt sektora finansów publicznych w kolejnych latach nadal będzie się obniżał: w 2013 r. ma wynieść 3,5 proc. PKB, w 2014 r. - 3,3 proc. PKB, w 2015 r. - 2,7 proc. PKB, w 2016 r. - 1,6 proc. PKB. Tym samym ministerstwo zakłada, że w 2014 r. zostanie zdjęta z Polski procedura nadmiernego deficytu.

Po zdjęciu procedury nadmiernego deficytu MF chce wprowadzić trwałą stabilizującą regułę wydatkową, która zastąpi dotychczas obowiązującą obecnie tymczasową regułę stabilizującą.

_ Po uchyleniu procedury nadmiernego deficytu priorytetem dla Polski będzie dalsze obniżenie wyniku sektora instytucji rządowych i samorządowych, a w konsekwencji długu publicznego, a następnie utrzymanie tych kategorii na bezpiecznych poziomach. Cel ten ma zostać osiągnięty dzięki trwałej stabilizującej regule wydatkowej, która zastąpi tymczasową regułę dyscyplinującą _ - napisano w dokumencie.

MF przewiduje, że przyjęcie nowej formuły limitującej wydatki zapobiegnie procyklicznemu kształtowaniu się polityki fiskalnej. Nowy limit zostanie nałożony na wydatki - z pewnymi wyjątkami - sektora finansów publicznych i Krajowego Funduszu Drogowego.

Ministerstwo finansów przewiduje, że tzw. średniookresowy cel budżetowy (określony dla Polski jako deficyt deficyt sektora finansów publicznych w wysokości 1 proc. PKB) zostanie osiągnięty w 2016 r. Według MF będzie to przede wszystkim wynikiem obniżenia wydatków, a nie wzrostu dochodów w relacji do PKB.

_ W rzeczywistości już w 2013 roku udział wydatków krajowych sektora instytucji rządowych i samorządowych w PKB powinien, po raz pierwszy od początku transformacji, spaść poniżej 40 proc. PKB. Co więcej, w prognozowanym okresie udział ten powinien w każdym następnym roku dalej się obniżać _ - dodano.

Jednocześnie resort przewiduje, że deficyt strukturalny (obliczony dla pełnego zatrudnienia i skorygowany o wpływ cyklu koniunkturalnego) obniży się w 2013 r. o 1 pkt. proc. PKB, a w kolejnych latach będzie spadać po około 0,6 pkt. proc. PKB rocznie. MF prognozuje, że deficyt strukturalny w 2013 r. wyniesie 2,4 proc. PKB, w 2014 r. - 2,5 proc. PKB, w 2015 r. - 1,6 proc. PKB i w 2016 r. - 0,8 proc. PKB.

Zgodnie z Aktualizacją Programu Konwergencji dług publiczny Polski liczony według metodologii unijnej wzrośnie w 2013 roku do 55,8 proc. PKB z 55,6 proc. w 2012 roku, ale w następnych latach przewidywany jest jego spadek. W 2014 r. ma wynieść 55,7 proc. PKB, w 2015 r. - 55,6 proc. PKB, a w 2016 r. - 54,5 proc. PKB.

_ Zmiany relacji długu do PKB w latach 2013-16 będą przede wszystkim konsekwencją kształtowania się potrzeb pożyczkowych budżetu państwa (dług Skarbu Państwa stanowi ponad 85 proc. długu sektora instytucji rządowych i samorządowych), tempa wzrostu PKB oraz kursu złotego w stosunku do innych walut, w tym zwłaszcza do euro _ - napisano w dokumencie.

Wskazano, że istotny wpływ na potrzeby pożyczkowe budżetu państwa będzie wejście w życie nowego budżetu unijnego na lata 2014-20, który przełoży się na wynik budżetu środków europejskich w kolejnych latach, przychody z prywatyzacji oraz saldo lokat wolnych środków jednostek sektora finansów publicznych w ramach konsolidacji zarządzania płynnością.

_ Założono, że wprowadzony zostanie kolejny etap konsolidacji zarządzania płynnością jednostek sektora finansów publicznych, co przyczyni się do ograniczenia potrzeb pożyczkowych budżetu _ - napisano.

Ministerstwo przewiduje w dokumencie, że w 2013 r. polskie PKB urośnie o 1,5 proc., w 2014 r. o 2,5 proc., w 2015 r. o 3,8 proc., a w 2016 r. o 4,3 proc. Jednocześnie MF zakłada, że w latach tych inflacja wyniesie odpowiednio 1,6 proc., 2,4 proc. oraz 2,5 proc. w latach 2015-2016.

W dokumencie napisano, że resort finansów spodziewa się w tym roku wyższych dywidend niż 5,86 mld zł zapisanych w budżecie na 2013 r. _ W 2013 roku, dzięki dobrym wynikom przedsiębiorstw z udziałem Skarbu Państwa osiągniętym w 2012 roku, planowane są zwiększone, w stosunku do prognozowanych w ustawie budżetowej, wpływy z tytułu dywidend ze spółek oraz wpłat z zysku jednoosobowych spółek Skarbu Państwa _ - poinformowano.

Czytaj więcej w Money.pl
VAT zostanie zmieniony. Wbrew intencjom Pawlaka, przedsiębiorcom nie będzie łatwiej Przepisy regulujące podatek VAT doczekały się już stu tysięcy interpretacji.
Tylko manipulacje Rostowskiego chronią nas przed podwyżką podatków O tym, żeby VAT spadł do 22 procent, nie ma co nawet marzyć.
Będzie zmiana w ustawie o VAT - _ To może bezpośrednio wpłynąć na decyzję co do stawki VAT w 2014 roku _ - podkreśla wiceminister finansów.
vat
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)