Notowania

podatek
01.07.2009 13:47

Polacy bardziej hojni. Prawie 400 mln zł z 1 procenta

Rok temu przekazaliśmy 127 mln zł mniej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Paweł Kula)

*Ponad 397 mln 923 tys. zł przekazali organizacjom pożytku publicznego podatnicy w rozliczeniu za 2008 rok - wynika z przedstawionych w środę szacunków Ministerstwa Finansów. *

Jak podaje resort, jest to kwota rekordowa. W ubiegłym roku było to 271 mln zł, czyli o prawie 127 mln zł mniej.

Zgodnie z danymi z MF, liczba osób przekazujących 1 proc. podatku zwiększyła się w stosunku do ub. roku o ponad 2 mln osób. W tym roku konta organizacji charytatywnych zasiliło 7 mln 324 tys. 953 podatników (w ubiegłym - 5 mln 134 tys. 675 osób).

Według MF, wpływ na rekordowe wyniki mają przede wszystkim zmiany w procedurze przekazywania 1 proc. podatku. Od 2007 r. podatnicy korzystają z uproszczonego mechanizmu - wskazują nazwę organizacji, a środki przekazywane są przez urzędy skarbowe.

Nie bez znaczenia pozostała też zmiana wprowadzona od początku tego roku. Zgodnie z nią podatnicy mogą przekazywać 1 proc. podatku także w przypadku korekty zeznania podatkowego. W tym roku podatnicy mogli skorzystać z tej możliwości do końca czerwca.

Wiceminister finansów Andrzej Parafianowicz poinformował, że w środę urzędy skarbowe rozpoczęły przekazywanie wnioskowanych przez podatników kwot na konta organizacji pożytku publicznego.

- _ Urzędy skarbowe będą systematycznie przelewać pieniądze na konta OPP. Mają na to czas do końca sierpnia. Pieniądze trafią na konta organizacji sprawnie i szybko _ - zapewnił.

ZOBACZ TAKŻE:

* [ Ulga 1 procent - pobijemy ubiegłoroczny rekord? ]( http://msp.money.pl/wiadomosci/podatki/artykul/ulga;1;procent;-;pobijemy;ubiegloroczny;rekord,28,0,430108.html )
Serwis specjalny Money.pl
*Rozlicz PIT z Money.pl! * * Program do rozliczania PIT * Ulgi podatkowe w 2008 r. * Skala podatkowa 2008 * Urzędy Skarbowe * Doradcy podatkowi zobacz serwis PIT 2008 w Money.pl
Tagi: podatek, wiadomości, gospodarka, podatki, najważniejsze, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz