Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Rosja zreformuje podatki

Rosja zreformuje podatki

Fot. PAP/DPA

Rosjanie zamierzają wziąć się za zdecydowane obniżanie podatków i reformę systemu podatkowego. Liczą, że w ten sposób zwiększą zainteresowanie inwestorów i uniezależnią gospodarkę od branży wydobywczej.

Zmiany najprawdopodobniej dotyczyć będą obniżki stawki VAT oraz podatku socjalnego od osób fizycznych donosi WSJ Polska. Już w sierpniu rosyjski rząd może przedstawić projekt obniżki podatku VAT. Oznacza to, że zmiany w tym zakresie mogłyby wejść w życie najwcześniej w 2010 roku. Dziś stawka VAT w Rosji wynosi 18 proc. Rosyjscy eksperci przewidują, że stawka tego podatku spadnie do 15 proc. czyli minimalnego poziomu wymaganego w UE. Są jednak głosy, że obniżka może sięgnąć nawet poziomu 12- 13 proc.

Cięcia podatków mają objąć też podatek socjalny (odpowiednik polskich składek ZUS) , którego stawka wynosi obecnie 13 proc. Poza tym Rosjanie chcą tak zmienić swój system rozliczania podatku VAT, aby był zbliżony do tego obowiązującego w UE. Miałoby to usprawnić Rosji wymianę handlową z krajami UE. 

podatki, rosja, vat
Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
~Ja
213.158.196.* 2008-05-14 15:57
Czy w Rosji można mieć podwójne obywatelstwo? Ten kraj wydaje się coraz bardziej atrakcyjny - zwłaszcza porównując z Eurokołchozem.
andowc
83.30.101.* 2008-05-14 14:42
Chce wejśc do EU ?