Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rząd chce obniżyć VAT

0
Podziel się:

Rząd zamierza wprowadzić zasadę, że wszystkie podatki związane z działalnością gospodarczą, w tym VAT, będą wynosiły 19 proc. - poinformował wicepremier Jerzy Hausner podczas debaty ekonomistów, pracodawców i związkowców w redakcji tygodnika "Polityka".

Rząd chce obniżyć VAT

Relację z debaty przedstawiła w piątek telewizja TVN24.

"W przypadku VAT nasza droga jest zdeterminowana przez wejście do Unii Europejskiej. Tam obowiązuje zasada, że wysokość stawki ustala kraj, ale wszystko ma być opodatkowane jedną stawką. My musimy pójść w kierunku 22 proc. (VAT), ale nie po to, żeby zatrzymać się na tym poziomie, tylko zejść do 19 proc. - powiedział Hausner w trakcie dyskusji.

"Celem rządu jest, aby podatki związane z działalnością gospodarczą zostały ustabilizowane na poziomie 19 proc. To jest możliwe, ale nie jest proste" - dodał.

"Chcę wyraźnie powiedzieć: 19 proc. VAT. Ale nie przesądzam w tej chwili, czy to będzie w roku 2005, 2006 czy w 2007" - powiedział.

Obecnie podstawowa stawka VAT w Polsce wynosi 22 proc., a stawka obniżona 7 proc.

Już pod koniec sierpnia Hausner zapowiadał, że możliwe do zaakceptowania jest obniżenie podstawowej stawki podatku VAT maksymalnie o 2-3 pkt. proc., ale nie więcej.

Niektóre partie opozycyjne apelowały o zmniejszenie stawki o 7 proc. już w 2004 roku, co według nich spowodowałoby wzrost popytu wewnętrznego i - w efekcie - wzrost dochodów do budżetu.

W trakcie debaty wicepremier opowiedział się za likwidacją preferencji podatkowych w zamian za obniżanie stawek.

Jak ostatnio informował Hausner Ministerstwo Finansów przedstawi 28 października strategię podatkową. Będzie ona zawierała - prawdopodobnie - m.in. zasady zmian w podatku VAT.

Unia Europejska nie narzuca krajom członkowskim wielkości stawki podatku z zastrzeżeniem, że stawka podstawowa nie może być mniejsza niż 15 proc., a obniżona - nie mniejsza niż 5 proc.

vat
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)