Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Rząd za uproszczeniem rozliczania VAT dla usług telekomunikacyjnych

0
Podziel się:

Oto założenia najnowszego projektu nowelizacji prawa.

Rząd za uproszczeniem rozliczania VAT dla usług telekomunikacyjnych
(kirza/iStock)
bETGPNUB

Uproszczenie rozliczeń VAT m.in. dla usług telekomunikacyjnych świadczonych w innych krajach UE przewiduje projekt zmian w VAT i Ordynacji podatkowej, który przyjął rząd.

Centrum Informacyjne Rządu poinformowało we wtorkowym komunikacie, że projekt noweli jest implementacją jednej z unijnych dyrektyw. _ Proponowane zmiany wprowadzają opodatkowanie podatkiem VAT usług telekomunikacyjnych, nadawczych oraz elektronicznych na rzecz osób niebędących podatnikami w miejscu ich konsumpcji, w państwach członkowskich, w których podatnicy ci nie mają siedziby działalności gospodarczej _ - podało CIR.

Oznacza to, że podatek VAT od tych usług będzie przypisany państwu członkowskiemu UE, w którym odbiorca usług (konsument) jest zlokalizowany.

bETGPNUD

_ Aby zmiany te nie stanowiły dla usługodawców nadmiernego obciążenia administracyjnego w postaci rejestracji i rozliczania VAT w każdym państwie członkowskim Unii Europejskiej, w którym znajduje się konsument, przewiduje się wprowadzenie szczególnej procedury rozliczania VAT (tzw. system mini one stop shop - MOSS, czyli mały punkt kompleksowej obsługi), takiej jak funkcjonuje obecnie w odniesieniu do usług elektronicznych świadczonych na terytorium UE przez podmioty zagraniczne spoza UE _ - czytamy w rządowym komunikacie.

Dodano, że proponowane uproszczenie przewidziane jest dla wszystkich podatników świadczących wskazane trzy rodzaje usług - zarówno dla podatników na terytorium UE (procedura unijna), jak i dla podmiotów zlokalizowanych poza Unią (procedura nieunijna).

_ Podatnik, który wybierze rozliczanie podatku VAT za pomocą tej procedury, może zarejestrować się w małym punkcie kompleksowej obsługi w danym państwie członkowskim (państwo członkowskie identyfikacji), w którym będzie składać drogą elektroniczną kwartalną deklarację VAT i wpłacać należną wszystkim państwom członkowskim UE kwotę VAT. Kwoty VAT będą przez administracje przekazywane do właściwych państw członkowskich konsumpcji, czyli tam, gdzie są odbiorcy tych usług _ - poinformowało CIR.

Czytaj więcej w Money.pl

bETGPNUJ
bETGPNVe
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)