Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
vat
02.12.2010 15:37

Rząd zapewnia: VAT na podstawową żywność bez zmian

Tak obiecuje wiceminister finansów Hanna Majszczyk.

Podziel się
Dodaj komentarz
(craftvision/iStockphoto)

_ - Nawet w sytuacji ewentualnych podwyżek podatku od towarów i usług, VAT na podstawową żywność zostanie na najniższym możliwym poziomie _- zapewnia wiceminister finansów Hanna Majszczyk.

Sejm wysłuchał w czwartek sprawozdania komisji finansów publicznych z prac nad rządowym projektem nowelizacji ustawy o finansach publicznych.

Projekt ten przewiduje m.in. wzrost stawek VAT, w przypadku gdyby relacja długu publicznego do PKB przekroczyła 55 proc. Jeśli stałoby się to np. w 2011 r., to w lipcu 2012 r. VAT wzrósłby o jeden punkt procentowy, a w kolejnym roku o jeszcze jeden. Potem nastąpiłby stopniowy powrót do pierwotnej stawki VAT.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/120/t40056.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/mikrofon/artykul/noga;polska;moze;byc;czerwona;wyspa;lupienie;ludzi;nic;nie;da,120,0,670840.html) Noga: Polska może być czerwoną wyspą, łupienie ludzi nic nie da

Wiceminister Majszczyk podkreśliła, że projekt nie wprowadza dodatkowych podwyżek VAT. _ - Jest to rozwiązanie uwarunkowane zaistnieniem okoliczności związanych z przekroczeniem drugiego progu ostrożnościowego (...). Chodzi o wprowadzenie do systemu rozwiązań, które wzmacniają wizerunek naszego kraju na rynkach _ - powiedziała.

Majszczyk zaznaczyła, że chodzi o to, aby wiadomo było, że Polska jest przygotowana na każdą okoliczność - mimo że przekroczenia drugiego progu ostrożnościowego MF nie przewiduje.

Wiceminister dodała, że w przypadku artykułów spożywczych ewentualny wzrost VAT nie byłby tak wysoki, jak dla pozostałych towarów. - _ Towary najbardziej wrażliwe, czyli podstawowe produkty spożywcze, które stanowią największą część zakupów w gospodarstwach najuboższych, nadal zostaną pozostawione na najniższych możliwych stawkach. Nie są one podwyższane do wysokości takich jak inne towary. Ich wzrost rośnie o wiele wolniej niż innych towarów _ - dodała.

Wyjaśniła, że ewentualne ograniczenie dotacji dla PFRON też jest rozwiązaniem warunkowym. _ - Nie zakładamy przekroczenia progu 55 proc. zatem ograniczenie dotacji nie powinno mieć miejsca _ - zapewniła.

Z powodu zgłoszonych przez posłów poprawek, dotyczących m.in. wykreślenia z projektu przepisów przewidujących wzrost VAT, dokument wróci do komisji finansów publicznych. Komisja ta ma się zająć poprawkami jeszcze w czwartek.

Według resortu finansów, projekt ma na celu m.in. poprawę finansów państwa i zabezpieczenie przed przekroczeniem tzw. drugiego progu ostrożnościowego (relacji długu publicznego do PKB na poziomie 55 proc.).

[ ( http://static1.money.pl/i/h/182/t99254.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/podatki/artykul/podwyzka;vat;juz;prawie;pewna;czeka;tylko;na;prezydenta,154,0,712346.html) Podwyżka VAT już prawie pewna. Czeka tylko na prezydenta

Wprowadzona ma być tzw. wydatkowa reguła dyscyplinująca. Przewiduje ona, że wydatki budżetu państwa będą mogły rosnąć z roku na rok o 1 punkt procentowy ponad inflację. Reguła ta ma dotyczyć wydatków elastycznych, które nie są określone w ustawach oraz nowych wydatków sztywnych (ich poziom określono w ustawach).

Projekt zawiera pakiet zmian związanych z oszczędnościami, dotyczącymi zarządzania długiem i płynnością środków publicznych. Wolne środki należące do jednostek sektora finansów publicznych będą lokowane na kontach resortu finansów, a nie w bankach.

Obowiązek ten miał dotyczyć także Lasów Państwowych (LP), bowiem resort finansów planował włączyć je do tego sektora. Komisja podczas środowego posiedzenia wykreśliła jednak ten przepis i LP zostaną poza sektorem finansów publicznych.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/243/t102899.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/podatki/artykul/za;wzrost;vat;zaplacimy;srednio;kilkanascie;zl;na;miesiac,183,0,650167.html) Za wzrost VAT zapłacimy średnio kilkanaście zł na miesiąc Podwyżka nie będzie bardzo dotkliwa dla portfeli. Problemy i wydatki czekają natomiast pół miliona firm - płatników VAT.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/27/t97563.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/wzrost;vat;zabierze;rodzinie;5;razy;mniej;od;likwidacji;ulg,40,0,700456.html) Wzrost VAT zabierze rodzinie 5 razy mniej od likwidacji ulg Podwyżka VAT jest już praktycznie przesądzona. W przyszłym roku rodzina z dwójką dzieci zapłaci za nią 40 zł miesięcznie. Rząd zastanawia się jeszcze, czy ratować budżet zabraniem ulgi rodzinnej i internetowej - to kosztowałoby przeciętną rodzinę prawie 200 zł na miesiąc.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/95/t113503.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/uwaga;wyzszy;vat;bedziemy;placic;nawet;do;2018;roku,231,0,693479.html) Uwaga! Wyższy VAT będziemy płacić nawet do 2018 roku Premier zapowiadając podwyżki stawek podatkowych VAT o jeden punkt procentowy obiecywał, że to rozwiązanie jedynie na trzy lata. Tymczasem nowa ustawa przewiduje powrót do 22-procentowego VAT nawet dopiero w 2019 roku.
Tagi: vat, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, podatki, najważniejsze, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz