Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Stawki VAT 2011 odczujemy już w tym roku

Teoretycznie zmiana stawek podatku VAT powinna przynieść nam spadek cen żywności. Jednak w praktyce już płacimy więcej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Nruboc/Dreamstime)

*Zmiana stawek VAT-u powinna spowodować, że za żywność zapłacimy nawet nieco mniej. Jednak w praktyce już wkrótce zapłacimy więcej, bo sprzedawcy wykorzystują podatkowy pretekst, by podnosić ceny. Miesięcznie wydatki urosną w tym roku o kilkanaście złotych miesięcznie. *

Po niemal dwóch miesiącach od ogłoszenia podwyżek, poznaliśmy projekt ustawy. Wynika z niego, że zakupy w osiedlowym sklepie lub hipermarkecie powinny nas kosztować minimalnie mniej niż do tej pory.

Jak wyliczył Money.pl, zwiększenie stawek z trzech na pięć procent na żywność nieprzetworzoną, czyli owoce, warzywa, ryby, mięso itp. przyniesie nam średnio podwyżkę rzędu 2 złotych miesięcznie na osobę.

Z kolei obniżka VAT na żywność przetworzoną - z dotychczasowych siedmiu na pięć procent, da nam średnio oszczędność w granicach 2,5 złotych miesięcznie.

Teoretycznie można by więc spodziewać się, że na tych zmianach konsumenci skorzystają. A zapowiedzi premiera Tuska, że najubożsi Polacy - procentowy udział wydatków na żywność we wszystkich wydatkach jest w ich przypadku największy - nie stracą na podwyżkach VAT-u, okażą się prawdziwe.

Niestety jest na odwrót. Podwyżka podatków, to według ekspertów, dobry pretekst dla korekty cen. Sklepy obecnie je podnoszą i tłumaczą to właśnie wzrastającymi podatkami. - _ To argument kłamliwy, ale wykorzystywany _- uważa były wiceminister finansów, Jarosław Neneman.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/243/t102899.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/podatki/artykul/za;wzrost;vat;zaplacimy;srednio;kilkanascie;zl;na;miesiac,183,0,650167.html) Za wzrost VAT zapłacimy średnio kilkanaście zł na miesiąc

- _ To efekt antycypacji. Przedsiębiorcy wiedzą, że ceny wzrosną, więc je podnoszą. Z największą podwyżką będziemy mieć do czynienia od listopada. Ceny będą też rosły w grudniu, w styczniu się ustabilizują a potem zaczną spadać _ - uważa Modzelewski.

Sama wysokość wzrostu stawek nie ma tu zasadniczego znaczenia. _ - T _ o grosze, różnica 2 punktów procentowych nie powinna mieć wpływu na ceny. Przy takiej podwyżce drożej wypada zmiana cenników, niż przeszacowanie cen _- uważa Neneman. - _ Ale, rzecz jasna, zapłacimy więcej - _mówi nam były wiceminister finansów. - Skoro rząd chce pozyskać 6,5 miliarda, weźmie te pieniądze od ludzi. Bo zawsze w efekcie to my płacimy _ - mówi Neneman.

Według ekonomistów, z którymi rozmawiał Money.pl w tym roku podwyżka sięgnie prawdopodobnie poziomu 1 procenta. _ - Sprzedawcy wykorzystają planowane podwyżki podatków i podniosą ceny _- uważa Witold Modzelewski, twórca ustawy o VAT, obecnie szef Instytutu Studiów Podatkowych.

Taki scenariusz oznaczałby, że przy średnich miesięcznych wydatkach na żywność w wysokości 250 zł na osobę, rodzina 2+2, czyli dwoje rodziców i dwójka dzieci, zapłaciłaby za samą żywność kilkanaście złotych miesięcznie więcej. W skali roku daje to około 120 zł.

Kwotowo mniej więcej taki sam wzrost odnotowalibyśmy w kosztach utrzymania mieszkania, czyli rachunkach za prąd, gaz, transport i zakupy niespożywcze.

O ile więcej miesięcznie zapłaciliby rodzina i singiel (przy średnich zarobkach), gdyby ceny urosły o 1 proc.
Wzrost wydatków w związku z podwyżką VAT Razem: żywność odzież i obuwie mieszk. i energia zdrowie transport telefon kultura i wypocz. edukacja
rodzina 2+2, oboje rodzice ze średnią pensją 39,93 zł 8,68 zł 2,60 zł 7,52 zł 3,16 zł 5,07 zł 2,03 zł 5,42 zł 0,69 zł
singiel ze średnią pensją 14,45 zł 3,80 zł 0,79 zł 2,97 zł 1,45 zł 1,47 zł 0,69 zł 1,54 zł 0,18 zł

Obliczenia Money.pl na podstawie danych GUS

Wprowadzana od nowego roku podwyżka VAT to jednak nie wszystko. Kolejnej możemy spodziewać się w przyszłym roku. Rząd zaplanował automatyczny mechanizm, zgodnie z którym stawki pójdą w górę, jeżeli deficyt sektora finansów publicznych przekroczy kolejny próg ostrożnościowy na poziomie 55 proc. PKB. A według ekonomistów jest to więcej niż prawdopodobne. - _ Dojdziemy do VAT na poziomie 25 procent _- twierdzi Modzelewski.

| Czytaj w Money.pl | |
| --- | --- |
| [ ( http://static1.money.pl/i/h/223/t49375.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/raporty/artykul/bedzie;23-proc;vat;koniec;z;budzetowymi;sztuczkami,109,0,649069.html) | Będzie 23-proc. VAT. Koniec z budżetowymi sztuczkami Już rok temu dziura w finansach publicznych była ogromna. Ale ministrowi Rostowskiemu udało się ją ukryć. W tym roku już nie, bo zmieniono prawo. Potrzeba około 50 mld zł. Na początek wzrośnie prawdopodobnie VAT. |
|

]( http://www.money.pl/archiwum/mikrofon/artykul/piechocinski;gadanie;boniego;o;podatkach;powinno;byc;karalne,219,0,649179.html ) | Piechociński: Gadanie Boniego o podatkach powinno być karalne |

Tagi: podwyżka podatków, vat, giełda, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, porady, raport, podatki, najważniejsze
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz