Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Tusk: Liniowy możliwy od 2011 roku

0
Podziel się:

Celem tego rządu jest uproszczenie i obniżenie podatków - zadeklarował Tusk.

Tusk: Liniowy możliwy od 2011 roku
(PAP/Leszek Szymański)

- _ Celem tego rządu jest uproszczenie i obniżenie podatków _ - zadeklarowałDonald Tuskw wywiadzie dla najnowszej _ Polityki _.

Tusk zaznaczył, że ustawa o podatku liniowym trafi pod obrady Sejmu, zgodnie z _ wstępnym porozumieniem _ koalicji PO i PSL po wyborach prezydenckich w 2010 r., w ostatnim roku kadencji obecnego parlamentu.

- _ PrezydentKaczyńskipowiedział publicznie, a także w bezpośredniej ze mną rozmowie, że podatku liniowego nie będzie. Wszystkie partie opozycyjne też nie pozostawiają nam w tej sprawie złudzeń. Pole manewru jest więc wąskie _ - uzasadnił premier.

Zdaniem Tuska, wprowadzenie dwóch stawek podatku PIT 18 i 32 proc. w 2009 roku doprowadzi do zmniejszenia klina podatkowego i obciążeń w kosztach pracy.

- _ Z punktu 96 proc. podatników to już naprawdę blisko do - jak to nazywamy - prorodzinnego podatku liniowego _ - podkreślił.

Premier zapowiedział także, że - _ rząd zrobi wszystko _, żeby Polska była - _ jak najszybciej _ przygotowana do podjęcia decyzji o wejściu do strefy euro.

- _ Wszyscy pytający o datę chyba przeoczyli, że w konstytucji wyraźnie napisano, że prawnym środkiem płatniczym w Polsce jest złoty, a nie euro. Decyzja w tej sprawie nie będzie wiec zależała do rządu, a do parlamentu i prezydenta _ - dodał.

Premier odniósł się także do niedawnej dymisji wiceministra finansów prof. Stanisława Gomułki. - _ Sugestia, że rezygnacja prof. Gomułki wynikała z faktu, iż on działał szybciej, a rząd wolniej, jest nieprawdą _ - ocenił.

- _ Jeśli byłem kiedykolwiek sceptyczny co do niektórych planów Ministerstwa Finansów, to tylko wtedy, gdy uważałem, że coś się dzieje za wolno, a nie za szybko. Tak było dla przykładu z budżetem zadaniowym, o którym dyskutowaliśmy na posiedzeniu Rady Ministrów przed dymisją profesora _ - uzasadnił.

Premier odniósł się także do planów zniesienia darmowych limitów i wprowadzenia opłat za emisję dwutlenku węgla. Jego zdaniem kosztowałoby to Polskę _ dziesiątki miliardów euro _.

- _ Na szczęście perspektywa najbliższych lat nie jest dramatyczna, bo Europa zaczyna rozumieć, że nasz problem jest specyficzny. Mamy gospodarkę uzależnioną od węgla, a prócz tego musimy odrobić gigantyczne zaległości w infrastrukturze _ - uważa premier.

Tusk podkreślił, że ma _ ambitny zamiar, żeby zainwestować naprawdę spore pieniądze w badania naukowe, rokujące szybkie efekty w dziedzinach dotyczących bezpieczeństwa energetycznego Polski _.

Zapytany, jak by określił dzisiaj swoje poglądy gospodarcze zażartował: _ przyjmijmy, że z liberała zostało we mnie...64 proc. _ Jednocześnie zaznaczył, że _ jest w dobrym samopoczuciu _ jeżeli chodzi o _ identyfikację wolnorynkową _.

- _ Na pewno od 1989 r. nie było w Polsce na stanowisku premiera człowieka o tak jednoznacznie liberalnych poglądach gospodarczych _ - podsumował Tusk.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)