Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Ustawa akcyzowa. Będzie nowelizacja?

0
Podziel się:

Solidarna Polska zgłosiła projekt liberalizacji przepisów dotyczących akcyzy. Ma on ułatwić obrót wyrobami po obniżonej stawce.

Ustawa akcyzowa. Będzie nowelizacja?
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)
bEDyTmFx

Andrzej Dera z Solidarnej Polski zgłosił projekt, przewidujący liberalizację przepisów dotyczących akcyzy. Ma on ułatwić sprzedawcom obrót paliwami i olejami opałowymi, objętymi obniżoną stawką i zapewnić lepszą kontrolę kupujących.

Projektodawcy twierdzą, że obecne przepisy nakładają na podatników zbyt wiele obowiązków. Kupujący muszą każdorazowo wypełnić oświadczenie ze swoimi danymi i informacjami o liczbie, rodzaju oraz miejscu położenia napędzanych olejem urządzeń grzewczych.

Obowiązkiem sprzedawców jest przedstawienie miesięcznego zestawienia takich dokumentów w urzędzie celnym. Problem w tym, że jeżeli nie zrobią tego w wyznaczonym terminie bądź oświadczenia okażą się niepełne, to czekają ich wysokie sankcje - 2 złote za litr sprzedanego paliwa.

bEDyTmFz

Posłowie Solidarnej Polski proponują, by kupujący wyroby z obniżoną stawką zamiast każdorazowo wypisywanego oświadczenia, przedstawiali sprzedawcom zaświadczenia, wydawane przez organy urzędu skarbowego. Jego brak skutkowałby ceną zawierającą podstawową, czyli nieobniżoną akcyzę.

Według SP nowelizacja projektu zdjęłaby ze sprzedawców _ wątpliwy pod kątem konstytucji _ obowiązek kontroli kupujących i ułatwiłaby ich weryfikację przez urzędy podatkowe.

Projekt ustawy trafił już do Sejmu, o tym kiedy i czy w ogóle trafi pod obrady, zdecyduje Marszałek Sejmu. Do jego ewentualnego przegłosowania potrzebna byłaby zwykła większość głosów.

Czytaj więcej w Money.pl

bEDyTmFF
bEDyTmGa
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)