Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

W styczniu wyższa akcyza na papierosy i olej napędowy. A potem...

0
Podziel się:

Wzrost składki rentowej i wprowadzenie podatku od kopalin jest możliwe już w przyszłym roku, a zmiany w ulgach podatkowych planowane są na 2013 r. - wynika z deklaracji resortu finansów.

W styczniu wyższa akcyza na papierosy i olej napędowy. A potem...
(striatic/CC/Flickr)

Wzrost składki rentowej i wprowadzenie podatku od kopalin jest możliwe już w przyszłym roku, a zmiany w ulgach podatkowych planowane są na 2013 r. - wynika z deklaracji resortu finansów.

Z kolei już 1 stycznia 2012 r. ma wzrosnąć akcyza na olej napędowy i tytoń. Premier Donald Tusk zapowiedział w expose m.in. ograniczenie ulg, podwyższenie składek rentowych, wprowadzenie podatku od wydobycia kopalin. Niektóre zmiany będzie można wprowadzić w życie w nadchodzącym roku, inne będą musiały poczekać, bo tego wymaga prawo.

Tuż po expose premiera minister finansów Jacek Rostowski poinformował dziennikarzy, że zapowiedziane zmiany w podatkach dochodowych i ulgach nastąpią w 2013 r., a podniesienie składki rentowej - już w 2012 r.

_ - Zmiany w podatkach dochodowych i we wszystkich ulgach nastąpią od 2013 r. Od przyszłego roku w tym zakresie nie będzie żadnych zmian _ - oświadczył minister.

Dziś Rostowski sprecyzował, że podwyżka składki rentowej o 2 pkt proc. może nastąpić jeszcze w pierwszej połowie przyszłego roku. _ - Podwyżka składki rentowej będzie elementem nowego budżetu. Na pierwszego stycznia nie zdążymy, ale chciałbym, żeby to było w jak najkrótszym czasie _ - powiedział Rostowski w radio TOK FM.

Zapytany, czy zmiana może nastąpić w III kw. 2012 r., stwierdził: _ Myślę, że podniesiemy wcześniej _. Niewykluczone, że w drugim kwartale 2012 r. może wejść w życie zapowiadany przez premiera podatek od kopalin: miedzi i srebra. Wiceminister finansów Maciej Grabowski powiedział PAP w piątek, że intencja rządu jest taka, by zmiana mogła zacząć obowiązywać po pierwszym kwartale 2012 r. (dziś MF sprecyzowało, że podatek może zostać wprowadzony w II kw. przyszłego roku).

Resort finansów już rozpoczął prace nad przygotowaniem założeń do ustawy o opodatkowaniu wydobycia rud metali. Według MF, podatek płacony byłby od wartości wydobytej rudy - jego wielkość zależałby od ilości wykopanego surowca, zawartości metalu i jego wartości giełdowej.

Resort finansów planuje także opodatkowanie wydobycia gazu łupkowego, co także zapowiedział premier, oraz gazu ziemnego i ropy. Zdaniem rzeczniczki prasowej ministerstwa Małgorzaty Brzozy, nastąpi to w później. _ - Opodatkowanie to wprowadzone zostanie wraz z rozpoczęciem przemysłowego wydobycia gazu łupkowego _ - wyjaśniła Brzoza.

Z kolei w lutym 2012 r., zgodnie z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego, wprowadzona zostanie składka zdrowotna dla rolników. Państwo dalej będzie opłacało składkę za rolników o najniższych dochodach, czyli w gospodarstwach do sześciu hektarów. Rolnicy z gospodarstw - od sześciu do 15 hektarów - będą płacili połowę składki płaconej teraz przez osoby mające działalność gospodarczą poza rolnictwem (18 zł - PAP), a powyżej 15 hektarów, całą składkę, czyli ok. 36 zł miesięcznie. Jak informuje Kancelaria Prezesa Rady Ministrów w _ Programie gospodarczym nowego rządu _ opublikowanym na stronie internetowej, będzie to rozwiązanie przejściowe.

_ - W następnym kroku składka będzie płacona na tych samych zasadach co w systemie powszechnym, łącznie z możliwością odliczenia jej części od podatku. Ponieważ rolnictwo też jest działalnością gospodarczą, od 2013 r. dla gospodarstw rolnych rząd rozpocznie wprowadzanie rachunkowości, a następnie opodatkowania dochodów na ogólnych zasadach _ - wyjaśnia KPRM.

Nowe zasady będą najpierw obowiązywać największe gospodarstwa, potem stopniowo rozszerzone zostaną na mniejsze. _ - Kiedy uporządkowana zostanie kwestia rachunkowości rolnej, możliwe będzie zbudowanie nowoczesnego systemu ubezpieczeń społecznych rolników, co umożliwi likwidację KRUS _ - zapowiedziano.

Premier Donald Tusk powiedział w piątek w Sejmie, że rząd zaproponuje m.in.: podniesienie składki rentowej o 2 pkt proc. po stronie pracodawcy; likwidację ulgi internetowej; becikowego dla rodzin, których dochody przekraczają 85 tys. zł rocznie; ulgi prorodzinnej dla rodzin z jednym dzieckiem, których dochody przekraczają 85 tys. zł rocznie.

Tusk wskazał, że ulga na dzieci będzie przysługiwała dopiero od dwojga i kolejnych dzieci. Zlikwidowana ma być ulga na internet. Premier zapowiedział, że możliwość utrzymania 50-proc. kosztów uzyskania przychodu będzie zachowana dla tych podatników, których przychód z działalności twórczej nie przekracza 85 tys. zł rocznie.

Poinformował także o planach opodatkowania wydobycia miedzi, srebra i gazu łupkowego. Zdaniem premiera opodatkowanie kopalin ma być _ stałym strumieniem zasilającym polską gospodarkę _.

Tymczasem zgodnie z gotowym już projektem tzw. ustawy okołobudżetowej (we wtorek ma nim zająć się rząd) 1 stycznia 2012 r. wzrośnie akcyza na olej napędowy. Podatek na diesla i paliwa powstałe ze zmieszania takiego oleju z biokomponentami, a także biokomponenty stanowiące samoistne paliwa wzrośnie z 1048 zł za 1000 litrów, do 1196 zł. Ponadto wrośnie akcyza na paliwa do silników odrzutowych z 1401 zł za 1000 litrów na 1446 zł. Także 1 stycznia 2012 r. planowana jest 4-proc. podwyżka akcyzy na wyroby tytoniowe.

Z kolei trzy miesiące po ogłoszeniu ustawy okołobudżetowej w życie ma wejść nowelizacja Ordynacji podatkowej, która zlikwiduje możliwość zakładania lokat antypodatkowych z dzienną kapitalizacją odsetek, z których dochody zwolnione są z 19 proc. _ podatku Belki _.

O expose premiera czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/238/t154606.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/wiadomosci/artykul/jak;rynki;moga;zareagowac;na;expose;tuska,81,0,969809.html) Co czeka rynki po expose premiera? Donald Tusk zapowiedział wiele zmian w gospodarce. Część z nich będzie mieć wpływ na spółki z GPW.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/43/t191275.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/becikowe;dla;nielicznych;ciecie;ulg;i;reforma;emerytur,159,0,969631.html) Becikowe dla nielicznych, cięcie ulg i reforma emerytur Donald Tusk zapowiedział w Sejmie gruntowne zmiany. Dotkną rolników, mundurowych, górników, a nawet... księży.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/3/t191235.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/nowy;rzad;donalda;tuska;zaprzysiezony,142,0,969358.html) Nowy rząd Donalda Tuska zaprzysiężony Po południu premier ujawni swoje plany. Zobacz co dostał od prezydenta na nową drogę.
podatki
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)