Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wzrośnie akcyza na papierosy i LPG

0
Podziel się:

W 2009 roku budżet zarobi dodatkowe 2 miliardy złotych dzięki podwyżce akcyzy.

Wzrośnie akcyza na papierosy i LPG
(PAP/Andrzej Grygiel)
bFeEZJNh

*W 2009 roku budżet zarobi dodatkowe 2 miliardy złotych dzięki podwyżce akcyzy. *Ministerstwo Finansów przygotowało projekt nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym, która ma wejść w życie od 2009 roku. Zdaniem Gazety Wyborczej projekt szykowano od dawna, ze względu na naciski Komisji Europejskiej. Urzędnicy z Brukseli domagali się bowiem zmian w akcyzie na energię elektryczną.

Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami dziś podatek w wysokości 20 zł za megawatogodzinę (która kosztuje ok. 200 zł) płacą elektrownie. Natomiast Unia Europejska wymaga, że płacić powinni dostawcy energii, którzy sprzedają prąd bezpośrednio konsumentom.

Jeżeli więc nowelizacja ma jedynie charakter zmiany podmiotu, płacącego podatek, a nie wysokości stawki, to dlaczego wszyscy, włącznie z Ministerstwem Finansów, oczekują wzrostu cen energii? Odpowiedź jest prosta. Producenci energii najprawdopodobniej nie obniżą cen o wysokość akcyzy dotychczas płaconej przez nich. Tym samym dystrybutorzy będą naliczać akcyzę od wyższej podstawy co w ostateczności przełoży się na wyższe wpływy do budżetu, i niestety wyższe ceny dla klientów docelowych.

bFeEZJNj

ZOBACZ TAKŻE:

Podwyżkom cen mogłaby zapobiec obniżka akcyzy, która jak przypomina gazeta, jest pięć razy większa niż unijne minimum. Na to się jednak nie zanosi. Wiceminister finansów Jacek Kapica zapowiedział, że budżet nie może sobie na taki krok pozwolić, ponieważ w związku z obniżką podatku PIT, w 2009 roku do kasy państwa z tego tytułu napłynie o ok. 10 mld złotych mniej - czytamy w Gazecie Wyborczej.

Klasyczna podwyżka podatku akcyzowego czeka nas natomiast w przypadku papierosów oraz gazu skroplonego LPG (używany do napędzania samochodów).

bFeEZJNp

Stawka na te pierwsze rośnie już od 2004 r., gdy wstąpiliśmy do UE. Wtedy zobowiązaliśmy się, że w 2009 r. dojdziemy do unijnego poziomu opodatkowania tytoniu. Jak podaje gazeta dziś najpopularniejsze papierosy kosztują średnio prawie 6,9 zł, z tego akcyza pochłania ok. 4,7 złotych . W przyszłym roku ma wzrosnąć jeszcze o 15 proc., tak aby sięgnąć unijnego poziomu, który wynosi blisko 5,5 złotych.

| Akcyza na papierosy |
| --- |
| _ Akcyza na papierosy składa się z dwóch elementów - stawki procentowej obliczanej od ceny oraz stawki kwotowej - obliczanej od 1 tys. sztuk papierosów. Producenci tańszych papierosów chcieliby, żeby stawka procentowa była jak największa, a kwotowa - jak najmniejsza. Producenci droższych - odwrotnie. _ |

Pomimo, że nie wymaga od nas tego Unia, resort finansów zamierza także podwyższyć akcyzę na gaz LPG. Od 2009 roku ma ona wzrosnąć o 23 gr za litr. 1,8 mln kierowców, którzy posiadają auta napędzane tym paliwem, będzie płacić jednak jeszcze więcej, bo o 28 groszy. VAT do ceny paliwa oblicza się bowiem od ceny z akcyzą - podkreśla gazeta.

bFeEZJNK
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)