Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Zapłacimy 1 procent PIT na Kościół? Niewykluczone

0
Podziel się:

- Dziwne jest to, że mamy sojusz Kościoła i Palikota - twierdzi Ryszard Kalisz.

Zapłacimy 1 procent PIT na Kościół? Niewykluczone
(stevecadman/CC/Flickr)
bESNzTud

Politycy PO, PSL, PiS, SLD i Ruchu Palikota nie wykluczają dyskusji nad pomysłem likwidacji Funduszu Kościelnego i zastąpienia go możliwością przekazania 1 proc. z PIT na rzecz wybranego kościoła. Taką propozycję przedstawił wczoraj Episkopat Polski.

- _ Jeżeli na ten temat będzie debata, to nie widzę powodu, dla którego mielibyśmy nie rozmawiać _ - zapowiedział Andrzej Halicki z PO. - _ Natomiast gospodarczo to nie jest poważne zagadnienie _ - zastrzegł. Halicki uważa, że także od strony budżetowej problem jest nieistotny. - _ Jeżeli ktoś mówi, że to uzdrowi budżet, to nie wie, o czym mówi. Są dużo większe obszary i dużo większe zagadnienia, na których rzeczywiście należałoby się skupić _ - dodał.

Jarosław Kalinowski z PSL uważa, że warto się zastanowić nad propozycją biskupów, ale dyskusja na ten temat nie powinna się odbywać na forum publicznym, a w ramach Wspólnej Komisji Rządu i Episkopatu. _ - Myślę, że to jest dobre miejsce do przedyskutowania tej sprawy. Należy się zastanawiać nad pewnymi rozwiązaniami, które będą lepsze dla wszystkich stron. Nie robiłbym z tego żadnej sensacji i żadnej dyskusji _ - powiedział Kalinowski.

bESNzTuf

Joachim Brudziński z PiS zadeklarował, że gdyby mógł, na pewno skorzystałby z możliwości odpisania 1 proc. podatku na Kościół katolicki. - _ Jak sądzę członkowie innych kościołów i wyznań pewnie też z takiej możliwości by skorzystali. Jeżeli taka propozycja Episkopatu znajdzie uznanie w parlamencie, nie będę miał absolutnie nic przeciw temu _ - powiedział.

Według Brudzińskiego wokół Funduszu Kościelnego pojawiło się wiele niepotrzebnych emocji, tymczasem - jak mówił - zapomina się, że fundusz ten w niewielkim stopniu wyrównał krzywdy poniesione przez wspólnoty wyznaniowe po 1945 roku - ograbione przez państwo. Jego zdaniem propozycja biskupów z jednej strony mogłaby te emocje uspokoić, a z drugiej dać szansę na w miarę stabilne współfinansowanie kościołów i wyznań przez członków tych wspólnot.

Propozycję Episkopatu poparła Wanda Nowicka z Ruchu Palikota. - _ Przyłączam się do zdania biskupów. Likwidacja Funduszu Kościelnego dałaby ogromne oszczędności _- powiedziała. Jej zdaniem należałoby też umożliwić Polakom przekazywanie 1 proc. podatku na wybrany kościół. Nowicka dodała, że kolejne oszczędności można znaleźć likwidując lekcje religii w szkołach i łącząc KRUS i ZUS.

Ryszard Kalisz z SLD podkreślił, że propozycja biskupów jest zgodna z koncepcją Janusza Palikota, zgłoszoną podczas jednej z konferencji na Uniwersytecie Warszawskim. _ - Dziwne jest to, że mamy sojusz Kościoła i Palikota. Fundusz Kościelny trzeba zlikwidować, to nie ulega wątpliwości. Co do dodatkowego odpisu, jestem gotowy na dyskusje _ - powiedział Kalisz.

bESNzTul

Wczoraj w Przemyślu, gdzie zebrała się Konferencja Episkopatu Polski, rzecznik Episkopatu ks. Józef Kloch powiedział, że strona kościelna proponuje likwidację Funduszu Kościelnego i zastąpienie go możliwością dobrowolnego przekazania 1 proc. z PIT na rzecz wybranego kościoła lub związku wyznaniowego. Dodał, że były na ten temat _ luźne rozmowy _ ze stroną rządową i nie wykluczył, że sprawa może pojawić się podczas posiedzenia Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu.

Zmiana wymagałaby nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Obecnie umożliwia ona przekazanie - za pośrednictwem urzędu skarbowego - na rzecz jednej organizacji pożytku publicznego kwotę w wysokości nieprzekraczającej 1 proc. podatku należnego wynikającego z deklaracji podatkowej.

bESNzTum

_ - Do Ministerstwa Finansów nie wpłynęły żadne propozycje dotyczące likwidacji Funduszu Kościelnego i zastąpienia go możliwością dobrowolnego przekazania 1 proc. z PIT na rzecz wybranego kościoła lub związku wyznaniowego, co uniemożliwia ustosunkowanie się do takiej propozycji. Ministerstwo nie prowadzi również prac nad zmianą zasad przekazywania 1 proc. podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego _ - poinformowała rzeczniczka prasowa MF Małgorzata Brzoza. Zaznaczyła, że przepisy umożliwiające przekazanie 1 proc. podatku na rzecz organizacji charytatywnej dotyczą również kościelnych organizacji posiadających statut organizacji pożytku publicznego.

Zgodnie z tegorocznymi danymi resortu finansów dotyczącymi rozliczenia PIT za 2010 r., w ramach 1 proc. podatku Polacy przekazali organizacjom charytatywnym 400,2 mln zł, czyli o prawie 20 mln zł więcej niż w rekordowym rozliczeniu za 2008 r. Z możliwości tej skorzystało 10 mln 134 tys. osób, czyli 38 proc. ogółu podatników. Przekazana przez nich kwota stanowiła w sumie 0,67 proc. podatku należnego fiskusowi za 2010 r., a średnia wpłata wyniosła 39 złotych.

Fundusz Kościelny powstał w 1950 r., jako rekompensata za bezprawne zagarnięcie przez państwo dóbr kościelnych na rzecz Skarbu Państwa. Z Funduszu, finansowanego z budżetu państwa, pokrywane są ubezpieczenia duchownych, którzy nie mają umów o pracę, m.in. misjonarzy i zakonników zakonów kontemplacyjnych. Fundusz finansuje też działalność charytatywną, oświatowo-wychowawczą, remonty i konserwacje zabytków sakralnych oraz utrzymanie wydziałów teologicznych na wyższych uczelniach.

Do Funduszu Kościelnego miały wpływać dochody uzyskiwane z przejętego przez państwo majątku kościelnego, a następnie miał on być dzielony między kościoły proporcjonalnie do zabranych nieruchomości. Nigdy tak się nie stało, fundusz jest zasilany z budżetu - w ostatnich 20 latach najczęściej sumą ok. 100 mln zł rocznie. Zdaniem ekspertów były to kwoty kilkakrotnie niższe od tych, jakie można by uzyskać z użytkowania zabranej ziemi. W 2011 r. na fundusz przekazano 89 mln zł, czyli 0,03 proc. budżetu państwa.

bESNzTun
Więcej artykułów dotyczących Kościoła - czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/217/t160985.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/palikot;zaczyna;od;rzadu;fachowcow;i;krzyza,163,0,934819.html) Palikot zaczyna od rządu fachowców i....krzyża Jego zdaniem symbole religijne muszą zniknąć z miejsc publicznych, a przede wszystkim z Sejmu. _ Kościół nie jest autorytetem _. Domaga się też ....
[ ( http://static1.money.pl/i/h/15/t152847.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/palikot;chce;opodatkowac;biskupow;bo;jest;kryzys,169,0,923305.html) Chce opodatkować biskupów-milionerów Janusz Palikot protestuje przeciwko bogaceniu się Kościoła.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/212/t89556.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/polacy;najlepiej;oceniaja;policje;najgorzej;sady;i;zwiazki;zawodowe,24,0,917784.html) Sądy i kościół w górę. Polacy nie ufają... Polacy pozytywnie oceniają wojsko (65 proc.), działalność policji (72 proc.), a także Kościół (62 proc.).
bESNzTuG
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)