Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zmiękczanie VAT-u

0
Podziel się:

Posłowie optują za 7-procentowym VAT m.in. na usługi platform telewizji cyfrowych, sprzedaż gazet i czasopism, dostarczanie internetu. Zdecydowanie przeciwko poselskim poprawkom jest minister finansów

Zmiękczanie VAT-u

Usługi platform telewizji cyfrowych będą prawdopodobnie obłożone 7-procentowym a nie 22-proc. VAT. Do tego zmierzają poprawki, jakie w czwartek w trakcie drugiego czytania ustawy o VAT zgłaszali przedstawiciele większości klubów parlamentarnych.

Wprowadzenia preferencyjnej 7-procentowej stawki dla platform chcą kluby SLD, PO, PiS, PSL i UP. Zdaniem zwolenników takiej poprawki jej przyjęcie spowoduje, że fiskus będzie równo traktował nadawców cyfrowych i telewizje kablowe. Preferencyjne opodatkowanie usług radia i telewizji kablowych zarekomendowała Sejmowi Komisja Finansów Publicznych.

"Klub SLD będzie popierał propozycję komisji, aby opodatkować 7-procentowym VAT usługi telewizji kablowej. Idziemy dalej, proponujemy, aby taką samą stawką została opodatkowana telewizja cyfrowa" - powiedział w imieniu klubu poseł Grzegorz Woźny.

Poseł Zbigniew Chlebowski z PO określił rządowe plany wprowadzenia 22-procentowego VAT dla usług telewizji kablowej i cyfrowej, jako niezrozumiałe.

"Te propozycje oznaczają wzrost abonamentu o zahamują rozwój infrastruktury telekomunikacyjnej" - powiedział Chlebowski.

Poprawka złożona przez posła Platformy zakłada również obłożenie 7-procentową stawką VAT, a nie 22-procentową, jak chce rząd, usług dostępu do internetu.

Posłowie mówili, że usługi nadawcze telewizji publicznej nadal będą zwolnione z VAT.

"Trzeba się zastanowić, czy publiczna telewizja również nie powinna mieć 7-procentowego VAT" - powiedział poseł Józef Gruszka z PSL.

Przeciwko wprowadzeniu preferencyjnej stawki dla usług platform telewizji cyfrowej opowiedział się minister finansów Andrzej Raczko.

"Obecnie telewizje cyfrowe korzystają ze zwolnienia z VAT. To oznacza, że w swojej kalkulacji cenowej wprowadzają 22-procentowy VAT do kosztów (...) W momencie, gdy wprowadzimy 7-procentowy VAT dla tych usług, to te firmy będą uzyskiwać zwrot VAT, czyli wypłatę z budżetu różnicy między 22 a 7 proc." - powiedział Raczko.

"To jest pakowanie gotówki z budżetu, który i tak jest trudny do ułożenia, do kas tych firm. To nie jest to, że my (Skarb Państwa) nie zarobimy, ale będziemy musieli jeszcze dodatkowo oddać" - dodał minister finansów.

OBNIŻENIE STAWEK GROZI ZAKŁÓCENIAMI W REALIZACJI BUDŻETU - MF

Minister finansów przestrzegł posłów przed zmianami w stawkach VAT. Jak powiedział mogą one mieć negatywne skutki dla tegorocznego budżetu.

"To może spowodować istotne zakłócenia w jego realizacji" - powiedział minister.

Tymczasem część poprawek zmierza do utrzymania preferencyjnego opodatkowania innych usług, jak zerowej stawki na druk książek i czasopism. Posłowie chcą również bezwarunkowego utrzymania 7-procentowej stawki dla gazet i czasopism.

W projekcie ustawy zapisano bowiem, że wydawca będzie tracił prawo do niższej stawki, o ile "znaczna część" objętości pisma zajmują reklamy.

Inne poprawki zmniejszające stawki to utrzymanie 7-procentowej stawki VAT na usługi geodezyjne i zerowej na środki do produkcji rolnej.

Kluby PO i UP zgłosiły też poprawki zmierzające do innego sposobu opodatkowania sprzedaży usług turystycznych.

Poseł Janusz Lisak (UP) powiedział, że zgodnie z projektem rządowym polska firma sprzedająca usługę, którą wcześniej kupiła od zagranicznej firmy turystycznej musiałaby płacić 22 proc. VAT, tymczasem sprzedaż tej samej usługi bez polskiego pośrednika opodatkowany będzie 7-procentową stawką.

"Dla rozwoju polskiej gospodarki jest pożądane, aby nasze przedsiębiorstwa działające na rynku usług turystycznych miały jak najlepsze warunki konkurowania z firmami działającymi na rynkach UE. W przeciwnym razie pieniądze, które mogłyby trafić z tego tytułu do polskiego budżetu, trafią do budżetów innych państw" - powiedział Lisak.

Poprawki zgłoszone w drugim czytaniu trafią teraz do Komisji Finansów Publicznych.

SLD przygotuje własną ustawę o zwrocie VAT na materiały budowlane

Klub SLD przygotuje własny projekt ustawy o zwrocie podwyższonego podatku VAT na materiały budowlane - powiedział w imieniu klubu w trakcie drugiego czytania o VAT poseł Grzegorz Woźny.

Zgodnie z projektem ustawy o podatku od towarów i usług od 1 maja tego roku w miejsce 7-proc. VAT na materiały budowlane wejdzie 22-proc. stawka. W trakcie debaty nad projektem większość posłów zwracała uwagę na niekorzystne skutki podwyższenia stawki dla budownictwa mieszkaniowego.

"Stawka 22 proc. VAT na materiały budowlane wzbudza wiele emocji. Wiemy, że niekorzystnie wpłynie to na budownictwo. SLD jak najprędzej przygotuje projekt ustawy (o zwrocie podwyżki VAT dla inwestorów indywidualnych) i zrobimy wszystko, aby system został uruchomiony przed 1 maja" - powiedział w imieniu klubu SLD poseł Woźny.

Swój projekt przygotowało już Ministerstwo Finansów. Według niego osoby, które korzystały z jakiejkolwiek ulgi budowlanej, nie będą miały prawa do zwrotu części VAT zapłaconego w cenie materiałów budowlanych.

Tzw. kompensatę będzie można stosować tylko przy prowadzeniu jednej inwestycji. Będzie ona przysługiwała wyłącznie inwestorom indywidualnym. Jej wysokość będzie określał urząd skarbowy na podstawie faktur przedstawionych przez inwestora. O kwotę kompensaty będzie pomniejszana wartość zobowiązań podatkowych - ale tylko tych, które powstały po 1 stycznia tego roku. Nowe przepisy mają obowiązywać tylko do końca 2007 roku.

W trakcie czwartkowej debaty część posłów postulowała wprowadzenie do ustawy o VAT definicję tzw. budownictwa społecznego. Taką poprawkę zgłosił klub Platformy Obywatelskiej.

Wprowadzenie definicji spowodowałoby, że sprzedaż materiałów na realizowanie tego typu budownictwa opodatkowana byłaby 7-proc. stawką.

Przeciwko takiemu zapisowi jest rząd.

"Przy okazji ustawy o VAT nie wolno nam pospiesznie definiować budownictwa społecznego w sposób, który spowoduje, że będziemy mieli w budownictwie mieszkaniowym dwie stawki tego podatku: 7-proc. na małe mieszkania i 22-proc. na pozostałe" - powiedział posłom Marek Bryx, wiceminister infrastruktury.

Według projektu ustawy do końca 2007 roku stawka VAT na mieszkania ma wynosić 7 proc.

vat
podatki
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)