Zanim zdecydujesz się na urlop, podpowiadamy jak zorganizować go bez wysiłku. Zobacz na jakie udogodnienia w podróży można liczyć posiadając ekskluzywną kartę kredytową, w czym pomoże concierge oraz jak płacić za granicą nie mając gotówki w portfelu. Miłośnicy nowinek technicznych dowiedzą się też jakie usługi i aplikacje ułatwią podróżowanie w obcym mieście. Zobacz też, gdzie udać się na urlop i co warto zwiedzić w Polsce.

Planowanie i organizacja

Dobry plan to podstawa powodzenia wielu przedsięwzięć i dotyczy także czasu wolnego, szczególnie jeśli nie mamy go zbyt wiele w ciągu roku. Planowanie wakacji musi zawierać przynajmniej trzy czynniki: termin, miejsce akcji i preferowany środek lokomocji. Wszystkie te elementy są ze sobą ściśle powiązane. I mają niebagatelny wpływ na koszty podróży. Oto lista narzędzi i aplikacji, które pomogą nam szybko się z tym uporać.

Konsjerż – człowiek orkiestra. Co zorganizuje za nas?

Szczegółami naszego wyjazdu zajmą się specjaliści. Zaoszczędzimy dzięki temu wiele czasu i energii na poszukiwanie dobrego hotelu i rezerwacji połączeń czy wizyt w biurze podróży. Kto nas w tym wyręczy? Na przykład asystent bankowy.

W ofercie prawie wszystkich banków dla najzamożniejszych klientów znajdziemy usługę typu concierge. Jej historia sięga lat 90.tych, a pierwsze oferty typu osobisty asystent concierge pojawiły się w Stanach Zjednoczonych. Ta elitarna usługa polega na spełnianiu zachcianek klientów poza obszarem inwestycji finansowych: od programów rabatowych po wyszukiwanie wycieczek skrojonych na miarę indywidualnych potrzeb klienta. W poczet oferty wchodzi najczęściej rezerwacja i zakup biletów lotniczych, rekomendacja i rezerwacja hoteli, aranżacje transferów na całym świecie: taksówki, pociągi, samochody czy nawet czartery lotnicze. Konsjerż załatwi dosłownie wszystko, co jest konieczne i przydatne w podróży: ubezpieczenie turystyczne, pomoc w odnalezieniu zagubionego bagażu oraz kompleksową informację turystyczną dotyczącą przepisów wizowych, opieki zdrowotnej, pogody a także atrakcji turystycznych. Jest do naszej dyspozycji przez siedem dni w tygodniu o każdej przez dnia czy też nocy i zawsze doskonale orientuje się w najciekawszych wydarzeniach na całym świecie.

Karty kredytowe, czyli wielkie ułatwienie nie tylko w podróży

Kartę kredytową z niewielkim limitem może mieć praktycznie każdy o stałych dochodach. Złote również stały się powszechnie dostępne. Aby stać się właścicielem jednej z nich czasami wystarczą już wpływy na rachunek w wysokości 4 - 5 tysięcy miesięcznie. Kartę z wyższej półki - platynową - jest trudniej otrzymać. Same wpływy na konto w wysokości nawet kilkudziesięciu tysięcy miesięcznie mogą nie wystarczyć. Często trzeba jeszcze posiadać spore aktywa ulokowane w produktach banku (sto tysięcy złotych i więcej) lub być klientem bankowości prywatnej.

Jednak dla wielu najbogatszych klientów banku prestiż, jaki daje platynowa karta, to wciąż za mało. Oczekują czegoś więcej, czegoś, co na pierwszy rzut oka, ale jednak w wyrafinowany sposób, będzie świadczyło o posiadanym przez nich majątku. Czarne karty kredytowe, to kuszące elegancją karty o milionowych limitach, niskich oprocentowaniach i bogatych pakietach usług dodatkowych. Dostępne jedynie dla nielicznych. Dla elitarnych klientów w swej ofercie posiada ją kilkanaście polskich banków. Dokonywanie płatności i niebotyczny limit kredytowy to tylko minimum jej możliwości. Dochodzą do tego niskie oprocentowanie kredytu, rozbudowane pakiety usług dodatkowych, w skład, których wchodzą programy rabatowe, ubezpieczenia i wspomniane już usługi typu concierge.

Jednak niezależnie od koloru, karta kredytowa na wakacjach znacznie ułatwi menadżerowi urlop. Za jej pomocą można wypłacić prawie każdą walutę, zapłacić w sklepie z pamiątkami, na stacji benzynowej czy restauracji. A faktyczna spłata karty nastąpi długo po powrocie z urlopu ( przeważnie po około 50. dniach od daty dokonania zakupów).

Niedogodnością przy posługiwaniu się kartą jest przeliczenie danej waluty przez bank. Jeśli na koncie mamy złotówki, lokalne pieniądze będą rozliczane przez euro lub dolary. W przypadku MasterCard najczęstszą walutę przeliczeniową stanowi euro, zaś Visa może być rozliczana zarówno przez euro, jak i dolary (zależy to od naszego banku). W strefie euro warto korzystać z kart rozliczanych przez euro, w USA przez dolary. Unikamy wówczas podwójnego przewalutowania.

Poprzednia strona