Fot. TommL/iStockphoto

Już ponad dwa miliony internautów w Polsce korzysta z bankowości mobilnej, a w najbliższych miesiącach dołączą do nich kolejne tysiące osób. Dodatkowo szybko rośnie sprzedaż smartfonów i tabletów. Banki zauważyły duży potencjał w tym rynku i w większości przygotowały ofertę. Sprawdziliśmy na ile odpowiadają one zapotrzebowaniom klientów oraz jakie są faktyczne oczekiwania użytkowników.

Zgodnie z danymi Związku Importerów i Producentów Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego wynika, że tylko w tym roku do rąk Polaków trafi 6,58 miliona sztuk nowych urządzeń, czyli o 23 procent więcej, niż w 2013 roku. Obecnie z telefonu typu smart korzysta około 31 procent z nas, czyli niemal 10 milionów osób (badanie Mobile Life 2013 TNS).

Stale rośnie też liczba użytkowników tabletów w Polsce - z tych samych badań wynika, że w 2014 roku sprzedaż wzrośnie o 44 procent, do ponad dwóch milionów urządzeń. - Polska robi się coraz bardziej mobilna i widać to na każdym kroku - potwierdza w rozmowie z Money.pl Paweł Reichelt, dyrektor departamentu bankowości elektronicznej Plus Banku.

Liczba sprzedanych tabletów w Polsce
rokliczba
źródło: Money.pl na podstawie GfK Polonia, DGP, IDC
2010 10 tys.
2011 90 tys.
2012 880 tys.
2013 1,8 mln.

Rosnąca popularność urządzeń mobilnych to woda na młyn dla bankierów, którzy chcą zachęcić jak największą rzeszę klientów do dokonywania transakcji. Rynek już teraz jest całkiem spory, a potencjał teoretycznie 10-krotnie większy niż 3 lata temu. Na ponad 20 milionów Polaków, którzy są klientami instytucji finansowych, ponad dwa miliony z nich korzystało w ubiegłym roku z bankowości mobilnej. Dlatego większość finansowych instytucji w kraju przygotowała pod m-klienta ofertę. Na 29 przebadanych banków, aplikację na przynajmniej jeden system operacyjny udostępnia 19 z nich.



Aplikacje mobilne banków. Akceptowane systemy operacyjne
bankiOSAndroidSymbianBlackBerryMicrosoftdedykowana wersja na tablety*
Źródło: Money.pl na podstawie informacji banków
* - 'nie' wcale nie oznacza, że z bankowości mobilnej nie można korzystać za pomocą tabletu. Wręcz przeciwnie - banki najczęściej udostępniają wersje dostosowane do większych ekranów lub system operacyjny sam je dostosowuje. Wersja dedykowana tyczy się jednak osobnej aplikacji, z dodatkowymi funkcjami i/lub innym interfejsem graficznym.
Alior Bank tak tak nie nie tak tak
Alior Sync tak tak nie nie tak tak
Bank Pocztowy nie nie nie nie nie nie
Bank Polskiej Spółdzielczości nie nie nie nie nie nie
BGŻ nie nie nie nie nie nie
BNP Paribas tak tak nie nie nie nie
BOŚ nie nie nie nie nie nie
BPH tak tak nie nie nie nie
BZ WBK tak tak nie nie tak nie
Citi Handlowy tak tak nie tak nie tak
Credit Agricole nie nie nie nie nie nie
DB nie nie nie nie nie nie
Euro Bank tak tak nie nie nie nie
FM Bank nie nie nie nie nie nie
Getin Bank tak tak nie nie tak nie
Idea Bank nie nie nie nie nie nie
ING Bank tak tak nie tak tak tak
Inteligo tak tak tak tak tak nie
mBank tak tak nie nie tak tak
Mertium Bank tak tak nie nie nie nie
Millennium tak tak nie tak tak nie
Nordea tak tak nie nie nie nie
Pekao SA tak tak tak tak tak nie
PKO BP tak tak tak tak tak nie
Plus Bank tak tak nie nie tak nie
Raiffeisen Polbank tak tak tak tak tak nie
SGB tak tak nie tak tak tak
Toyota Bank nie nie nie nie nie nie
Volkswagen Bank nie nie nie nie nie nie

Zdecydowanie najbardziej popularnymi systemami są Apple iOS oraz Google Android - obecnie każdy bank, który może uznawać się za mobilny, udostępnia aplikację stworzoną pod to środowisko. Na trzecim miejscu pod tym względem jest system operacyjny Microsoftu, na czwartym BlackBerry.

Na drugiej stronie przeczytasz, jak wygląda sytuacja z tabletami

Poprzednia strona
Money.pl