Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Paweł Orlikowski
Paweł Orlikowski
|

Ustawa o bankach przegłosowana w Senacie

80
Podziel się:

Senat przegłosował ustawę o nadzorze finansowym, która m.in. zakłada przejmowanie banków w trudnej sytuacji przez inne banki. Za było 57 senatorów, przeciw głosowało 26, nikt nie wtrzymał się od głosu.

Ustawa o bankach przegłosowana w Senacie
(JAN BIELECKI)

Senat przyjął bez poprawek nowelizację ustawy dotyczącą wzmocnienia nadzoru nad rynkiem finansowym. Poprawka do samej ustawy pojawiła się podczas drugiego czytania w Sejmie, była zgłoszona przez posła PiS Kazimierza Smolińskiego i podpisana przez Ryszarda Terleckiego. Kontrowersyjny zapis pozwala na przejmowanie banków przez inne banki "za złotówkę". Senatorowie PiS twierdzą, że pozwoli to chronić banki przed upadłością.

Przegłosowana w Senacie ustawa zakłada m.in. wprowadzenie przepisów, które umożliwią przejmowanie banków komercyjnych i spółdzielczych, znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej lub zagrożonych upadłością, przez banki znajdujące się w lepszej kondycji.

Proces ten mógłby być wsparty środkami z Bankowego Funduszu Gwarancyjnego (BFG). Takie przejęcia będą się odbywały na podstawie decyzji Komisji Nadzoru Finansowego za zgodą banku przejmującego.

Nowelizacja rozszerza też skład KNF o przedstawicieli premiera, ministra koordynatora służb specjalnych oraz prezesów UOKiK i BFG.

O wstrzymanie się od prac nad ustawą, w związku z aferą KNF, wnioskowała opozycja. Z kolei senacka komisja budżetu i finansów zarekomendowała przyjęcie przepisów bez poprawek.

Zobacz także: Zobacz też: Afera KNF. "To, co usłyszeliśmy, jest bardzo mocne"

Zdaniem PiS poprawka ta odnosi się do zapisów Komisji Europejskiej i wynika bezpośrednio z unijnych uregulowań. Podobne rozwiązania funkcjonują w innych krajach Wspólnoty, o czym pisaliśmy w money.pl.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(80)
assl
4 lata temu
Kolejny etap "repolonizacji"
fiona
4 lata temu
Czarowanie Unia Europejska jest tylko przykrywka dla rzeczywistych, bardzo niebezpiecznych intencji pislamowej polityki, widac to jak na dloni, ale "ciemnemu ludowi" mozna wszystko wmowic! Ludzie, zacznijcie w koncu myslec!!!!!!!!!!
Ciekawy
4 lata temu
bierecki sie pewnie lepeiej obłowi niz na skokach?
Oszczędny
4 lata temu
Amber-Gold 850 mln zł w plecy mają oszczędzający, SKOKi kilka miliardów zrekompensowane z BFG. czyli z naszych pieniędzy i co ? Cisza ale nie na zawszę. Suweren się upomni
glad
4 lata temu
Z punktu widzenia bezpieczeństwa depozytów bankowych o obligacji banków ustawa o przejmowanie podupadających banków przez silne finansowo banki jest bardzo słuszna. Pieniądze obywateli wpłacane do banków powinny być bezpieczne i gwarantowane przez państwo. Czy ta ustawa uderza we własność prywatnych i spółdzielczych bankierów - to sprawa dyskusyjna. Dla zwykłych obywateli trzymających swoje oszczędności w bankach ta ustawa jest bardzo pożądana i bezdyskusyjna.
...
Następna strona