Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
2012-09-25 06:16
Czarny plastik dla nielicznych
Czarny plastik dla nielicznych

Autor: Konrad Pluciński


1/3

Wydaje się to mało prawdopodobne, ale kartą kredytową można zapłacić za zakup mieszkania, drogiego samochodu, a nawet jachtu. Nie wystarczy jednak do tego zwykła karta, złota, czy nawet platynowa. Aby płacić za transakcje w wysokości kilkuset tysięcy złotych, trzeba posiadać w swoim portfelu wyjątkową, ekskluzywną, czarną kartę kredytową. To, co wyróżnia ją od innych to, oprócz wyszukanego wyglądu, przede wszystkim bardzo wysoki limit kredytowy, niskie oprocentowanie kredytu oraz rozbudowane pakiety usług dodatkowych, takich jak ubezpieczenia, programy rabatowe, czy usługi consierge.


Kartę kredytową z niewielkim limitem może mieć praktycznie każdy o stałych dochodach. Złote również stały się powszechnie dostępne. Aby stać się właścicielem jednej z nich czasami wystarczą już wpływy na rachunek w wysokości 4 – 5 tysięcy miesięcznie. Kartę z wyższej półki - platynową - jest trudniej otrzymać. Same wpływy na konto w wysokości nawet kilkudziesięciu tysięcy miesięcznie mogą nie wystarczyć. Często trzeba jeszcze posiadać spore aktywa ulokowane w produktach banku (sto tysięcy złotych i więcej) lub być klientem bankowości prywatnej. Dla wielu najbogatszych klientów banku prestiż, jaki daje platynowa karta, to wciąż za mało. Oczekują czegoś więcej, czegoś, co na pierwszy rzut oka, ale jednak w wyrafinowany sposób, będzie świadczyło o posiadanym przez nich majątku. Czarne karty kredytowe, to kuszące elegancją i owiane tajemniczością karty o milionowych limitach, niskich oprocentowaniach i bogatych pakietach usług dodatkowych. Dostępne jedynie dla nielicznych.


Karta dla celebryty i milionera
Banki wydają najbardziej elitarne karty osobom, które posiadają bardzo duży majątek lub ogromne wpływy na rachunek. Czasami wymagają dodatkowo, aby przynajmniej częścią aktywów klienta zarządzał bank (Asset Management). Niekiedy bank kieruje się nie tylko kwestią finansową. Czarny plastik może również trafić do portfela znanej osobistości, która wiążąc się z bankiem, będzie promowała jego wizerunek i produkty.

Koszt otrzymania karty to nawet tysiąc złotych. Wyjątkiem jest Bank Millennium i Bank Pekao S.A., które wydają karty za darmo oraz Noble Bank i PKO BP, w których może ją dostać jedynie osoba zaproszona przez bank. Średni roczny koszt użytkowania, nie biorąc pod uwagę karty Centurion, to ponad 800 zł. Dla aktywnie korzystających banki (np. Raiffeisen Bank, czy BRE Bank) często mają promocję polegającą na obniżeniu lub całkowitej rezygnacji z opłaty rocznej.

Mimo że czarna karta kredytowa to elitarny środek płatniczy z ograniczoną liczbą klientów, to jednak w swojej ofercie ma je kilkanaście polskich banków. Niektóre z nich, Multibank, BRE Bank, czy specjalizujący się w obsłudze klientów zamożnych Noble Bank, mają nawet kilka różnych. BRE Bank może pochwalić się bardzo rzadką w naszym kraju kartą American Express Centurion. Natomiast Noble Bank dla swoich najlepszych klientów ma jedną z niewielu na świecie i jedyną w Polsce metalową kartę przygotowana ze stopu srebra i niklu. Wśród dostępnych ofert dominują karty firmowane znakiem MasterCard (aż 12 z 16 sprawdzanych). Trzy kolejne to Visa Infinite dostępne w PKO BP i Noble Banku (w Noble Banku w dwóch różnych wariantach różniących się wysokością limitu i opłatami) oraz wspomniany wcześniej American Express Centurion w ofercie BRE Banku.
O Milionowych limitach i darmowych ubezpieczeniach czytaj na drugiej stronie

Sprawdź rankingi money.pl

Ranking sklepów internetowych

Aktualne artykuły